Warren Buffett skrytykował sposób radzenia sobie z niedawnym zamieszaniem w sektorze bankowym. Jego zdaniem zmiany w pułapie zadłużenia mogą wywołać "zawirowania" w systemie finansowym - podała Agencja Reutera.
Przemawiając na dorocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire, Buffett skrytykował sposób, w jaki politycy, organy regulacyjne i prasa poradzili sobie z niedawnymi niepowodzeniami Silicon Valley Bank, Signature Bank i First Republic Bank. Stwierdził, że ich "bardzo słabe" komunikaty niepotrzebnie przestraszyły klientów.
Warren Buffett o problemach banków
- Lęk jest zaraźliwy - podkreślił. Dodał, że "nie można zarządzać gospodarką", gdy ludzie martwią się, czy ich pieniądze są bezpieczne w bankach.
Buffett ostrzegł również Waszyngton, gdzie coraz większe przywiązanie do barw partyjnych powoduje, że ludzie nie rozmawiają ze sobą.
- Musimy udoskonalić naszą demokrację. Ale gdybym nadal miał wybór, chciałbym urodzić się w Stanach Zjednoczonych. To najlepszy świat, jaki kiedykolwiek mieliśmy - stwierdził.
Buffett stwierdził, że organy nadzoru miały rację, dając gwarancje klientom Silicon Valley Bank, mówiąc, że nie zrobienie tego "byłoby katastrofalne".
Powiedział również, że akcjonariusze i dyrektorzy banków powinni ponosić ryzyko złego zarządzania. - Zapalona zapałka może zamienić się w pożar lub zostać zdmuchnięta. Musisz mieć karę dla ludzi, którzy robią złe rzeczy - zaznaczył.
Buffett powiedział również, że nie wyobraża sobie, żeby politycy lub organy regulacyjne "zakłóciły światowy system finansowy". Odniósł się w ten sposób do impasu w Waszyngtonie w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia lub kwoty, jaką rząd może pożyczyć - wyjaśnił Reuters.
Buffett na czele Berkshire
Buffett przemawiał kilka godzin po tym, jak Berkshire odnotował kwartalny zysk w wysokości 35,5 miliarda dolarów i powiedział, że odkupił własne akcje za 4,4 miliarda dolarów, co oznacza, że uważa akcje za niedowartościowane - wskazał Reuters.
Sprzedał akcje innych firm o wartości 13,3 mld dol. w kwartale, w którym indeks S&P 500 wzrósł o 7 proc.
Buffett, szósty najbogatszy człowiek na świecie, od 1965 r. prowadzi fundusz Berkshire, który inwestuje w dziesiątki firm - od ubezpieczycieli Geico, kolej BNSF i marki konsumenckie, takie jak Dairy Queen i Fruit of the Loom.
Berkshire posiada również akcje o wartości 328 miliardów dolarów - blisko połowę w Apple Inc.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images