- Powinniśmy być wyposażeni w cyfrową walutę, która pomoże nam bronić naszej suwerenności - stwierdziła prezeska Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde. Podkreśliła przy tym, że "cyfrowe euro nie ma zastąpić gotówki".
Lagarde wzięła udział w debacie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu poświęconej działalności EBC w minionym roku.
- Gotówka będzie dalej dostępna. Przecież pracujemy nad nową odsłoną naszych europejskich banknotów - zaznaczyła, czym nawiązała do trwających w EBC prac nad wypuszczeniem banknotów z nowymi motywami: postaciami z europejskiej kultury i motywami przyrodniczymi. W tym roku bank przeprowadzi konkurs, a zwycięskie projekty zostaną wyłonione w przyszłym roku.
"Cyfrowe euro jest instrumentem naszej suwerenności"
- Cyfrowe euro jest narzędziem suwerenności europejskiej - przekonywała Lagarde. - Proszę, przeprowadźmy debatę nad tym jak najszybciej - zwróciła się do europosłów.
Jak dodała, e-waluta jest niezbędna do tego, by Europa miała solidną infrastrukturę płatniczą, a także narzędzie, które umożliwi dokonywanie płatności transgranicznych.
Lagarde przyznała, że debacie muszą zostać poddane takie kwestie, jak stabilność finansowa, innowacja, próg prywatności. - Wszystko to musi zostać przedyskutowane i nie zakładajcie, że jest to coś, co Europejski Bank Centralny zdecyduje ze swojej głównej siedziby we Frankfurcie nad Menem. Czekamy na was. Piłka jest po waszej stronie - powiedziała do europosłów.
- Bardzo nie chciałbym widzieć siebie za rok, w tym samym miejscu, znowu argumentującą, że cyfrowe euro jest instrumentem naszej suwerenności. Wiele rzeczy wydarzy się przez ten rok. Nie powinniśmy lekceważyć geopolitycznych ruchów, pęknięć i podziałów, których możemy być świadkami w przyszłości i dlatego powinniśmy być wyposażeni w cyfrową walutę, która pomoże nam bronić naszej suwerenności - podkreśliła prezeska EBC.
EBC i cyfrowe euro
Europejski Bank Centralny przygotowuje się do emitowania własnej waluty cyfrowej od listopada 2023 r. Cyfrowe euro ma być elektronicznym środkiem płatniczym dostępnym bezpłatnie we wszystkich krajach strefy euro. Byłoby przechowywane w portfelu elektronicznym, zakładanym w banku lub u publicznego pośrednika.
Według EBC obecnie nie ma europejskiej opcji płatności cyfrowych obejmującej całą strefę euro, a 13 z 20 krajów polega na międzynarodowych systemach w przypadku płatności kartami.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/RONALD WITTEK