Amerykański Senat we wtorek jednogłośnie opowiedział się za wprowadzeniem na stałe czasu letniego. Rozwiązanie to będzie wymagało jeszcze zatwierdzenia przez Izbę Reprezentantów USA i poparcia prezydenta Joe Bidena.
W niedzielę w większości Stanów Zjednoczonych nastąpiła zmiana czasu na letni, wskazówki zegarków przesunięto o godzinę do przodu. Czas zimowy powróci w listopadzie 2022 roku.
Senator Marco Rubio powiedział, iż po konsultacjach z liniami lotniczymi i nadawcami doszło do porozumienia, by ostatnia zmiana nastąpiła w 2023 roku.
Zmiana czasu - likwidacja
Tymczasem w Polsce z czasu zimowego na letni przechodzimy w ostatnią niedzielę marca i wówczas przestawiamy wskazówki zegarów z 2.00 na 3.00. Oznacza to, że będziemy spali o godzinę krócej. W 2022 roku zmiana na czas letni wypada 27 marca.
W Unii Europejskiej od kilku lat toczy się jednak dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii).
W marcu 2019 roku Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków wiosną i jesienią. Projekt nowelizacji dyrektywy przewidywał, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie miały zachować prawo do decydowania o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Ostatecznie nie doszło do likwidacji zmiany czasu.
Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach świata.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: Reuters, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: MontenegroStock / Shutterstock.com