"Z głębokim żalem ogłaszamy odejście Giovanniego Buttarellego"

Ze świata

European Data Protection SupervisorGiovanni Buttarelli miał 62 lata

Zmarł Giovanni Buttarelli, Europejski Inspektor Ochrony Danych - poinformował w środę kierowany przez niego urząd. Miał 62 lata.

"Z głębokim żalem ogłaszamy odejście Giovanniego Buttarellego, Europejskiego Inspektora Ochrony Danych. Giovanni zmarł w otoczeniu swojej rodziny we Włoszech, ostatniej nocy, 20 sierpnia 2019 r." - podał urząd w komunikacie zamieszczonym na swoich stronach internetowych.

Były sędzia

Jak podkreślono, całe swoje życie Buttarelli poświęcił rodzinie, służbie, sądownictwu i Unii Europejskiej oraz jej wartościom. Kadencja Włocha na stanowisku, które objął w grudniu 2014 roku, miała się zakończyć w tym roku. Przed dołączeniem do europejskiego inspektoratu Buttarelli był sekretarzem generalnym we włoskim Urzędzie Ochrony Danych w latach 1997-2009.

Był też sędzią kasacyjnym we włoskim sądownictwie, uczestniczył w wielu inicjatywach zajmujących się ochroną danych i zagadnieniami pokrewnymi na szczeblu międzynarodowym. Europejski Inspektor Ochrony Danych czuwa nad tym, by instytucje i organy UE respektowały prawo obywateli do prywatności przy przetwarzaniu ich danych osobowych. Zastępcą Buttarellego jest Polak Wojciech Wiewiórowski.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: European Data Protection Supervisor