Ponad 1000 euro, czyli równowartość 4330 złotych. Nawet tyle miesięcznie otrzymają niektórzy mieszkańcy Włoch objęci dochodem podstawowym zwanym obywatelskim. Łącznie napłynęło blisko półtora miliona wniosków o świadczenie.
Odrzucono dotąd około 409 tysięcy wniosków o pomoc finansową, a 90 tysięcy jest nadal rozpatrywanych. Najwięcej, bo prawie 150 tysięcy wniosków napłynęło z Neapolu.
Z danych włoskiego instytutu ubezpieczeń społecznych (INPS) wynika, że średnia wysokość zapomogi dla najuboższych i bezrobotnych poszukujących pracę wynosi 481 euro miesięcznie, czyli równowartość 2082 złotych.
Dochód waha się w zależności od sytuacji finansowej rodziny bądź osób samotnych od 200 do ponad 1000 euro.
Dotychczas zostało przyjętych ponad 960 tysięcy wniosków o świadczenie. Spośród osób objętych pomocą finansową prawie 90 procent stanowią obywatele Włoch. Pozostali to imigranci, mieszkający od dłuższego czasu na Półwyspie Apenińskim.
Wypłata pierwszych świadczeń rozpoczęła się w maju.
Dochód podstawowy we Włoszech
Aby móc się o nie ubiegać, trzeba spełniać ściśle określone kryteria finansowe. Dochód rodziny składającej wniosek nie może przekraczać 9360 euro rocznie, a wartość mieszkania nie może przekraczać 30 tysięcy euro. Indywidualny wnioskodawca nie może posiadać majątku większego niż 6 tysięcy euro, a rodzina - 10 tysięcy euro. Prowadzone są systematyczne kontrole, by wykryć oszustwa przy korzystaniu z dochodu obywatelskiego. W początkowych miesiącach jego obowiązywania stwierdzono przypadki pobierania zapomogi i jednoczesnej pracy na czarno. Ten rodzaj wsparcia, wprowadzony przez pierwszy rząd Giuseppe Contego, który pracował do początku września, był ostro krytykowany przez ówczesną opozycję, w tym także przez centrolewicową Partię Demokratyczną, od niedawna nowego koalicjanta Ruchu Pięciu Gwiazd. Przeciwnicy dochodu oceniali, że to zachęta do braku aktywności. Nazywany był też "jałmużną". Pomoc ta została utrzymana w kontrakcie koalicyjnym Ruchu i centrolewicy w sprawie powołania drugiego rządu Contego, pracującego od 5 września.
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock