ZUS ostrzega przed oszustami. Informują o "zaległych składkach"

Z kraju

Jak się bronić przed atakami hakerów?tvn24
wideo 2/3

Uwaga na wzmożoną aktywność oszustów, którzy chcą uzyskać dostęp do naszych danych, podszywając się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie nasili swoje działania - ostrzega rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Tylko w poniedziałek rano do ZUS zadzwoniło kilkanaście osób z informacją o dziwnych mailach, w których jako nadawca figuruje właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W temacie wiadomości wpisana jest fraza "Zaległe składki", zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości.

Nieprawidłowy adres

Jak dodał Andrusiewicz, klienci zwrócili uwagę na nieprawidłowe dane kontaktowe ZUS, które były w stopce maila. Poza prawidłowym adresem centrali ZUS, zawierała ona bowiem adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową tj. "gov.pl". Tymczasem tak strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina też, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu.

ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera i uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock