Spółka Berkshire Hathaway, należąca do Warrena Buffetta, zmniejszyła swoje udziały w technologicznym gigancie Apple o prawie 50 procent. Tak wynika z opublikowanego w sobotę raportu Berkshire.
Berkshire Hathaway ujawniło, że na koniec drugiego kwartału jego udziały w Apple wyceniono na 84,2 miliarda dolarów, co oznacza spadek z 790 milionów akcji do 400 milionów akcji. Tak gwałtowna wyprzedaż jest szczególnie zauważalna w przypadku Buffetta, który znany jest z trzymania akcji przez długi czas.
Apple nie odpowiedział na prośbę CNN o komentarz.
Opublikowane w sobotę wyniki Berkshire sugerują, że 93-letni Buffett, jeden z najbardziej szanowanych inwestorów na świecie, staje się coraz bardziej nieufny wobec gospodarki USA lub zbyt wysokich wycen giełdowych. Wyniki były następstwem wyprzedaży na giełdzie, która zepchnęła Nasdaq na obszar korekty, oraz słabych raportów o zatrudnieniu, które wywołały obawy o aktywność gospodarczą w USA i to, czy Rezerwa Federalna nie będzie zbyt długo czekać z obniżkami stóp procentowych.
Jak zauważa CNN Berkshire Hathaway już wcześniej zmniejszył swoje udziały w Apple, którego kapitalizacja rynkowa przekracza 3,3 biliona dolarów. W ostatnich trzech miesiącach 2023 roku Berkshire Hathaway sprzedał 10 mln akcji Apple, co stanowi około 1 proc. jego udziałów w spółce. W pierwszym kwartale 2024 roku Berkshire zmniejszyło swoje udziały w Apple o 13 proc.
Sytuacja finansowa Berkshire Hathaway
Tymczasem konglomerat z siedzibą w Omaha w Nebrasce odnotował w drugim kwartale rekordowy poziom gotówki w wysokości prawie 277 miliardów dolarów. Berkshire Hathaway odnotował w pierwszym kwartale około 189 miliardów dolarów w gotówce i jej ekwiwalentach.
Jak wynika z raportu, w drugim kwartale Berkshire Hathaway sprzedał akcje o wartości 75,5 miliarda dolarów. Poza Apple Berkshire zmniejszyło swoje udziały w swojej drugiej co do wielkości pozycji - Bank of America - do 41,1 miliarda dolarów.
W dokumencie wykazano, że około 7 proc. łącznej wartości aktywów Berkshire koncentruje się w pięciu spółkach: American Express (35,1 miliarda dolarów), Apple (84,2 miliarda dolarów), Bank of America (41,1 miliarda dolarów), Coca-Cola (25,5 miliarda dolarów) i Chevron (18,6 miliarda dolarów).
Źródło: CNN, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: photosince/Shutterstock