Osiągnięcie porozumienia na temat przedłużenia sankcji wobec Rosji będzie trudne ze względu na rosnącą opozycję dla tego pomysłu wśród niektórych państw członkowskich UE - powiedział w czwartek niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier.
Steinmeier wyraził tę opinię podczas wywiadu dla agencji BNS. - Zdajemy sobie sprawę z rosnącego oporu wewnątrz UE w sprawie przedłużania sankcji wobec Rosji. (...) Znalezienie wspólnego stanowiska w tej kwestii będzie trudniejsze niż rok temu - dodał szef niemieckiej dyplomacji. Podkreślił także, że władze w Berlinie uważają, iż sankcje nałożone na Moskwę powinny obowiązywać do czasu wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie. - Jedno jest pewne. Nie możemy ignorować aneksji Krymu przez Rosję, złamania prawa międzynarodowego i destabilizacji sytuacji na wschodzie Ukrainy - podkreślił Steinmeier.
Za dialogiem z Rosją
Dzień wcześniej minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się za dialogiem z Rosją i stopniowym znoszeniem sankcji ekonomicznych wobec tego kraju. Gabriel i minister przemysłu Rosji Denis Manturow uczestniczyli w Dniach Rosji w Rostocku nad Bałtykiem. - Wszyscy wiemy z doświadczenia, że izolacja nie prowadzi na dłuższą metę do celu. Pomóc może tylko dialog - mówił Gabriel. Szef niemieckiego resortu gospodarki i energetyki zastrzegł również, że warunkiem zniesienia sankcji jest przestrzeganie warunków porozumień z Mińska dotyczącego Ukrainy. Jego zdaniem stanowisko Unii Europejskiej, które wyraża się w formule: "najpierw realizacja w stu procentach porozumienia z Mińska, a dopiero potem stuprocentowe zniesienie sankcji" jest "niezbyt mądre". Sankcje gospodarcze wobec Rosji, wprowadzone w 2014 r. w odpowiedzi na aneksję Krymu i wspieranie przez Moskwę separatystów na wschodzie Ukrainy, wygasają z końcem lipca. Na przełomie czerwca i lipca UE musi podjąć decyzję w sprawie ich utrzymania. Już w ub. roku UE uzależniła zniesienie sankcji od wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu. Niemiecki biznes od dawna domaga się zniesienia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Niemiecki eksport do Rosji zmniejszył się w zeszłym roku o 7,5 mld euro, co oznacza spadek o blisko jedną czwartą w porównaniu do roku 2014. W porównaniu z rekordowym 2012 r. obroty w handlu z Rosją spadły o niemal połowę.
Pod koniec ubiegłego roku sankcje przeciwko Rosji przedłużono bez dyskusji:
Autor: km / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CC0 Public Domain / pixabay