Premier spotkał się z przedsiębiorcami. "Plan działań gotowy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Rafał Brzoska o propozycji Donalda Tuska
Rafał Brzoska o propozycji Donalda TuskaTVN24
wideo 2/5
Rafał Brzoska o propozycji Donalda TuskaTVN24

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w piątek odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z przedsiębiorcami, poświęcone deregulacji - wynika z informacji KPRM przekazanej na platformie X. "Za nami dobre spotkanie. Plan działań gotowy" - napisał później premier Tusk.

Jak wynika z opublikowanych materiałów, ze strony rządowej, obok premiera Tuska, w spotkaniu wzięli udział minister finansów Andrzej Domański oraz minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Po stronie przedsiębiorców obecni byli m.in. Rafał Brzoska, prezes InPostu, którego zespół ma przygotować propozycje deregulacyjne, oraz prezes Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki.

"Za nami dobre spotkanie. Plan działań gotowy. A za chwilę widzę się z naukowcami. Nie zwalniamy tempa!" - napisał później premier Donald Tusk.

- W poniedziałek, wszystkie szczegóły (...) będą publicznie dostępne. To co jest bardzo ważne, każdy projekt, nad którym będzie pracował zespół (...) będzie transparentnie do wglądu absolutnie dla każdego, pokazane na stronie internetowej nad czym pracujemy - powiedział Brzoska.

Dodał, że poniedziałkowa wypowiedź Donalda Tuska ws. pomocy biznesu przy deregulacji sprawiła, że powstał ruch społeczny, zgłosiło się ponad 500 osób, aby pracować nad takimi rozwiązaniami.

- To będzie, mam taką nadzieję, pierwszy na serio projekt, który ma pomóc Polakom zwyciężać w starciu z machiną urzędniczą. Jest wielka otwartość rządu i pana premiera do tego, żeby to rzeczywiście na serio przeprowadzić. Jest to przekaz dla całej klasy politycznej, bo oczywiście będzie wymagało to bardzo dużego konsensusu, że naprawdę chcemy pchnąć Polskę w rozwoju i to jest chyba najważniejsze - powiedział Brzoska.

Podkreślił, że każdy projekt, wszystko nad czym będzie pracował zespół, zostanie upublicznione i każdy będzie mógł oddać swój głos i dodać komentarz, czy jest to ważny z jego punktu widzenia projekt.

Zaznaczył jednocześnie, że zespół nie będzie tworzył projektów ustaw. - Od pisania ustaw jest Rządowe Centrum Legislacji i parlament. My tylko i wyłącznie zobowiązaliśmy się do tego, co jest najważniejsze, aby zidentyfikować wszystkie bariery wzrostu dla polskiej gospodarki, dla polskiego społeczeństwa - powiedział szef InPostu.

Propozycja Tuska dla Brzoski

W poniedziałek podczas konferencji "Polska. Rok przełomu" premier zaproponował szefowi InPostu stworzenie zespołu, który "w szybkim tempie" przygotuje propozycje deregulacji. Podkreślił, że chce się regularnie spotykać z przedsiębiorcami.

- Muszę od was wiedzieć dokładnie, co muszę zrobić jako premier, co musi zrobić moja administracja, żeby wam było łatwiej - powiedział podczas wystąpienia Donald Tusk. "Rzucono mi rękawicę – podejmuję wyzwanie. Premier postawił sprawę jasno: 'Chcecie deregulacji? To ją zaproponujcie w konkretach' I tak właśnie zrobimy" – odpowiedział Rafał Brzoska na portalu X.

Projekt z kwietnia 2024 roku wciąż aktualny

Równocześnie trwają prace nad opublikowanym w kwietniu ub.r. projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

"Projekt został w połowie stycznia skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Później trafi na posiedzenie RM. Liczymy, że nastąpi to w najbliższym czasie. Następnie projekt zostanie bezzwłocznie skierowany do Sejmu" - poinformowało biuro prasowe MRiT. W ocenie skutków regulacji wskazano, że projekt ustawy "stanowi realizację zapowiedzi polskiego rządu dotyczących konieczności przeprowadzenia deregulacji w zakresie prawa gospodarczego i administracyjnego, w tym w szczególności w kierunku poprawy środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie firmy".

"Zidentyfikowane zostały obszary, w których można wprowadzić regulacje jeszcze skuteczniej broniące praw przedsiębiorców. Obszary te dotyczą tematyki: rozpoczynania aktywności ekonomicznej, prowadzenia firmy, a także zasad stanowienia prawa gospodarczego" - dodano. Projekt tzw. ustawy deregulacyjnej został przygotowany przy udziale Zespołu ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego przy MRiT, który powołał poprzedni szef resortu Krzysztof Hetman.

"Przedstawiciele biznesu są dla nas partnerami. Wspólnie z nimi chcemy tworzyć przepisy, które będą sprzyjały rozwojowi przedsiębiorczości w Polsce. Zespół ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego będzie forum, które ułatwi nam wspólne szukanie rozwiązań" - komentował Krzysztof Hetman cytowany w komunikacie MRiT z marca ub.r.

To pierwszy pakiet deregulacyjny

Kierujący pracami zespołu pełnomocnik MRiT, a od września ub.r. także zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Mariusz Filipek powiedział, że przygotowany projekt stanowi tzw. pierwszy pakiet deregulacyjny, obecnie zaś zespół pracuje nad drugim pakietem.

- Projekt ustawy to efekt mrówczej pracy zespołu i dziesiątek spotkań z organizacjami reprezentującymi przedsiębiorców. W projektowanej ustawie uwzględniono około 200 złożonych przez nie postulatów - powiedział Filipek.

Pełnomocnik zwrócił uwagę, że premier składając Brzosce propozycję, mówił o propozycjach niewymagających zmian ustawowych.

- Byłyby one komplementarne wobec projektów ustaw, nad którymi pracuje zespół przy MRiT. Uważam, że powierzenie prac nad propozycjami rozwiązań deregulacyjnych cenionemu przedsiębiorcy jest znakomitym pomysłem. Deklaruję chęć współpracy i pozostaję do dyspozycji - dodał.

Zaskakująca deklaracja

W skład Zespołu ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego wchodzi 18 organizacji, w tym Pracodawcy RP. Jej ciałem doradczym jest Rada Polskich Przedsiębiorców, na czele której stoi Rafał Brzoska.

"RPP powstała z inicjatywy biznesu, aby stać się siłą napędową dla rozwoju gospodarczego i społecznego kraju. RPP prowadzi transparentny dialog z rządem oraz dąży do budowania silnej, innowacyjnej i zrównoważonej przyszłości Polski. Przewodniczącym RPP jest Rafał Brzoska – założyciel Grupy InPost, przedsiębiorca i filantrop" - informują na swojej stronie Pracodawcy RP. - Byliśmy zaskoczeni deklaracją premiera o powierzeniu Rafałowi Brzosce zadania przygotowania propozycji deregulacji, ale to bardzo dobry pomysł. Brzoska jest ikoną przedsiębiorczości w Polsce i ma bardzo dużą wiedzę - powiedział główny legislator i pełnomocnik Zarządu Pracodawców RP ds. dialogu społecznego Szymon Witkowski. W ocenie Witkowskiego decyzja premiera nie oznacza zakwestionowania prac zespołu powołanego przez MRiT i projektu ustawy deregulacyjnej.

- To dobry projekt, w przygotowaniu którego czynnie uczestniczyły organizacje, które zgłaszały swoje postulaty, a wśród nich również Pracodawcy RP. Musimy jednak pamiętać, że deregulacja to proces, który nie sprowadza się do przygotowania jednej ustawy - zaznaczył. Dodał, że warto w systemowy sposób połączyć wysiłki zespołu Brzoski z zespołem działającym przy MRiT "żeby nie tracić dobrze wykonanej pracy i nie dublować zadań".

Autorka/Autor:jw, mp/kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Pozostałe wiadomości

Szykują się spadki rat kredytów - wynika z wyliczeń, które przygotował dla tvn24.pl główny analityk firmy Rankomat Jarosław Sadowski. Wszystko przez spadki stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, w oparciu o które wyliczane są raty kredytów. Sygnał do zniżek dała konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed mailami, których autorzy podszywają się pod tę instytucję finansową. Oszuści rozsyłają rzekome "potwierdzenie przelewu", a otworzenie wiadomości i pobranie załącznika może spowodować, że stracimy pieniądze.

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Gospodarka Chin zaskoczyła analityków. Wzrost PKB był wyższy od przewidywań i w pierwszym kwartale 2025 roku wyniósł 5,4 procent rok do roku - wynika z rządowych danych.

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Źródło:
PAP, Reuters

Aż 30 procent zawodów może zostać zastąpionych do 2030 roku przez algorytmy, roboty i sztuczną inteligencję (AI). Jak wskazuje raport firmy SAIO, zajmującej się tworzeniem robotów, szczególnie zagrożone są profesje związane z manualnym przetwarzaniem dokumentów, księgowością, obsługą klienta i analizą danych.

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Źródło:
PAP

Premier Włoch Giorgia Meloni spotka się w czwartek w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Będzie pierwszą liderką kraju Unii Europejskiej, która odwiedzi go od czasu ogłoszenia przez niego ceł na produkty ze Wspólnoty. Cła zostały później zawieszone na 90 dni. - Meloni udaje się z pokojową misją handlową - podkreśla szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani.

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Źródło:
PAP

Powołano nowego przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych i wiceministra handlu - podało chiński resort zasobów ludzkich. Został nim Li Chenggang, który zastąpił na tym stanowisku Wanga Shouwena.

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Źródło:
PAP

W najbliższą sobotę od godziny 14 obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników do pracy w handlu - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Po tej godzinie za ladą mogą stanąć jedynie właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny.

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Hongkongu ogłosiła w środę, że wstrzymuje dostawy paczek do Stanów Zjednoczonych w reakcji na "nadmierne" podniesienie ceł przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Apple, z obawy przed cłami, w marcu wysłało z Indii do USA iPhone'y o rekordowej wartości dwóch miliardów dolarów - podał we wtorek Reuters. Na początku kwietnia prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" obejmujące ponad 180 państw i terytoriów.

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Źródło:
Reuters

- Cła to jest narzędzie biznesowe. Prezydent Donald Trump z tego korzysta, aby ludzie przyszli do stołu negocjacyjnego - stwierdził w TVN24 BiS profesor Jim Mazurkiewicz, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Teksasie.

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska, po wtorkowym spotkaniu z polskimi władzami, zaakceptowała zaproponowane środki przeciwdziałające ptasiej grypie, które zostaną wdrożone na Mazowszu i w Wielkopolsce. Nie przewidziano jednocześnie żadnych dodatkowych rozwiązań na szczeblu unijnym.

Bruksela zgadza się na propozycję polskich władz

Bruksela zgadza się na propozycję polskich władz

Źródło:
PAP

Kontrolowane przez państwo spółki energetyczne, w tym największa - PGE, mocno tracą na wartości podczas wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie. Wcześniej premier Donald Tusk stwierdził, że priorytetem spółek Skarbu Państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i taniego prądu, a nie maksymalizacja zysków.

Tąpnięcie na akcjach giganta po słowach Tuska

Tąpnięcie na akcjach giganta po słowach Tuska

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill zadeklarował, że unijne standardy, głównie te dotyczące żywności, są nienaruszalne i nie będą przedmiotem negocjacji z USA ani z nikim innym. Podkreślił, że Unia Europejska już odpowiedziała na zarzuty Stanów Zjednoczonych dotyczące sprzedaży aut, proponując zerowe stawki celne.

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Źródło:
PAP

Rozwój technologii był głównym tematem dwudniowych obrad w ramach polskiej prezydencji, którym przewodniczyła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jej zdaniem jest on zagrożeniem dla konkretnych zawodów, ale jednocześnie powodem pojawienia się nowych.

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Źródło:
PAP

Pekin nakazał liniom lotniczym wstrzymanie odbioru kolejnych samolotów Boeing. Chińscy przewoźnicy mają też przestać kupować sprzęt i części do samolotów od firm z USA - podała agencja Bloomberg.

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Źródło:
PAP

Na początku maja Komisja Europejska przedstawi plan uniezależnienia się od rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku - wynika z aktualnego kalendarza prac instytucji. Pierwotnie zakładano, że proces ten potrwa do końca dekady.

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

Źródło:
PAP

Zbycie aktywów w ramach połączenia Orlenu z Lotosem o 5 miliardów złotych poniżej wartości ich wyceny było niegospodarne - wynika z ustaleń kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w spółce Orlen. - Połączenie nie miało żadnego uzasadnienia ekonomicznego - powiedział prezes NIK Marian Banaś podczas konferencji prasowej.

NIK miażdży fuzję gigantów

NIK miażdży fuzję gigantów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Orlen podał wysokość wynagrodzeń prezesów za 2024 rok. Daniel Obajtek piastował to stanowisko do 5 lutego i za nieco ponad miesiąc pracy zgarnął 651 tysięcy złotych. Ireneusz Fąfara, który objął stanowisko szefa koncernu w kwietniu ubiegłego roku, otrzymał za ponad osiem miesięcy trochę ponad milion złotych.

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni 

Źródło:
PAP

Urzędnicy na niższych szczeblach rządowej administracji publicznej zarabiają więcej od swoich przełożonych - zwraca uwagę w najnowszym artykule "Dziennik Gazeta Prawna". Wpłynęło na to między innymi wieloletnie mrożenie płac.

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Premier Donald Tusk zapowiedział, że państwo zainwestuje w Rafako, aby utrzymać zakład. Dodał, że nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić produkcję zbrojeniową w miejscu, gdzie wcześniej wytwarzano kotły.

Premier ma pomysł na Rafako

Premier ma pomysł na Rafako

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zwrócił się do polskiego biznesu o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Podkreślił, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją.

Tusk: to bardzo poważna konfrontacja

Tusk: to bardzo poważna konfrontacja

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z ubiegłym miesiącem inflacja wyniosła 0,2 procent.

O tyle wzrosły ceny

O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny mieszkań w Katowicach rosną najszybciej, a w Warszawie spadają - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io. Według raportu, główną przyczyną zmiany trendu na spadkowy jest nadwyżka podaży nad zmniejszonym popytem

Zmiana trendu na rynku mieszkań

Zmiana trendu na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Grupa Orlen osiągnęła w 2024 roku 1 miliard 383 milionów zysku netto - podał we wtorek koncern w giełdowym skonsolidowanym raporcie rocznym. W 2023 roku było to 20 miliardów 969 milionów złotych. Prezes Ireneusz Fąfara tłumaczy, skąd ta różnica.

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa zamroziła ponad 2 miliardy dolarów z funduszy federalnych przeznaczonych dla Uniwersytetu Harvarda. Powodem jest odrzucenie przez uczelnię żądań prezydenta dotyczących zmian w jej polityce przeciwdziałania antysemityzmowi i różnorodności.

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Źródło:
PAP