Zapytali Tuska o Brexit. Odpowiedział cytatem z piosenki

Ze świata

Donald Tusk o możliwym odwróceniu brexitutvn24
wideo 2/2

Sprawy w Unii Europejskiej idą w dobrym kierunku - powiedział w czwartek w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk, starając się zbudować pozytywną atmosferę przed rozpoczynającym się po południu unijnym szczytem. Jak podkreślał, może sobie wyobrazić odwrócenie Brexitu.

- To osiemdziesiąta rada europejska, w jakiej uczestniczę jako premier lub jako szef Rady Europejskiej, ale nigdy wcześniej nie miałem takiego mocnego przekonania, że sprawy idą w lepszym kierunku - powiedział Tusk.

Jak podkreślił, trzeba być niezwykle ostrożnym z optymizmem, ale są dobre powody, żeby o nim mówić. Wśród nich wymienił sytuację gospodarczą w każdym z krajów unijnych, spadające bezrobocie, najwyższą liczbę zatrudnionych w historii, porozumienie finansowe z Grecją, proeuropejskie nastawienie Europejczyków, przegrane antyeuropejskich partii i zwycięstwa liderów, którzy są za UE od Bułgarii i Austrii przez Holandię po Francję.

Jedność Unii

- Udało nam się zachować polityczną jedność UE w obliczu wielu zagrożeń i wyzwań. Moje rozmowy dziś z prezydentem Poroszenką są kolejnym dowodem tego, co słyszałem od wszystkich moich rozmówców w ostatnich tygodniach (...), że pomimo Brexitu UE pozostaje dla nich najważniejszym partnerem - oświadczył szef Rady Europejskiej. Jak ocenił, pomimo ponurych przewidywań Europa znowu staje się stabilnym, pozytywnym punktem odniesienia dla całego świata. - Jednakże nie możemy być zadowoleni czy naiwni. Musimy udowodnić ludziom, że jesteśmy w stanie przywrócić kontrolę nad wydarzeniami, które nas przytłaczają czy czasem przerażają. W zeszłym roku zgodziliśmy się, że UE będzie chroniła swoich obywateli przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa, zwłaszcza terroryzmem, nielegalną migracją i niekontrolowaną globalizacją. Musimy kontynuować dotrzymywanie obietnic - podkreślił Tusk. Jak tłumaczył, z tego powodu podczas rozpoczynającego się posiedzenia Rady Europejskiej będzie proponował, aby UE poszła do przodu w tych trzech obszarach. Głównym punktem szczytu ma być polityczna decyzja o konieczności uruchomienia stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności.

Rozmowy o Brexicie

Szef Rady Europejskiej, nawiązując do rozpoczętych w poniedziałek negocjacji w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii, mówił, że to bardzo trudny proces, do którego UE jest bardzo dobrze przygotowana. Zwrócił uwagę, że pojawiają się różne zapowiedzi finału tych rozmów: twardy Brexit, miękki Brexit czy nawet brak porozumienia. Jak mówił, niektórzy jego brytyjscy przyjaciele pytają go, czy można odwrócić Brexit i czy może sobie wyobrazić, że Wielka Brytania zostanie częścią UE. - Powiedziałem im, że tak naprawdę UE została zbudowana na marzeniach, które wydawały się niemożliwe do osiągnięcia. Zatem kto wie - powiedział Tusk. Cytując fragment utworu Johna Lennona z 1971 roku "Imagine" oświadczył: - "Możecie powiedzieć, że jestem marzycielem, ale nie jestem jedyny" (ang.: "You may say I'm a dreamer but I'm not the only one").

Autor: mb//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/Colin/(CC BY-SA 4.0)