Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym? Poselski projekt utknął w "sejmowej zamrażarce"

TVN24 Biznes

Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

To może być ostatni Wielki Piątek bez dnia wolnego od pracy. Wszystko za sprawą projektu posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego-Unii Europejskich Demokratów.

Poselski projekt w tej sprawie trafił do Parlamentu na początku grudnia ubiegłego roku i został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Wielki Piątek wolny od pracy?

"Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego, dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Autorzy projektu wskazali, że Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi.

W Wielki Piątek nie ma także sesji na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych w Warszawie.

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że z badań CBOS wynika, że 56 procent Polaków uczestniczy w wielkopiątkowej liturgii.

Posłowie PSL-UED zaproponowali, by dzień wolny od pracy wprowadzić także w Wigilię Bożego Narodzenia.

Autorzy projektu chcieli, by nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. Ta data już jednak dawno za nami, a komisja nadal nie zajęła się projektem. Nie oznacza to jednak, że nowe przepisy nie wejdą w życie w późniejszym terminie.

ZOBACZ PROJEKT

Obecnie obowiązująca ustawa o dniach wolnych od pracy stanowi, że dniami wolnymi są: 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkanocy, drugi dzień Wielkanocy, 1 maja - święto państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia oraz niedziele.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl