W 2013 roku 246 mln osób na całym świecie sięgnęło po narkotyk. 27 mln z nich jest uzależnionych - wynika z raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości. UNODC przyjrzał się, w jaki sposób narkotyki "podróżują" po świecie.
Mężczyźni trzy razy częściej niż kobiety sięgają po marihuanę, kokainę i amfetaminę, podczas gdy kobiety są bardziej narażone na uzależnienie od heroiny i leków uspokajających. W jaki sposób trafią one do ich rąk?
Opiaty
Do głównych producentów opiatów (opium, morfina, heroina) należą Afganistan, Birma, Laos, Meksyk i Kolumbia. Afgańskie opiaty przemycane są do Europy przez Iran, Turcję i Bałkany. Do Rosji trafiają przez Azję Środkową, a do Chin przez Pakistan.
Kokaina
Najwięksi producenci kokainy to Boliwia, Peru i Kolumbia. Do USA i Kanady narkotyk przemycany jest przez kraje Ameryki Środkowej, Meksyk i Karaiby. Do Europy kokaina trafia przez Karaiby i kraje zachodniej Afryki.
Coraz większe ilości kokainy trafiają na Stary Kontynent bezpośrednio przez Atlantyk. W 2013 roku 60 proc. skonfiskowanej kokainy na świecie stanowiła ta przemycana właśnie drogą morską.
Syntetyczne narkotyki
Syntetyczne narkotyki, takie jak ecstasy, amfetamina i metamfetamina wytwarzane są niemal na całym świecie. Turcja jest jednym z głównych punktów tranzytowych dla metamfetaminy (pochodnej amfetaminy) przemycanej z Azji do Europy Środkowej i Zachodniej. Ostatnio pojawiły się także doniesienia o przemycie metamfetaminy z Europy Środkowej i Zachodniej do obu Ameryk oraz do Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.
Autor: ToL//km / Źródło: Bloomberg
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com