"Panna młoda" ma mieć 604 kondygnacje. Nowy najwyższy budynek świata ma powstać w Iraku

Ze świata

"The Bride" - projekt nowego, najwyższego budynku świata

Nowy, najwyższy budynek świata to wieżowiec "The Bride", czyli "panna młoda" i ma zostać wzniesiony w Iraku. Jeśli projekt grupy architektów z AMBS Architects zostanie zrealizowany, to staną się oni autorami nowego rekordu architektonicznego.

Kompleks ma być wzniesiony na terenie obfitującej w ropę irakijskiej prowincji Basra. Gmach składać się ma z czterech połączonych wież, liczyć ma łącznie 604 pięter oraz ponad 1,5 m kw. powierzchni.

Pierwsze "wertykalne miasto"

Twórcy "panny młodej" połączyli swoje siły, by stworzyć coś, co architekci nazywają światowym pierwszym "wertykalnym miastem" (oznacza to, że budynek będzie samowystarczalny jak miasto, a na jego terenie znajdą się szpital, ogrody, restauracje, mieszkania, biura, etc.; jednocześnie nie będzie zajmował takiej powierzchni, jak tradycyjne miasta).

Antena o wysokości ponad 187,8 m ma spocząć na najwyższej z wież, która mierzy ponad 1152 m.

Te wymiary czynią budynek jeszcze wyższym niż gmach aktualnie uznany za najwyższy - dubajski Burj Khalifa, który wznosi się na niemal 830 m nad ziemią. Przewyższa także miarą przyszły najwyższy budynek świata - Kingdom Tower w Arabii Saudyjskiej, który po ukończeniu ma mierzyć niemal 1008 m.

Sieć kolejowa dla jednego kompleksu

Architektoniczna "panna młoda" będzie ozdobiona szklanym baldachimem - czy też "welonem" - spływającym na dół z wież, który zapewni cień dla nieruchomości znajdujących się na parterze. Składać się na nie mają: hotele, sklepy, parki, ogrody, a nawet sieć kolejowa przeznaczoną tylko dla kompleksu.

Celem jest także osiągnięcie balansu tzw. "net-zero", co oznacza, że obiekt będzie produkował tyle energii, ile konsumuje.

Wieżowiec po środku pustyni

"Business Insider" stawia pytanie: po co tworzyć najwyższy budynek na świecie po środku pustyni? To proste - mówią architekci - chodzi o ochronę żyznych ziemi uprawnych, które otaczają budynek.

Miejscowi odwołują się do prowincji Basra, określając projekt budynku jako "pannę młodą czeluści", która służyła za inspirację dla nazwy kompleksu. Gubernator prowincji Basra, który zlecał stworzenie projektu, stawia sobie ambitny cel zwiększenia pojemności miasta do 2025 roku.

"Panna młoda" została zaprojektowana tak, aby osiągnąć ogromne wysokości, ale z uniknięciem urbanistycznych dysproporcji.

Szczecińskie cudo architekturyTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: ABMS architects