Ceny ropy galopują. Po akcji Saudyjczyków w Jemenie

Ze świata

shutterstock.comCeny ropy w górę

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku bardzo mocno rosną z powodu akcji Arabii Saudyjskiej w Jemenie - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 51,98 USD, po zwyżce o 2,77 USD.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 3,23 USD do 59,71 USD za baryłkę.

Po operacji

Arabia Saudyjska i jej sojusznicy z Zatoki Perskiej rozpoczęli operację wojskową w Jemenie, w tym naloty na cele szyickich rebeliantów z ruchu Huti, którzy prowadzą ofensywę na Aden na południu i kontestują legalność władzy prezydenta - podał saudyjski dyplomata.

Władze Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Bahrajnu i Kataru poinformowały w czwartek we wspólnym oświadczeniu, że zdecydowały się działać, aby chronić Jemen przed - jak to nazwały agresją ze strony milicji Huti - podała oficjalna saudyjska agencja prasowa.

Stany Zjednoczone wspierają operację Arabii Saudyjskiej w Jemenie przeciwko Huti. Rijad konsultował się z Waszyngtonem przed rozpoczęciem operacji.

Polityka i ryzyko

- Jemen nie jest producentem ropy naftowej o dużym znaczeniu, ale jest położony geograficznie i politycznie w bardzo ważnej części Bliskiego Wschodu - wskazuje Ric Spooner, główny strateg CMC Marekts w Sydney.

- Zawsze w takiej sytuacji jest ryzyko dużego i długotrwałego zakłócenia w dostawach ropy, które może jeszcze przewyższyć poziom obecnych zapasów ropy - dodaje.

Zapasy

Tymczasem w środę amerykański Departament Energii (DoE) podał w cotygodniowym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 8,17 mln baryłek, czyli 1,8 proc., do 466,68 mln baryłek.

Analitycy oceniali, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 4,8 mln baryłek. Był to już 11. z kolei tydzień ich wzrostu. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 0,03 mln baryłek, czyli mniej niż 0,1 proc., do 125,85 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,01 mln baryłek, czyli o 0,9 proc., do 233,39 mln baryłek.

W środę ropa na NYMEX zdrożała o 1,70 USD do 49,21 USD za baryłkę. Brent zdrożała na ICE o 1,37 USD. Różnica notowań WTI/Brent wynosi obecnie 7,07 USD. W ciągu ostatnich 5 dni ropa w USA zdrożała o 16 proc.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com