Ukraina chce pozyskać na rynku 1 mld dolarów dzięki emisji obligacji gwarantowanych przez USA. Liczymy na uzyskanie zagranicznej pomocy rzędu 3,2 mld dolarów, wliczając w to zyski z gwarantowanych obligacji - podały w środę źródła w ministerstwie finansów Ukrainy.
Pomoc tę rząd w Kijowie miałby uzyskać do końca bieżącego roku, a emisja gwarantowanych przez Stany Zjednoczone papierów dłużnych może nastąpić w listopadzie - poinformowały źródła. Resort finansów Ukrainy nie potwierdził informacji o planowanej sprzedaży obligacji, ale też nie zaprzeczył.
Pomoc z wielu źródeł
USA zapowiedziały wcześniej, że udzielą Ukrainie gwarancji na pożyczki warte 2 mld dolarów. Władze ukraińskie wykorzystały już 1 mld dolarów z tej puli i w maju wyemitowały pięcioletnie euroobligacje; bankami oferującymi podczas tej emisji były Citigroup, JP Morgan i Morgan Stanley. Oczekuje się też, że Ukraina otrzyma w sierpniu i wrześniu dwie transze kredytu z Banku Światowego po 500 mln dolarów oraz 600 mln euro od Komisji Europejskiej. W sobotę Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaakceptował udzielenie Ukrainie kolejnej transzy pomocy finansowej, której łączna wysokość wynosi ponad 17 mld dolarów. Formalna akceptacja udzielenia kolejnej transzy pomocy powinna nastąpić w najbliższy piątek. Władze Ukrainy oświadczyły w ubiegłym tygodniu, że spełniły warunki konieczne do tego, by 31 lipca zapadła pozytywna decyzja o udzieleniu Kijowowi transzy w wysokości 1,7 mld dolarów. W połowie lipca parlament Ukrainy przyjął pakiet ustaw, których uchwalenie było warunkiem odblokowania zagranicznej pomocy finansowej w wysokości 3,2 mld dolarów, w tym 1,7 mld dolarów z MFW. Jak mówił wówczas wiceminister finansów Ukrainy ds. integracji europejskiej Artem Szewalow, pomoc zagraniczna będzie wykorzystana do wsparcia ukraińskiej waluty i na pilne potrzeby budżetowe. Program MFW dla Ukrainy wart jest 17,5 mld dolarów, a Ukraina do tej pory otrzymała 5 mld dolarów.
Wierzyciele Ukrainy nie chcą ustąpić:
Autor: tol / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock