Inflacja w USA w lutym 2022 roku wyniosła 7,9 procent rok do roku. To najwyższy poziom od stycznia 1982 roku - podała Agencja Reutera. Inflacja w najbliższych miesiącach może jeszcze przyspieszyć. Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała wzrost cen ropy naftowej i innych surowców.
Amerykański Departament Pracy podał w czwartek, że inflacja w lutym br. wzrosła o 0,8 proc. w porównaniu do stycznia tego roku. W ujęciu rocznym inflacja wyniosła 7,9 proc., co stanowi największy wzrost rok do roku od stycznia 1982 roku. Dla porównania w styczniu br. inflacja wyniosła 7,5 proc.
Oznacza to, że luty był piątym miesiącem z rzędu, w którym roczny wskaźnik CPI przekroczył 6 proc.
Ekonomiści ankietowani przez Agencję Reutera prognozowali, że inflacja wzrośnie o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca oraz 7,9 proc. rok do roku.
Ropa naftowa w górę
Reuters zwrócił uwagę, że inflacja znacznie przekracza cel Rezerwy Federalnej, który wynosi 2,0 proc. Oczekuje się, że z tego powodu bank centralny USA zacznie podnosić stopy procentowe, począwszy od przyszłej środy. Ekonomiści spodziewają się nawet siedmiu podwyżek w tym roku.
Dane za luty nie odzwierciedlają w pełni gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej po inwazji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego. Ceny surowca wzrosły od tego czasu o ponad 30 proc., a baryłka ropy Brent osiągnęła w pewnym momencie najwyższy poziom od 2008 roku - 139 dolarów za baryłkę.
W środę ceny surowca spadły poniżej szczytów obserwowanych w ostatnich dniach, jednak cena za baryłkę nadal przekracza 110 dolarów. Do przeceny przyczyniły się doniesienia, że Zjednoczone Emiraty Arabskie wezwą członków OPEC do zwiększenia produkcji. Ponad 114 dolarów trzeba zapłacić za baryłkę ropy WTI.
Zakaz importu rosyjskiej ropy
Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli surowe sankcje na Rosję. Ponadto prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek zakaz importu rosyjskiej ropy do Stanów Zjednoczonych. Rosja jest drugim co do wielkości eksporterem ropy naftowej na świecie.
Według danych AAA ceny benzyny w USA są na rekordowym poziomie 4,318 dol. za galon w porównaniu do 3,469 dol. za galon przed miesiącem.
Gospodarstwa domowe o niższych dochodach najbardziej odczuwają skutki wysokiej inflacji, ponieważ przeznaczają większą część swoich dochodów na żywność i benzynę.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: Reuters