Premier spotkał się z przedsiębiorcami. "Plan działań gotowy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Rafał Brzoska o propozycji Donalda Tuska
Rafał Brzoska o propozycji Donalda TuskaTVN24
wideo 2/5
Rafał Brzoska o propozycji Donalda TuskaTVN24

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w piątek odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z przedsiębiorcami, poświęcone deregulacji - wynika z informacji KPRM przekazanej na platformie X. "Za nami dobre spotkanie. Plan działań gotowy" - napisał później premier Tusk.

Jak wynika z opublikowanych materiałów, ze strony rządowej, obok premiera Tuska, w spotkaniu wzięli udział minister finansów Andrzej Domański oraz minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Po stronie przedsiębiorców obecni byli m.in. Rafał Brzoska, prezes InPostu, którego zespół ma przygotować propozycje deregulacyjne, oraz prezes Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki.

"Za nami dobre spotkanie. Plan działań gotowy. A za chwilę widzę się z naukowcami. Nie zwalniamy tempa!" - napisał później premier Donald Tusk.

- W poniedziałek, wszystkie szczegóły (...) będą publicznie dostępne. To co jest bardzo ważne, każdy projekt, nad którym będzie pracował zespół (...) będzie transparentnie do wglądu absolutnie dla każdego, pokazane na stronie internetowej nad czym pracujemy - powiedział Brzoska.

Dodał, że poniedziałkowa wypowiedź Donalda Tuska ws. pomocy biznesu przy deregulacji sprawiła, że powstał ruch społeczny, zgłosiło się ponad 500 osób, aby pracować nad takimi rozwiązaniami.

- To będzie, mam taką nadzieję, pierwszy na serio projekt, który ma pomóc Polakom zwyciężać w starciu z machiną urzędniczą. Jest wielka otwartość rządu i pana premiera do tego, żeby to rzeczywiście na serio przeprowadzić. Jest to przekaz dla całej klasy politycznej, bo oczywiście będzie wymagało to bardzo dużego konsensusu, że naprawdę chcemy pchnąć Polskę w rozwoju i to jest chyba najważniejsze - powiedział Brzoska.

Podkreślił, że każdy projekt, wszystko nad czym będzie pracował zespół, zostanie upublicznione i każdy będzie mógł oddać swój głos i dodać komentarz, czy jest to ważny z jego punktu widzenia projekt.

Zaznaczył jednocześnie, że zespół nie będzie tworzył projektów ustaw. - Od pisania ustaw jest Rządowe Centrum Legislacji i parlament. My tylko i wyłącznie zobowiązaliśmy się do tego, co jest najważniejsze, aby zidentyfikować wszystkie bariery wzrostu dla polskiej gospodarki, dla polskiego społeczeństwa - powiedział szef InPostu.

Propozycja Tuska dla Brzoski

W poniedziałek podczas konferencji "Polska. Rok przełomu" premier zaproponował szefowi InPostu stworzenie zespołu, który "w szybkim tempie" przygotuje propozycje deregulacji. Podkreślił, że chce się regularnie spotykać z przedsiębiorcami.

- Muszę od was wiedzieć dokładnie, co muszę zrobić jako premier, co musi zrobić moja administracja, żeby wam było łatwiej - powiedział podczas wystąpienia Donald Tusk. "Rzucono mi rękawicę – podejmuję wyzwanie. Premier postawił sprawę jasno: 'Chcecie deregulacji? To ją zaproponujcie w konkretach' I tak właśnie zrobimy" – odpowiedział Rafał Brzoska na portalu X.

Projekt z kwietnia 2024 roku wciąż aktualny

Równocześnie trwają prace nad opublikowanym w kwietniu ub.r. projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

"Projekt został w połowie stycznia skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Później trafi na posiedzenie RM. Liczymy, że nastąpi to w najbliższym czasie. Następnie projekt zostanie bezzwłocznie skierowany do Sejmu" - poinformowało biuro prasowe MRiT. W ocenie skutków regulacji wskazano, że projekt ustawy "stanowi realizację zapowiedzi polskiego rządu dotyczących konieczności przeprowadzenia deregulacji w zakresie prawa gospodarczego i administracyjnego, w tym w szczególności w kierunku poprawy środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie firmy".

"Zidentyfikowane zostały obszary, w których można wprowadzić regulacje jeszcze skuteczniej broniące praw przedsiębiorców. Obszary te dotyczą tematyki: rozpoczynania aktywności ekonomicznej, prowadzenia firmy, a także zasad stanowienia prawa gospodarczego" - dodano. Projekt tzw. ustawy deregulacyjnej został przygotowany przy udziale Zespołu ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego przy MRiT, który powołał poprzedni szef resortu Krzysztof Hetman.

"Przedstawiciele biznesu są dla nas partnerami. Wspólnie z nimi chcemy tworzyć przepisy, które będą sprzyjały rozwojowi przedsiębiorczości w Polsce. Zespół ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego będzie forum, które ułatwi nam wspólne szukanie rozwiązań" - komentował Krzysztof Hetman cytowany w komunikacie MRiT z marca ub.r.

To pierwszy pakiet deregulacyjny

Kierujący pracami zespołu pełnomocnik MRiT, a od września ub.r. także zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Mariusz Filipek powiedział, że przygotowany projekt stanowi tzw. pierwszy pakiet deregulacyjny, obecnie zaś zespół pracuje nad drugim pakietem.

- Projekt ustawy to efekt mrówczej pracy zespołu i dziesiątek spotkań z organizacjami reprezentującymi przedsiębiorców. W projektowanej ustawie uwzględniono około 200 złożonych przez nie postulatów - powiedział Filipek.

Pełnomocnik zwrócił uwagę, że premier składając Brzosce propozycję, mówił o propozycjach niewymagających zmian ustawowych.

- Byłyby one komplementarne wobec projektów ustaw, nad którymi pracuje zespół przy MRiT. Uważam, że powierzenie prac nad propozycjami rozwiązań deregulacyjnych cenionemu przedsiębiorcy jest znakomitym pomysłem. Deklaruję chęć współpracy i pozostaję do dyspozycji - dodał.

Zaskakująca deklaracja

W skład Zespołu ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego wchodzi 18 organizacji, w tym Pracodawcy RP. Jej ciałem doradczym jest Rada Polskich Przedsiębiorców, na czele której stoi Rafał Brzoska.

"RPP powstała z inicjatywy biznesu, aby stać się siłą napędową dla rozwoju gospodarczego i społecznego kraju. RPP prowadzi transparentny dialog z rządem oraz dąży do budowania silnej, innowacyjnej i zrównoważonej przyszłości Polski. Przewodniczącym RPP jest Rafał Brzoska – założyciel Grupy InPost, przedsiębiorca i filantrop" - informują na swojej stronie Pracodawcy RP. - Byliśmy zaskoczeni deklaracją premiera o powierzeniu Rafałowi Brzosce zadania przygotowania propozycji deregulacji, ale to bardzo dobry pomysł. Brzoska jest ikoną przedsiębiorczości w Polsce i ma bardzo dużą wiedzę - powiedział główny legislator i pełnomocnik Zarządu Pracodawców RP ds. dialogu społecznego Szymon Witkowski. W ocenie Witkowskiego decyzja premiera nie oznacza zakwestionowania prac zespołu powołanego przez MRiT i projektu ustawy deregulacyjnej.

- To dobry projekt, w przygotowaniu którego czynnie uczestniczyły organizacje, które zgłaszały swoje postulaty, a wśród nich również Pracodawcy RP. Musimy jednak pamiętać, że deregulacja to proces, który nie sprowadza się do przygotowania jednej ustawy - zaznaczył. Dodał, że warto w systemowy sposób połączyć wysiłki zespołu Brzoski z zespołem działającym przy MRiT "żeby nie tracić dobrze wykonanej pracy i nie dublować zadań".

Autorka/Autor:jw, mp/kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Pozostałe wiadomości

Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka bestsellerowych "Chłopek", zagroziła wydawcy książki sądem, z powodu dysproporcji w zarobkach, związanych z sukcesem książki. - Przez przez 15 lat pisania nie miałam ubezpieczenia emerytalnego, pierwszy raz stać mnie na wynajęcie prawnika. Cała ta sytuacja jest wynikiem patologii na rynku książki - mówi pisarka w rozmowie z tvn24.pl.

"Pisarz jest piątym kołem u wozu". Autorka "Chłopek" mówi o "patologii na rynku książki"

"Pisarz jest piątym kołem u wozu". Autorka "Chłopek" mówi o "patologii na rynku książki"

Źródło:
tvn24.pl

Poluzowanie zasad dotyczących zadłużenia w Bundestagu to ważne wydarzenie w niespokojnych dla Europy czasach - piszą zagraniczne media. Niemiecki parlament zmienił we wtorek konstytucję, dając przyszłemu rządowi wolną rękę w zwiększaniu deficytu budżetowego w przypadku wydatków na obronność i pomoc dla Ukrainy.

Świat reaguje na "puszczenie hamulca" przez Niemcy. "Przełom"

Świat reaguje na "puszczenie hamulca" przez Niemcy. "Przełom"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

List nie dotarł? Awizowana przesyłka, choć nie było listonosza? To coraz częstsze. Otrzymujemy kolejne informacje o problemach Poczty Polskiej. "W niektórych rejonach doręczeń w ostatnich tygodniach zdarzyły się tymczasowe trudności" - przekazało tvn24.pl biuro prasowe Poczty.

Problem na poczcie. "Pani w okienku miała łzy w oczach"

Problem na poczcie. "Pani w okienku miała łzy w oczach"

Źródło:
tvn24.pl

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że nie zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej. Odniosła się w ten sposób do projektu, który w środę miał drugie czytanie w Sejmie.

Zmiany dla 2,5 miliona przedsiębiorców. "Nie zagłosuję"

Zmiany dla 2,5 miliona przedsiębiorców. "Nie zagłosuję"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rozpoczynają się poszukiwania nowego szefa MI6 - poinformował "The Times". Dodał, że niewykluczone, że po raz pierwszy na czele brytyjskiego wywiadu będzie kobieta.

Powtórka z Bonda? Brytyjskie władze zaczęły poszukiwania

Powtórka z Bonda? Brytyjskie władze zaczęły poszukiwania

Źródło:
PAP

Google zapłaci 28 milionów dolarów w ramach sądowej ugody. W pozwie jedna z zatrudnionych zarzuciła koncernowi faworyzowanie pracowników ze względu na ich przynależność rasową. Mimo zawartego porozumienia amerykańska firma nie zgadza się z takimi zarzutami.

Gigant wypłaci miliony w ramach ugody

Gigant wypłaci miliony w ramach ugody

Źródło:
BBC

Oddajemy rodzicom to, co najcenniejsze, czyli czas, który mogą spędzić ze swoim dzieckiem - powiedziała w środę szefowa Ministerstw Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do wydłużenia urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Nowe przepisy obowiązują od środy.

"To było po prostu niesprawiedliwe". Ministra o zmianach dla rodziców wcześniaków

"To było po prostu niesprawiedliwe". Ministra o zmianach dla rodziców wcześniaków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polska nie zamierza zakazywać sprzętu lub oprogramowania chińskiej firmy Huawei - podał resort cyfryzacji. O zakaz apelowała Komisja Europejska.

Bruksela chce zakazu, polski resort "nie ma planów"

Bruksela chce zakazu, polski resort "nie ma planów"

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie oszuści wykorzystują skradzione dane osobowe do kupna nowych polis OC. Chodzi głównie o numery PESEL - ostrzegają eksperci.

Nowe oszustwo. "Narastająca fala"

Nowe oszustwo. "Narastająca fala"

Źródło:
tvn24.pl

Najtrudniejszy dzień mojego życia. A wyjście ze szpitala to tylko dalszy ciąg walki - tak urodzenie dwojga skrajnych wcześniaków, Leny i Filipa, wspomina Natalia Szewczak, jedna z osób zaangażowanych w starania o wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla rodziców takich dzieci. Inicjatywa ta właśnie zakończyła się sukcesem, a nowe przepisy wchodzą w życie.

"Kończy się czas absurdu". Nowe przepisy wchodzą w życie

"Kończy się czas absurdu". Nowe przepisy wchodzą w życie

Źródło:
tvn24.pl

Zdecydowana większość respondentów twierdzi, że regulacje ograniczają rozwój krajowych przedsiębiorstw i gospodarki, biurokracja jest nadmierna, a środki z podatków są marnowane - informuje środowa 'Rzeczpospolita'."

Polacy chcą deregulacji

Polacy chcą deregulacji

Źródło:
PAP

Komisarze Federalnej Komisji Handlu (FTC) z Partii Demokratycznej stwierdzili, że zostali bezprawnie usunięci ze stanowisk przez prezydenta USA Donalda Trumpa. FTC egzekwuje przepisy dotyczące ochrony konsumentów i przepisy antymonopolowe.

"Boi się tego, co powiem Amerykanom". Trump znów zwalnia

"Boi się tego, co powiem Amerykanom". Trump znów zwalnia

Źródło:
PAP, Reuters, Politico

Opłaty dla turystów przyjeżdzających do Wenecji w tym roku zaczną obowiązywać w połowie kwietnia. Władze Wenecji uruchomiły stronę internetową, na której można zarezerwować wizytę i zapłacić.

Trzeba zapłacić za przyjazd. Władze podały zasady

Trzeba zapłacić za przyjazd. Władze podały zasady

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Projekt nakładający na deweloperów obowiązek podawania cen oferowanych mieszkań wymaga doprecyzowania, ponieważ proponowane przepisy w obecnym kształcie mogą być omijane - poinformował Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD).

Jawność cen mieszkań. Deweloperzy alarmują

Jawność cen mieszkań. Deweloperzy alarmują

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Globalne konsorcjum, w którym udziałowcem jest między innymi portugalski piłkarz Cristiano Ronaldo, zbuduje w Brazylii najwyższy budynek mieszkalny na świecie. Senna Tower, o wysokości 500 metrów, powstanie w stanie Santa Catarina, na cześć legendarnego kierowcy Formuły 1 Ayrtona Senny.

To ma być najwyższy taki budynek na świecie. Wśród inwestorów Ronaldo

To ma być najwyższy taki budynek na świecie. Wśród inwestorów Ronaldo

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W 2025 roku gminy dostaną 2,5 miliarda złotych dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych oraz na tani wynajem - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Do 2030 roku roczny budżet na realizację programu ma wzrosnąć do 10 miliardów złotych.

Miliardy na mieszkania. Rząd przyjął projekt

Miliardy na mieszkania. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto padły dwie szóstki. Zwycięscy losowania wygrali po milionie złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 18 marca 2025 roku.

Dwóch nowych milionerów po losowaniu Lotto. Padły szóstki

Dwóch nowych milionerów po losowaniu Lotto. Padły szóstki

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższym czasie może dojść do spotkania przedstawicieli Rosji z Elonem Muskiem. Tak wynika z zapowiedzi doradcy Władimira Putina do spraw biznesu Kiriłła Dmitrijewa. Temat rozmów? Loty na Marsa, w których miałaby uczestniczyć strona rosyjska. Zdaniem Dmitrijewa oba państwa mogą współpracować w "podboju kosmosu".

Rosjanie chcą "podbić kosmos" z Muskiem

Rosjanie chcą "podbić kosmos" z Muskiem

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 18 marca 2025 roku.

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej w sprawie projektu ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców zostało przyjęte w środę przez Komisję Finansów Publicznych Sejmu RP oraz Komisję Zdrowia. Obniżka będzie kosztować 4,6 miliarda złotych i wejdzie w życie od początku 2026 roku.

Nadchodzą zmiany dla ponad 2,5 miliona przedsiębiorców

Nadchodzą zmiany dla ponad 2,5 miliona przedsiębiorców

Źródło:
PAP

Jeśli amerykańskie cła będą utrzymane, powiększone lub zdarzy się coś innego, to firmy europejskie na pewno to odczują. A skoro odczują, to z całą pewnością Polska, która jest w tym wielkim łańcuchu dostaw, na pewno ucierpi - stwierdził Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

"Na pewno będzie to dużym kłopotem dla Polski"

"Na pewno będzie to dużym kłopotem dla Polski"

Źródło:
PZPM, fleet.com

Reagując na zwrot w polityce USA wobec Europy, niemiecki parlament zmienił we wtorek konstytucję, dając przyszłemu rządowi wolną rękę w zwiększaniu deficytu budżetowego w przypadku wydatków na obronność i pomoc dla Ukrainy. 500 miliardów euro przeznaczono na modernizację infrastruktury.

Niemcy zmieniają konstytucję. Luzują "hamulec zadłużenia"

Niemcy zmieniają konstytucję. Luzują "hamulec zadłużenia"

Źródło:
PAP

Akcje PKO BP po raz pierwszy w historii osiągnęły wartość 100 miliardów złotych. Prezes banku Szymon Midera stwierdził, że na rekord wpływ miały szybsze niż rynkowe wzrosty w kluczowych liniach biznesowych oraz pozytywne rekomendacje analityków.

"Historyczny rekord" największego banku w Polsce

"Historyczny rekord" największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Wysocy rangą chińscy i hongkońscy urzędnicy skrytykowali porozumienie dotyczące przejęcia większościowych udziałów w portach nad Kanałem Panamskim przez amerykańską spółkę BlackRock od zarejestrowanej w Hongkongu firmy CK Hutchison - zauważa CNN. To stawia pod znakiem zapytania finalizację transakcji.

Głośna obietnica Trumpa. "Taktyka przymusu i zastraszania"

Głośna obietnica Trumpa. "Taktyka przymusu i zastraszania"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Rada Ministrów zapoznała się z projektem nowelizacji ustawy wiatrakowej i kierunkowo go przyjęła, oficjalne potwierdzenie nastąpi w trybie obiegowym do piątku - przekazał po wtorkowym posiedzeniu rządu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Projekt ma trafić do Sejmu przed kolejnym posiedzeniem.

Jest decyzja rządu w sprawie ustawy wiatrakowej

Jest decyzja rządu w sprawie ustawy wiatrakowej

Źródło:
PAP

Kredyty hipoteczne często są jedynym sposobem na kupienie własnego mieszkania, ale warto się zastanowić, dlaczego w Polsce kredyty te są niemal najdroższe w Europie. Składa się na to wiele czynników, z marżą banków i działaniem Narodowego Banku Polskiego włącznie. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Kredyty niemal najdroższe w Europie. "W tej chwili najlepiej jest prowadzić bank"

Kredyty niemal najdroższe w Europie. "W tej chwili najlepiej jest prowadzić bank"

Źródło:
tvn24.pl

- Oderwanie się Niemców od hamulców fiskalnych jest szokujące - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak przyznał jednak, niemiecka gospodarka zmaga się ze strukturalnymi problemami, a jej twarzą obecnie jest recesja.

"Szokujący" plan w Niemczech

"Szokujący" plan w Niemczech

Źródło:
PAP