Kolejny protest w Atenach przeciwko planowanej reformie emerytalnej

Ze świata


Około 3 tys. pracowników sektora prywatnego i publicznego, emerytów i studentów wyszło w sobotę na ulice Aten, by zaprotestować przeciwko planowanej przez rząd reformie systemu emerytalnego. Reformy domagają się wierzyciele Grecji w zamian za pomoc.

Tłum przemaszerował pod gmach greckiego parlamentu; demonstracja przebiegła bez incydentów. Uczestnicy trzymali transparenty z hasłami takimi jak: "Nie można handlować bezpieczeństwem socjalnym" i "Ręce precz od naszych emerytur".

Walka o prawa

- Będziemy walczyć w obronie naszych praw, zmusimy rząd do wycofania się z tego potwornego planu, szumnie nazywanego reformą - zapowiedział w rozmowie z agencją Reutera Nikos Kiucukis, szef największego w Grecji związku zawodowego w sektorze prywatnym GSEE.

Na 4 lutego związki zapowiedziały 24-godzinny strajk generalny przeciw reformie emerytalnej; będzie to już trzecia taka akcja w ostatnich trzech miesiącach. Frekwencja będzie wskaźnikiem tego, z jak silnym oporem społeczeństwa musi zmierzyć się lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa - ocenia Reuters.

Kto protestuje?

W tym tygodniu greccy prawnicy i inni przedstawiciele wolnych zawodów zorganizowali największy w ostatnich latach strajk przeciwko cięciom emerytur i podniesieniu składek, grożąc dalszym zwiększaniem nacisku na władze. Do blokowania dróg i przejść granicznych z tego samego powodu przygotowują się też rolnicy.

Planowana reforma systemu emerytalnego przewiduje znaczne cięcia finansowe: zredukowanie wszystkich nowych emerytur średnio o 15 proc., a także zwiększenie składki emerytalnej, zarówno w części płaconej przez pracowników, jak i przez pracodawców. Znacznie mają też wzrosnąć składki emerytalne płacone przez przedstawicieli wolnych zawodów, w tym prawników. Więcej mają płacić także rolnicy.

Cipras doszedł do władzy na czele swej skrajnie lewicowej partii Syriza w styczniu 2015 roku, obiecując Grekom odejście od polityki zaciskania pasa, która mimo dwóch programów pomocowych nie wydobyła kraju z kryzysu, za to przyczyniła się do bankructwa wielu przedsiębiorstw i wzrostu bezrobocia - pisze Reuters.

W sierpniu ubiegłego roku euroland, Europejski Bank Centralny i MFW uzgodniły z władzami Grecji trzeci program pomocowy na kwotę 86 mld euro, zakładający pomoc w zamian za kolejne oszczędności, reformy i prywatyzację państwowych firm.

Autor: gry / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: