Grecja odrzuca pomoc Unii. Kto ustąpi: Ateny czy Niemcy?

Grecja nie chce pomocy Unii. Opuści strefę euro?
Grecja nie chce pomocy Unii. Opuści strefę euro?
TVN24 Biznes i Świat
Grecja nie chce pomocy Unii. Opuści strefę euro?TVN24 Biznes i Świat

W tej chwili toczy się gra, dwa samochody - Niemcy i Grecy - jadą naprzeciw siebie. Któryś musi zjechać - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. I dodał, że z ostatnich informacji dochodzących z Grecji wynika, że “obydwa samochody jednak zjadą i miną się bezpiecznie”. - To jednak będzie tylko kupienie czasu - dodał. - Grecja ma wydatki, które w tej chwili nawet bez długów z trudem się bilansują - ocenił z kolei prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.

We wtorek minister obrony Gracji Panos Kammenos podkreślił, że jeśli Grecja nie zdoła wypracować nowego porozumienia ze strefą euro w sprawie greckiego zadłużenia, o pomoc finansową może zwrócić się do kogoś innego, np. USA, Rosji lub Chin. W środę w Brukseli spotkają się ministrowie finansów państw strefy euro. Będą oni dyskutować o sytuacji Grecji, której nowy rząd domaga się restrukturyzacji długów. Komisja Europejska studzi jednak oczekiwania przewidując, że na spotkaniu nie dojdzie do zawarcia żadnego porozumienia.

Grecki problem

Według prof. Witolda Orłowskiego “Grecja może oczywiście powiedzieć, że już nie będzie ubiegać się o międzynarodową pomoc”. - Ale problem polega na tym, że Grecja ma długi, które trzeba przynajmniej obsługiwać a na to nie ma już pieniędzy. Grecja ma wydatki, które w tej chwili nawet bez tych długów z trudem się bilansują. Jednocześnie rząd ogłosił, że zwiększy pensje. Można oczywiście powiedzieć: rezygnujemy z programu pomocowego Unii, bo żąda ona od nas dalszych oszczędności, tylko rodzi się pytanie: jak wtedy pokryć wydatki - ocenił Orłowski. Jego zdaniem premier Grecji jeszcze nie “dotarł do tego etapu rozumowania”. - Grecja używa euro, więc nie może sobie dodrukować pieniędzy. Jeśli ich nie ma, to po prostu przestaje płacić. Jeśli greckie banki przestaną być zasilane pieniędzmi z EBC, to fizycznie ich nie mają. Grecki premier nie mówi, co to by oznaczało dla Grecji - podkreślił profesor.

Grecka gra

Zdaniem Piotra Kuczyńskiego “premier i minister finansów Grecji grają na dwóch fortepianach”. - Grają dobrego i złego gliniarza. Jednak sam upadek Grecji nie spowodowałby katastrofy strefy euro - ocenił. - W tej chwili toczy się gra, dwa samochody - Niemcy i Grecy - jadą naprzeciw siebie. Któryś musi zjechać - dodał. Według niego z ostatnich informacji dochodzących z Grecji wynika, że “obydwa samochody jednak zjadą i miną się bezpiecznie”. Czy zatem Grecja opuści strefę euro? - Prawnicy mówią, że nie bardzo się da, ale nawet jeśli w traktacie nie zapisano takiej ewentualności, to jeśli nie będzie innego wyjścia i dojdzie np. do kompletnego załamania rozmów, grecki rząd może wprowadzić drachmę. Nie będzie miał innego wyjścia - dodał. - Tu problem polega rzeczywiście nie tym, że Grecja prawdopodobnie cały czas uważa, że Niemcy i inni nie mogą sobie pozwolić na ich wyjście ze strefy euro i bankructwo, bo to spowoduje panikę innych krajów. Stąd ten twardy ton Greków. W Atenach chyba nie zdają sobie sprawy, że od czasu, gdy EBC dostał mandat na skupowanie obligacji innych krajów, to ryzyko, że wyjście Grecji ze strefy euro pociągnęłoby ze sobą jakąś reakcję łańcuchową, dramatycznie się zmniejszyła - dodał.

Coraz mniej czasu

W latach 2010-2014 Grecja otrzymała od UE i MFW 240 mld euro w ramach programów ratunkowych, które pomogły jej uniknąć niewypłacalności. Pomoc obwarowana była warunkami - przeprowadzenia daleko idących reform i radykalnych oszczędności. Jednak nowy rząd Grecji chce zerwać z polityką zaciskania pasa i domaga się "porozumienia pomostowego", czyli tymczasowego finansowania na okres przygotowania przez nowy rząd planu renegocjacji zadłużenia.

A partnerzy Grecji w strefie euro sceptycznie podchodzą do tych postulatów. Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła przed kilkoma dniami, że podstawą do dyskusji z Grecją są programy uzgodnione przez tzw. trojkę, czyli ekspertów Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej i MFW.

Do 16 lutego Grecja musi wystąpić o przedłużenie programu udzielania jej pomocy kredytowej, który wygasa 28 lutego. Bez niego Grecja nie może liczyć na wsparcie finansowe eurogrupy czy MFW, a jej szanse na uzyskanie dostatecznych środków na wolnym rynku kredytowym są niewielkie.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda zgromadził oszczędności w wysokości około 150 tysięcy złotych, około 400 euro i około 1500 dolarów amerykańskich - wynika z oświadczenia majątkowego opublikowanego przez Sąd Najwyższy. Prezydent posiada też lokal mieszkalny oraz działkę o powierzchni 325 metrów kwadratowych.

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu ściółkowego. Zaznaczył, że nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj

Salmonella w partii jaj

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd pracuje nad dokumentem, który wyznaczy strategię rozwoju Polski na następne lata - wynika z opublikowanego w poniedziałek opisu założeń do projektu w sprawie średniookresowej strategii rozwoju Polski na najbliższą dekadę.

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom "pseudometry", czyli metry pod ścianami działowymi - stwierdziła ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań.

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Źródło:
PAP

Warren Buffett przekazał akcje Berkshire Hathaway o wartości sześciu miliardów dolarów na rzecz Fundacji Gatesów oraz czterech fundacji rodzinnych. To największa roczna darowizna miliardera od początku jego filantropijnej działalności, czyli od niemal 20 lat.

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Źródło:
CNN

Kosztujesz nas fortunę - napisał w poniedziałek prezydent USA Donald Trump w liście do szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella opublikowanym przez Biały Dom. Trump orzekł, że stopy procentowe w USA powinny wynosić około 1 procenta.

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Źródło:
PAP

Nie wyobrażam sobie, aby prezydent Andrzej Duda chciał zawetować ustawę, która mrozi na kolejne miesiące ceny energii - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Premier: to byłby niebywały skandal

Premier: to byłby niebywały skandal

Źródło:
PAP

USA i Kanada wznowiły negocjacje handlowe po tym, gdy Ottawa wstrzymała plany pobierania podatku od usług cyfrowych (DST) - przekazał szef doradców ekonomicznych Białego Domu Kevin Hassett. Ostrzegł przy tym inne państwa, by zrezygnowały z podobnych podatków.

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

Źródło:
PAP

Dochody hiszpańskiego pałacu królewskiego zostały opublikowane w poniedziałek przez króla Filipa VI. Monarcha zobowiązał się do przedstawiania tych danych rok po swojej koronacji, w związku z licznymi zarzutami o rozrzutność wobec jego ojca Jana Karola I.

Król Hiszpanii pokazał dochody

Król Hiszpanii pokazał dochody

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zakwestionował zasady opłat za studia na Politechnice Lubelskiej oraz Uniwersytecie SWPS z Warszawy. Chodzi o podwyżki czesnego w trakcie studiów. Uczelnie zadeklarowały współpracę z urzędem.

UOKiK kwestionuje zasady naliczania opłat na dwóch uczelniach

UOKiK kwestionuje zasady naliczania opłat na dwóch uczelniach

Źródło:
PAP

Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli spółce Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) preferencyjnej pożyczki w wysokości 10,8 miliarda złotych na budowę nowych linii przesyłowych energii elektrycznej. Umowę podpisano w poniedziałek w obecności premiera Donalda Tuska.

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

Źródło:
PAP

Rosyjski zbiornikowiec Khatanga, który przez ostatnie osiem lat cumował w Porcie Gdynia, blokując nabrzeże, został odholowany do duńskiego portu Esbjerg. Tam, w certyfikowanej stoczni złomowej, jednostka zostanie rozebrana i pocięta - poinformowała w poniedziałek Kalina Gierblińska, rzeczniczka Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad uproszczeniem sposobu składania wniosku o zasiłek opiekuńczy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana ma umożliwić przesyłanie go w postaci elektronicznej.

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Źródło:
PAP

Renciści i wcześniejsi emeryci nie będą już musieli zawiadamiać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o dodatkowych przychodach - wynika z założeń noweli, nad którą pracuje resort rodziny. Wyjątkiem będą zarabiający za granicą lub pobierający uposażenie (służby mundurowe).

Zmiany w sprawie dorabiania emerytów. Plany resortu

Zmiany w sprawie dorabiania emerytów. Plany resortu

Źródło:
PAP

Ceny w czerwcu 2025 roku wzrosły o 4,1 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent.

Tak rosły ceny. "Lekkie zaskoczenie"

Tak rosły ceny. "Lekkie zaskoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

30 czerwca 2025 roku to ostatni dzień kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy do rafinerii Orlenu w Litvinovie w Czechach. Szef polskiego koncernu Ireneusz Fąfara zaznaczył, że dostawy z innych kierunków są zabezpieczone.

Koniec kontraktu na rosyjską ropę w rafinerii w Litvinowie

Koniec kontraktu na rosyjską ropę w rafinerii w Litvinowie

Źródło:
PAP

W piątek w Eurojackpot padła polska wygrana trzeciego stopnia o wartości 1,6 miliona złotych. Jak podano w poniedziałkowym komunikacie, zakład zawarto w kolekturze w Szczyrku w województwie śląskim.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padła

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Renta wdowia będzie wypłacana od 1 lipca. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że jest w pełni przygotowany do realizacji tego świadczenia. Osoby uprawnione otrzymają je w dotychczasowych terminach wypłat emerytur i rent. W lipcu ZUS rozpocznie również wysyłkę decyzji o przyznaniu lub odmowie prawa do renty wdowiej.

ZUS zalała fala wniosków. Od jutra nowe świadczenie

ZUS zalała fala wniosków. Od jutra nowe świadczenie

Źródło:
PAP