W Petersburgu o gospodarce. Pięć zaskakujących cytatów przedstawicieli rosyjskiego biznesu i polityki


Przyszłość rosyjskiej gospodarki zdominowała 19. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu. Politycy, ekonomiści, przedsiębiorcy z ponad 400 korporacji zastanawiali się nad wyzwaniami stojącymi przed globalną i rosyjską gospodarką. "The Moscow Times" wybrał pięć najbardziej - jego zdaniem - zaskakujących wypowiedzi z tegorocznego forum.

1. German Gref, prezes Sbierbanku, największego pożyczkodawcy w Rosji: - Trudna sytuacja, w której się dziś znajdujemy jeszcze nie minęła. Będziemy się z nią zmagać jeszcze przez cały ten rok i część przyszłego. Ale ostra faza kryzysu już minęła. Trudności i kolejne bankructwa jednak ciągle przed nami - powiedział Gref, cytowany przez RIA Novosti. 2. Aleksiej Kudrin, ekonomista i były minister finansów Rosji: - Praktycznie jest tak, że od 2012 do 2018 roku, ostatniej kadencji Władimira Putina średni wzrost gospodarczy będzie na poziomie 1,4 proc. rocznie. Oznacza to, że do 2020 roku udział Rosji w gospodarce światowej wyniesie 2,7 proc. To najniższy wynik w najnowszej historii - podkreślił Kudrin. 3. Minister finansów Rosji Anton Siłuanow: - Nasz sektor finansowy, widzę to po obligacjach rządowych, rośnie skokowo. Nasze obligacje zostały kupione m.in. przez cudzoziemców, a popyt przewyższył podaż. Czasami był trzy lub sześć razy wyższy - podkreślił minister. 4. Wicepremier Rosji Arkady Dworkowicz: - Nie ma kolejnych sankcji, a Rosja jest postrzegana nie tylko jako imperium, które dostarcza ropę i gaz, ale też jako potężny producent płodów rolnych - ocenił Dworkowicz.

W rzeczywistości przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej przedłużyli w piątek sankcje gospodarcze nałożone w związku z nielegalną aneksją ukraińskiego Krymu przez Rosję w marcu ubiegłego roku. Restrykcje mają obowiązywać do 23 czerwca 2016 roku.

5. Pavel Telukin, prezes Deutsche Bank w Rosji: - Nie udało nam się wdrożyć zmienników importu, co mogło się przełożyć na wzrost konsumpcji. My nawet nie nauczyliśmy się jeszcze, jak wytwarzać podstawowe produkty spożywcze w odpowiednich ilościach. A jest to prosty i krótki cykl inwestycyjny - ocenił.

19.06.2015 | Putin: z Rosją nie można rozmawiać językiem ultimatum
19.06.2015 | Putin: z Rosją nie można rozmawiać językiem ultimatumPaweł Płuska | TVN24 BiS

Autor: mn//km / Źródło: The Moscow Times

Pozostałe wiadomości