Rekordowy budżet na obronność. "Polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP
Władysław Kosiniak-Kamysz o wydatkach na obronność
Władysław Kosiniak-Kamysz o wydatkach na obronnośćTVN24
wideo 2/6
Władysław Kosiniak-Kamysz o wydatkach na obronnośćTVN24

Jak zapewnił szef Ministerstwa Obrony Narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz mamy rekordowy budżet na obronność - 186 miliardów 600 milionów złotych. To są wydatki z budżetu i z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych na bezpieczeństwo państwa polskiego - dodał.

Zdaniem szefa MON, "suma wydatków na zbrojenia jest swego rodzaju polisą ubezpieczeniową". Podkreślił, że "Polska może czuć się bezpieczna, bo Polska przekracza zobowiązania państw NATO, które są na poziomie 2 proc. PKB".

Rekordowy budżet

Szef MON powiedział, że dzisiejsza konferencja została zorganizowana, "kiedy budżet został skierowany do parlamentu, w momencie kiedy Rada Ministrów przyjęła rekordowy budżet na obronność, na bezpieczeństwo państwa polskiego". - 186 miliardów 600 milionów złotych. To są wydatki z budżetu i z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych na bezpieczeństwo państwa polskiego - dodał. - Niektórzy mówili, że będziemy likwidować, zwijać armię, zmniejszać jej liczebność, zmniejszać wydatki. Niektórzy dzisiaj próbują to jeszcze powiedzieć, ordynarnie kłamią - mówił.

"Mamy wiele priorytetów"

Poinformował, że "Polska będzie wydawać w przyszłym roku 4,7 proc. PKB na zbrojenia. Tyle będzie zapisane w budżecie". - Mamy wiele priorytetów. Sytuacja budżetowa jest oczywiście napięta, ale jest pełna świadomość w całym rządzie, u pana premiera na czele, ze wszystkimi siłami politycznymi tworzącymi rząd Rzeczpospolitej, że wydatki na obronność, na bezpieczeństwo to jest absolutny priorytet - podkreślił. Jak wyjaśnił, ma na myśli wydatki na militarne i pozamilitarne działania. - Bo pozamilitarne działania to była pomoc w sprawie walki z powodzią. I ta pomoc w ramach operacji Feniks będzie trwała tak długo jak trzeba będzie - zadeklarował.

Braki na pół biliona złotych

Szef MON odniósł się do kwestii finansowania wieloletnich kontraktów, zawartych za poprzedniego kierownictwa MON z Mariuszem Błaszczakiem na czele.

- Pół biliona złotych - na tyle szacujemy braki - powiedział Kosiniak-Kamysz, wymieniając m.in. braki w infrastrukturze potrzebnej dla nowego sprzętu, np. brak odpowiednich hangarów dla samolotów, brak odpowiedniego wyposażenia dla zakupionych samolotów FA-50. To także - jak mówił - kwestie związane z utrzymaniem i obsługą sprzętu, offsetem, a także szkoleniami załóg i personelu technicznego. - Mówimy o gigantycznej dziurze, którą tu zastaliśmy; nazywamy ją "dziurą Błaszczaka". Pan minister przez wiele lat mówił, że wszystko jest gotowe i zapięte na ostatni guzik - to się nie sprawdziło - powiedział Kosiniak-Kamysz. Zarzucił poprzedniemu kierownictwu MON także m.in. niedofinansowanie działań żołnierzy służących na granicy z Białorusią. Dodał że obecne kierownictwo pracuje nad "zasypywaniem tej dziury", czemu służy m.in. zwiększanie budżetu na obronność. Szef MON zaznaczył, że obecna władza nie chce zrywać kontraktów zawartych przez poprzedników, lecz mimo trudności doprowadzić do ich realizacji. - Do tego jest potrzebny ogromny wysiłek polskich podatników, którym chcę bardzo serdecznie podziękować - powiedział, podkreślając znaczenie społecznej akceptacji dla wielkich wydatków na obronność.

"Udało się przyspieszyć proces polonizacji"

Odnosząc się do kwestii zakupów sprzętu w Korei Południowej, szef MON wskazał na niedawną wizytę wiceministra odpowiedzialnego za zbrojenia Pawła Bejdy w Korei Płd., gdzie negocjował on m.in. warunki polonizacji zamawianych tam czołgów K2. - Był plan, że dopiero drugie pół z tysiąca zamówionych czołgów będzie polonizowane (mowa m.in. o produkcji maszyn w Polsce - red. ). A my już teraz w kolejnej transzy, którą chcemy podpisać, na drugie 180 czołgów (..) chcemy, by 1/3 była spolonizowana. Udało się przyspieszyć proces polonizacji, to są efekty ostatnich spotkań - powiedział Kosiniak-Kamysz. Szef MON ocenił także, że poprzednicy zostawili po sobie niewydolny system szkoleń, w ramach którego nie byłoby szans, by np. wyszkolić odpowiednią liczbę pilotów i specjalistów do zamówionych niedawno 96 śmigłowców bojowych AH-64E Apache, których zakup zaplanowano za czasów Błaszczaka. - Tu trzeba wykonać gigantyczną reformę dotyczącą szkolnictwa - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości

W sobotę wejdą w życie opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw przepisy dotyczące pomocy dla powodzian. Obejmują one między innymi wsparcie dla kredytobiorców, zasiłek w wysokości tysiąca złotych, dodatkowe dni urlopu i pomoc dla przedsiębiorców.

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

Cinkciarz.pl podejmuje kroki prawne, by jak najszybciej uchylić decyzję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o wycofaniu zezwolenia na świadczenie usług płatniczych - podała firma w oświadczeniu. Dodała, że wciąż realizuje usług wymianę walut online.

Klienci czekają po kilka dni na pieniądze. Firma odwołuje się od decyzji KNF

Klienci czekają po kilka dni na pieniądze. Firma odwołuje się od decyzji KNF

Źródło:
PAP

Bezrobocie we wrześniu było na poziomie 5,0 procent - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Podkreśliło przy tym, że jest to najniższy wynik w tym miesiącu od ponad 30 lat.

Nie było tak od ponad 30 lat. Ministerstwo podało dane

Nie było tak od ponad 30 lat. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Alkohol w opakowaniach do 200 mililitrów ma być tylko w butelkach albo puszkach - wynika z treści projektu rozporządzenia. Co więcej, opakowania nie mogą wprowadzać w błąd i mają się odróżniać od innych produktów spożywczych, w szczególności dla dzieci.

Zmiany dla alkoholi w małych opakowaniach. Jest projekt

Zmiany dla alkoholi w małych opakowaniach. Jest projekt

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Powodem tej decyzji jest zgłoszenie niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Szczepionka dla dzieci wstrzymana w obrocie

Szczepionka dla dzieci wstrzymana w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanym w piątek wyroku oddalił skargi siedmiu krajów, w tym Polski, na unijne przepisy tak zwanego pakietu mobilności, które dotyczą kierowców ciężarówek. Stwierdził jednak nieważność obowiązku powrotu pojazdów do bazy przedsiębiorstwa transportowego co osiem tygodni.

Przepisy mogą mocno uderzyć w branżę transportową. Porażka Polski

Przepisy mogą mocno uderzyć w branżę transportową. Porażka Polski

Źródło:
PAP

Zmiana czasu z letniego na zimowy coraz bliżej. W tym roku nastąpi to w nocy z 26 na 27 października.

Zmiana czasu już niedługo

Zmiana czasu już niedługo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) podała, że w spółce doszło do wycieku informacji. W komunikacie firma dodała, że będzie podejmowała stosowne kroki w celu ochrony swoich interesów.

Wyciek informacji w górniczym gigancie

Wyciek informacji w górniczym gigancie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Bank Pekao, Santander, ING Bank Śląski, Citi Handlowy, Bank Pocztowy i Nest Bank - klienci tych instytucji finansowych muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami czy w dostępie do serwisu internetowego.

Utrudnienia dla klientów. "Zrób zakupy poza godzinami prac serwisowych"

Utrudnienia dla klientów. "Zrób zakupy poza godzinami prac serwisowych"

Źródło:
tvn24.pl

Inspekcja Handlowa przebadała pościel, odzież, obuwie, wyroby galanteryjne, dodatki krawieckie i akcesoria do ćwiczeń. Okazało się, że siedem procent z przebadanych 165 partii produktów ma podwyższoną zawartość niebezpiecznych chemikaliów - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Sprawdzono odzież i obuwie. Niepokojące wyniki kontroli

Sprawdzono odzież i obuwie. Niepokojące wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Polacy sprowadzają z zagranicy coraz więcej używanych samochodów osobowych i dostawczych. W minionym miesiącu zarejestrowano ich w kraju 81,3 tysiąca, co jest wynikiem wyższym o 16,2 procent w porównaniu z 2023 rokiem - poinformował Instytut Samar. Średni wiek importowanych do Polski aut przekracza 12 lat.

Do Polski wjedzie niemal milion aut

Do Polski wjedzie niemal milion aut

Źródło:
PAP

Arabowie odwiedzą Zakopane także zimą - wynika z informacji z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Linie lotnicze Air Arabia zwiększają częstotliwość lotów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Krakowa, a turyści arabscy rezerwują na święta pobyty w stolicy Tatr.

Zaskoczenie pod Tatrami. Zimą tych gości się nie spodziewano

Zaskoczenie pod Tatrami. Zimą tych gości się nie spodziewano

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać aż 11 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 3 października 2024 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

- Pracujemy nad tym, aby od 1 stycznia zlikwidować pobór składki od sprzedaży między innymi nieruchomości. To z całą pewnością wejdzie w życie, to zostało już wpisane dla wykazu prac rządu – powiedział w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Przekazał również, co z podwyżką zasiłku pogrzebowego.

"To z całą pewnością wejdzie w życie". Minister o ważnej obietnicy

"To z całą pewnością wejdzie w życie". Minister o ważnej obietnicy

Źródło:
PAP

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów z powodu obaw o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Globalne giełdy zmierzają do zaliczenia pierwszej tygodniowej straty w ciągu ostatnich czterech tygodni.

Giełdy w dół. W centrum uwagi rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie

Giełdy w dół. W centrum uwagi rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Sugammadex Reig Jofre. Powodem jest wada jakościowa. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Dwie serie leku wycofane z obrotu. "Realne zagrożenie"

Dwie serie leku wycofane z obrotu. "Realne zagrożenie"

Źródło:
tvn24.pl

- Prezes NBP nie ma prawa przyznawać sobie żadnej premii. Na tym w zasadzie mogę zakończyć odpowiedź. To rutynowe działania NBP, które od zawsze, na tej samej podstawie prawnej, są dokonywane przez te same ciała i w ten sam sposób - tak na pytanie o wzrost swojego wynagrodzenia odpowiedział podczas konferencji prasowej Adam Glapiński. Wcześniej komunikat w tej sprawie wystosował Narodowy Bank Polski, który tłumaczy, że wynagrodzenie prezesa NBP kształtuje się na poziomie około 35 procent średniej wynagrodzeń prezesów banków komercyjnych.

"Współczuję pani". Prezes NBP odpowiada na pytanie o podwyżkę

"Współczuję pani". Prezes NBP odpowiada na pytanie o podwyżkę

Źródło:
PAP

- Prognozy wskazują, że do końca 2024 roku wskaźnik inflacji konsumenckiej może utrzymywać się w przedziale 4,5-5 procent - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał, że "do około połowy 2025 roku inflacja może być podwyższona, dopiero w 2026 roku ma trwale powrócić do poziomu celu inflacyjnego" (2,5 procent z odchyleniem +/- 1 procent).

Co dalej z inflacją? Prezes NBP wskazuje poziom i daty

Co dalej z inflacją? Prezes NBP wskazuje poziom i daty

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Węgier postępowanie dotyczące uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego Unii Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej nakładanego na zagraniczne firmy.

Węgry nie wywiązały się z obietnic. Bruksela wszczyna postępowanie

Węgry nie wywiązały się z obietnic. Bruksela wszczyna postępowanie

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa i Ministerstwo Finansów poinformowały w czwartek o próbach wyłudzenia danych za pomocą wiadomości e-mail. Instytucje przypomniały, że pracownicy administracji skarbowej nie wysyłają e-maili i nie informują o przesłaniu pism w ten sposób.

"To jest uprzejme powiadomienie". Tak oszuści wyłudzają dane

"To jest uprzejme powiadomienie". Tak oszuści wyłudzają dane

Źródło:
PAP

Dostawcy wody przynajmniej raz w roku będą musieli informować odbiorców o jej cenie w porównaniu z ceną wody butelkowanej - wynika z nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Odbiorcy faktur lub aplikacji będą informowani też między innymi o rocznym zużyciu wody i jej jakości.

Nowe obowiązki dla dostawców wody. Jest projekt

Nowe obowiązki dla dostawców wody. Jest projekt

Źródło:
PAP