Nagroda Nobla z ekonomii została przyznana po raz 54. Otrzymała ją Amerykanka profesor Claudia Goldin "za pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy".
"Kobiety są zdecydowanie niedostatecznie reprezentowane na światowym rynku pracy, a pracując, zarabiają mniej niż mężczyźni. Claudia Goldin przeszukała archiwa i zebrała dane z USA z ponad 200 lat, co pozwoliło jej wykazać, w jaki sposób i dlaczego różnice między płciami w zarobkach i wskaźnikach zatrudnienia zmieniały się na przestrzeni czasu" - wskazał komitet nagrody w uzasadnieniu swojej decyzji.
Dalej czytamy w oświadczeniu, że "Goldin przedstawiła, że udział kobiet w rynku pracy nie wykazywał w całym tym okresie tendencji wzrostowej, lecz tworzył krzywą w kształcie litery U. Udział zamężnych kobiet zmniejszył się wraz z przejściem od społeczeństwa rolniczego do przemysłowego na początku XIX wieku, ale następnie zaczął wzrastać wraz z rozwojem sektora usług na początku XX wieku. Goldin wyjaśniła ten wzorzec jako wynik zmian strukturalnych i ewoluujących norm społecznych dotyczących odpowiedzialności kobiet za dom i rodzinę".
W XX wieku poziom wykształcenia kobiet stale się podnosił i w większości krajów o wysokich dochodach jest on obecnie znacznie wyższy niż w przypadku mężczyzn. Goldin wykazała, że dostęp do pigułek antykoncepcyjnych odegrał ważną rolę w przyspieszeniu tej rewolucyjnej zmiany, oferując nowe możliwości planowania kariery.
Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn
"Pomimo modernizacji, wzrostu gospodarczego i rosnącego odsetka pracujących kobiet w XX wieku, przez długi czas różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn prawie się nie zmniejszyła. Według Goldina jednym z wyjaśnień jest to, że decyzje edukacyjne, które mają wpływ na możliwości kariery zawodowej w ciągu całego życia, podejmowane są w stosunkowo młodym wieku. Jeśli oczekiwania młodych kobiet kształtują się na podstawie doświadczeń poprzednich pokoleń – na przykład ich matek, które wróciły do pracy dopiero, gdy dzieci podrosły – to rozwój będzie powolny" - podaje organizacja.
Historycznie rzecz biorąc, znaczną część różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn można wytłumaczyć różnicami w wyborze wykształcenia i zawodu. Goldin wykazała jednak, że większość tej różnicy w zarobkach dotyczy obecnie kobiet wykonujących ten sam zawód i że w dużej mierze powstaje wraz z urodzeniem pierwszego dziecka.
- Zrozumienie roli kobiet na rynku pracy jest ważne dla społeczeństwa. Dzięki przełomowym badaniom Claudii Goldin wiemy teraz znacznie więcej o czynnikach leżących u podstaw tego zjawiska oraz o barierach, które być może trzeba będzie wyeliminować w przyszłości – powiedział Jakob Svensson, przewodniczący Komitetu ds. Nagrody w dziedzinie Nauk Ekonomicznych.
Historia nagrody Nobla z ekonomii
Nagroda Nobla z ekonomii została przyznana w tym roku po raz 54. Fundując swoją nagrodę Alfred Nobel nie uwzględnił ekonomii jako jednej z dziedzin. Pojawiła się ona dopiero w 1968 roku. Wówczas ufundował ją Bank Szwedzki z okazji 300-lecia swojego istnienia. Formalnie nazywa się ona Nagrodą Banku Szwedzkiego w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla.
W 2022 r. nagrody Nobla z ekonomii otrzymali amerykańscy ekonomiści Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond oraz Philip H. Dybvig. Wyróżniono ich za badania nad bankami i kryzysami finansowymi.
Z kolei w 2021 r. dostali ją David Card, Joshua D. Angrist i Guido W. Imbens. David Card otrzymał Nobla za "wkład empiryczny do ekonomii pracy", zaś pozostali badacze "za wkład metodologiczny do analizy zależności przyczynowych”.
Więcej informacji wkrótce...
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: scholar.harvard.edu