Prezydent Władimir Putin stwierdził, że teza, iż Rosja używa energii jako broni jest absurdem. Podczas środowego wystąpienia na forum energetycznym dodał też, że brak równowagi na rynkach energii może sprawić, że za baryłkę ropy niedługo możemy płacić 100 dolarów. Prezydent Rosji wypowiedział się również na temat wzrostu cen gazu.
Putin zastrzegł, że zawirowania na rynkach ropy ani gwałtowny wzrost jej cen nie leży w interesie Rosji. Jak komentuje jednak AFP, Putin odrzuca wszelką odpowiedzialność za rekordowy wzrost cen gazu, a jednocześnie "trzyma rękę na kurku" z surowcem, chcąc zmusić Europę do ponownego zawierania z jego krajem kontraktów długoterminowych.
Władimir Putin o cenach gazu
Prezydent ocenił, że wzrost cen gazu jest związany z niedoborem rezerw energii w Europie, ale Moskwa jest gotowa podjąć rozmowy w sprawie podjęcia kroków, które zrównoważą rynki energii.
Dodał, że wzrost cen gazu w Azji doprowadził do odpływu surowca z Europy, a rynek gazu nie jest ani zrównoważony, ani przewidywalny, jednak Rosja spełnia swoje zobowiązania kontraktowe dotyczące jego dostaw.
Według Putina winę za skok cen gazu ponoszą kraje europejskie, które dywersyfikują kontrakty na dostawy gazu, zamiast - jak dawniej - polegać na długoterminowych umowach z Rosją.
Putin: Rosja nie używa energii jako broni
Na poparcie swojej tezy, że Moskwa nie używa surowców energetycznych jako broni Putin oświadczył, że Rosja dostarczała Europie większe ilości surowców, gdy inni producenci ograniczali dostawy, a teraz gotowa jest zwiększyć eksport - stosownie do popytu.
Jednak europejscy partnerzy oceniają, że Kreml korzysta z tego, że nastąpił niedobór gazu i świadomie nie zwiększył od razu eksportu surowca, by wywrzeć presję na Europę - komentuje AFP.
Prezydent Rosji o cenach ropy
Putin oznajmił, że nie rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem na temat rynków ropy, ale "ma robocze relacje" ze swym amerykańskim odpowiednikiem i liczy na to, że relacje między Moskwą a Waszyngtonem stopniowo się poprawią.
Poinformował też, że Rosja zbuduje drugi gazociąg do Chin, prowadzący przez Mongolię.
Prezydent zapowiedział też, że Rosja stanie się krajem neutralnym w obszarze emisji gazów cieplarnianych do 2060 roku.
Oznajmił zarazem, że dalsze eksportowanie gazu przez Ukrainę po roku 2024, gdy wygaśnie obecny kontrakt, jest otwartą kwestią natury ekonomicznej. Dodał, że w sprawie tranzytu przez Ukrainę trudno jest składać obietnice, skoro Europa aspiruje do zredukowania zużycia energii pochodzącej z surowców kopalnych.
Źródło: PAP