Rosyjska gospodarka w tym roku nie ucierpi tak mocno z powodu międzynarodowych sankcji, jak tego oczekiwano - uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Dodaje, że sankcje niekorzystnie odbijają się na krajach europejskich.
Jak pisze agencja AFP, według szacunków MFW rosyjski produkt krajowy brutto (PKB) ma skurczyć się o 6,0 proc. w 2022 roku, znacznie mniej niż w kwietniowych prognozach, które przewidywały spadek o 8,5 proc. PKB Rosji.
Rosyjska gospodarka w 2022 roku
- Gospodarka rosyjska prawdopodobnie skurczy się mniej niż oczekiwano w drugim kwartale, eksport rosyjskiej ropy naftowej i rosyjskich produktów nieenergetycznych utrzymał się na poziomie wyższym niż oczekiwano - ocenił główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas.
"Ponadto popyt krajowy w Rosji wykazuje również pewną odporność dzięki ograniczeniu wpływu sankcji na krajowy sektor finansowy i mniejszemu niż oczekiwano osłabieniu rynku pracy" - stwierdzono w raporcie MFW.
Zdaniem Gourinchasa "Rosyjski Bank Centralny i rosyjscy politycy byli w stanie uniknąć paniki bankowej lub załamania finansowego, gdy nałożono sankcje", a rosnące ceny ropy "przynoszą ogromne dochody rosyjskiej gospodarce, co pomogło w utrzymaniu tamtejszej gospodarki".
Na 2023 rok MFW przewiduje dodatkową recesję rosyjskiej gospodarki o 3,5 proc., czyli o 1,2 punktu mniej, niż przewidywały to poprzednie prognozy.
- Skumulowany efekt sankcji rośnie z czasem. Z drugiej strony konsekwencje wojny dla głównych gospodarek europejskich są bardziej negatywne, niż oczekiwano - powiedział Gourinchas.
Zdaniem MFW najsilniejsze skutki wojny, odczuwane w Europie, to "wzrost cen energii, a także spadek zaufania konsumentów i spowolnienie działalności produkcyjnej w wyniku ciągłych zakłóceń łańcucha dostaw i rosnących kosztów surowców".
MFW w raporcie zaznacza, że całkowite zablokowanie eksportu rosyjskiego gazu "znacząco" ograniczyłoby wzrost w strefie euro w 2022 i 2023 roku, co w efekcie zmusiłoby kraje europejskie do wprowadzenia racjonowania energii, a to miałoby negatywny wpływ na główne sektory przemysłu.
MFW o Polsce
Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. do 4,5 proc. z 3,7 proc., a w 2023 r. obniżył do 2,0 proc. z 2,9 proc. - wynika z bazy danych najnowszej wersji cyklicznego raportu MFW World Economic Outlook.
W bazie MFW nie podano uzasadnienia dla prognoz.
Największe gospodarki świata
Wielka Brytania będzie miała w 2023 roku najwolniejszy wzrost gospodarczy wśród krajów G7, grupy najbogatszych krajów świata - ostrzegł MFW.
Według przewidywań MFW wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii spadnie do zaledwie 0,5 proc. w nadchodzącym 2023 roku. W kwietniu szacowano, że miał on osiągnąć 1,2 proc. - przekazał we wtorek serwis BBC.
W obliczu zahamowania ekonomicznego w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Europie, świat "może wkrótce stanąć na krawędzi globalnej recesji" - ocenił MFW. Światowa gospodarka skurczyła się po raz pierwszy od 2020 roku, czego powodem jest wojna na Ukrainie i pandemia COVID-19 - zaznaczyli analitycy MFW.
Fundusz obniżył też prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w 2022 r. do 3,2 proc., zaznaczając że ryzyko spowolnienia jest jeszcze poważniejsze. Z analizy Funduszu wynika, że za obecną sytuację w dużej mierze odpowiadają szybko rosnące ceny. Zarówno wyższe ceny, jak i wyższe koszty kredytów pogarszają sytuację finansową gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
- Światowa gospodarka, wciąż znajdująca się w szoku po pandemii i rosyjskiej inwazji na Ukrainę, stoi w obliczu coraz bardziej ponurych i niepewnych perspektyw - skomentował ekonomista Pierre-Olivier Gourinchas na blogu przedstawiającym najnowsze prognozy gospodarcze MFW.
Prawdopodobieństwo recesji w gospodarkach krajów G7 - Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii - wynosi obecnie około 15 proc., czyli jest prawie czterokrotnie wyższe niż zwykle - przekazał serwis BBC.
Według analizy MFW inflacja osiągnie w przyszłym roku poziom 6,6 proc. w gospodarkach rozwiniętych i 9,5 proc. w gospodarkach wschodzących i rozwijających się. Fundusz ostrzegł, że wedle wiarygodnego scenariusza, w którym zmaterializują się tylko niektóre z możliwych zagrożeń dla światowej gospodarki, jak np. zablokowanie dostaw rosyjskiego gazu do Europy, globalny wzrost ekonomiczny może spaść do 2 proc. w 2023 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock