Najszczęśliwsze kraje na świecie. Jest nowy lider rankingu. Awans Polski

Ze świata


Finlandia jest krajem, którego mieszkańcy są najbardziej szczęśliwi - wynika z opublikowanego w środę World Happiness Report. Podium uzupełniają Norwegia i Dania. Polska awansowała o cztery pozycje i znalazła się w piątej dziesiątce zestawienia.

Finlandia na fotel lidera awansowała z piątego miejsca, które zajmowała w ubiegłorocznej edycji badania, przeprowadzonego przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN). Miejsca musiała jej ustąpić Norwegia, która tym razem znalazła się na drugim miejscu zestawienia.

Kraje nordyckie dominują

Pierwszą dziesiątkę zestawienia w 2018 roku zdominowały kraje nordyckie. W czołówce znalazły się także Dania (3.), Islandia (4.) i Szwecja (9.). Zwracał zresztą na to uwagę szef SDSN, profesor Jeffrey Sachs z nowojorskiego Uniwersytetu Columbia.

"Ludzie mają zaufanie do rządu, ponadto w Skandynawii są silne systemy wsparcia społecznego" - powiedział Jeffrey Sachs podczas środowego ogłaszania wyników w Watykanie.

Wysoko w rankingu znalazły się również Szwajcaria (5.), Holandia (6.), Kanada (7.), Holandia (8.) i Australia (10.). Wszystkie te kraje znajdowały się w pierwszej dziesiątce kilku poprzednich edycji badania. Autorzy raportu zauważają jednak, że różnice między nimi są na tyle małe, że kolejny raport może przynieść przetasowania w czołówce.

Co ciekawe, spadek o 4 miejsca (na 18. pozycję) zanotowały Stany Zjednoczone. Jeffrey Sachs uważa, że główną przyczyną spadku USA jest m.in. mniejsze zaufanie do rządu.

Jak wypadła Polska?

Polska znalazła się 42. miejscu, tuż za Salwadorem i Nikaraguą, a przed Bahrajnem i Uzbekistanem. Warszawa w porównaniu do 2017 roku awansował o 4 miejsca. Dla porównania, w 2016 roku Polska zajęła 57. pozycję, w 2015 - byliśmy na 60 miejscu.

World Happiness Report 2018World Happiness Report 2018

Ostatnią pozycję w tegorocznym rankingu zajęło Burundi.

Szczęśliwi imigranci

Po raz pierwszy w historii przygotowano także oddzielny ranking krajów z najbardziej szczęśliwymi imigrantami. Tutaj także na czele zestawienia znalazła się Finlandia, przed Danią i Norwegią.

Autorzy raportu wskazują, że główną rolę w tym konkretnym badaniu odegrała jakość życia. Jak możemy przeczytać, kraje te nie należą bowiem do najbogatszych na świecie, ale mają bardziej zrównoważone wsparcie społeczne i instytucjonalne dla mieszkańców. Polska w tym rankingu znalazła się na 49. pozycji.

Jakie kryteria?

Raport przygotowany przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN), funkcjonującą pod auspicjami Sekretarza Generalnego ONZ, ocenia 156 krajów. Każdy z nich mógł otrzymać od 0 do 10 punktów.

Zestawienie opiera się na danych pracowni sondażowej Gallupa z lat 2015-2017 i uwzględnia czynniki takie jak: realne PKB na jednego mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej, bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje rodzinne, a także poziom korupcji czy przestrzeganie swobód obywatelskich. To szósta edycja raportu, pierwszy został przygotowywany w 2012 roku.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock