Przed Wielkanocą majonez produkowany jest 24 godziny na dobę, nawet sześć dni w tygodniu – przekazał Grzegorz Feliksiak z WSP "Społem" w Kielcach. Zakłady są na drugim miejscu w kraju pod względem wartości i ilości sprzedanego majonezu. W ubiegłym roku Polacy najczęściej kupowali majonez produkowany przez Winiary.
Majonez jest jednym z najpopularniejszych dodatków do tradycyjnych potraw świątecznych. Przedświąteczny okres to czas wzmożonego popytu na ten produkt w sklepach spożywczych. - Zarówno w okresie przed Wielkanocą, jak i świętami Bożego Narodzenia popyt na nasz produkt jest bardzo duży. W tych okresach linie produkcyjne pracują 24 godziny na dobę, nawet sześć dni w tygodniu - powiedział PAP Grzegorz Feliksiak z WSP "Społem", producenta "Majonezu Kieleckiego".
Majonez - produkcja przed Wielkanocą
Kielecki był pierwszym majonezem w Polsce wytwarzanym na skalę przemysłową. - Produkcja rozpoczęła się w 1959 roku w zakładzie Społem przy ulicy Mielczarskiego, poprzedziły ją próby rynkowe i konsumenckie, co był jak na tamte czasy swego rodzaju ewenementem – dodał.
- Ciekawa była sama forma przeprowadzenie tego badania. Ówcześni technolodzy, znakomici przedwojenni fachowcy, którzy pracowali nad smakiem majonezu, udali się na kielecki dworzec i częstowali ludzi jadących do pracy kanapkami z majonezem przygotowanym według kilku receptur. Na tej podstawie wybrano tę, która niezmiennie obowiązuje do dzisiaj. Nie zamierzamy jej zmieniać– podkreślił Feliksiak.
Feliksiak zaznaczył, że obecnie majonez jest podstawowym i najważniejszym produktem WSP "Społem". - Roczna produkcja Majonezu Kieleckiego odpowiada wadze 100 lokomotyw albo 2 tysięcy dorosłych słoni. Gdybyśmy słoiki z majonezem ustawili w jednej linii, to połączyłaby ona Kielce z Casablanką w Maroku. Zajmujemy w Polsce drugie miejsce pod względem wartości i ilości sprzedanego majonezu – zaznaczył.
Dekoracyjny przed Kieleckim
Jak wynika z zestawienia opublikowanego przez portal wiadomoscihandlowe.pl, w ubiegłym roku Polacy najchętniej kupowali "Majonez Dekoracyjny Winiary". Na drugim miejscu uplasował się "Majonez Kielecki".
Rosnącą popularnością cieszyły się również majonezy wegańskie - w szczególności marek Develey i Roleski.
Coraz droższy majonez
Z danych firmy UCE Research, publikowanych w marcu przez "Rzeczpospolitą", wynika, że majonez w styczniu podrożał o 37 proc. w stosunku rocznym.
To efekt wzrostu kosztów produkcji, ale również surowców. O ponad 40 proc. podrożały jajka, w górę poszły też ceny oleju.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Lukas Gojda/Shutterstock