Kolejna tura negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu między UE i Australią została przełożona po raz drugi - powiedział w piątek australijski minister do spraw handlu Dan Tehan. Powodem impasu w rozmowach jest zerwanie przez Canberrę kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych - pisze Agencja Reutera.
Poprzednio negocjacje zostały odłożone 1 października i miały się rozpocząć w listopadzie, a tym razem przełożono je na luty 2023 roku.
Kolejna runda rozmów między UE a Australią ma dotyczyć takich obszarów, jak handel, usługi, inwestycje i prawa własności intelektualnej.
Pakt bezpieczeństwa AUKUS i zerwany kontrakt
We wrześniu Australia, Wielka Brytania i USA zawarły pakt bezpieczeństwa AUKUS. Canberra zerwała w związku z tym kontrakt na zakup 12 francuskich okrętów podwodnych z napędem konwencjonalnym o wartości 56 mld euro i ogłosiła program budowy atomowych okrętów podwodnych we współpracy z Londynem i Waszyngtonem.
Decyzja ta wywołała poważny konflikt dyplomatyczny Francji z USA oraz Australią. W geście solidarności z Paryżem szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła, że możliwość zawarcia umowy między UE a Australią stanęła pod znakiem zapytania - zwraca uwagę Reuters.
Odwołany francuski ambasador wrócił do Canberry
Canberra stara się naprawić stosunki z Francją i Unią, i wyznaczyła wysokiej rangi doradcę premiera Scotta Morrisona na specjalnego wysłannika do Wspólnoty.
Francuski ambasador w Australii, którego po wybuchu kryzysu dyplomatycznego wywołanego zerwaniem umowy na dostawy okrętów odwołano do Paryża, wrócił w tym tygodniu do Canberry.
Źródło: PAP