Pełne oskładkowanie umów zlecenia "dotknie ubezpieczonych i zarobią mniej". Opinie o rządowym planie

Autor:
Krzysztof
Krzykowski
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mam umowę zlecenie. Od początku marca nie nie pracuję. Czy należy mi się jakieś dofinansowanie z tarczy antykryzysowej? Odpowiada ekspert
Mam umowę zlecenie. Od początku marca nie nie pracuję. Czy należy mi się jakieś dofinansowanie z tarczy antykryzysowej? Odpowiada ekspertTVN24
wideo 2/4
TVN24Mam umowę zlecenie. Od początku marca nie nie pracuję. Czy należy mi się jakieś dofinansowanie z tarczy antykryzysowej? Odpowiada ekspert

Pełne oskładkowanie umów zlecenia - to jedno z rozwiązań, które analizuje rząd. - Dla polskich przedsiębiorców najważniejsza jest stabilność przepisów i jasna, prosta w interpretacji sytuacja prawna, a nie wielkość składek - mówi główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski.

O tym, że rząd planuje pełne oskładkowanie umów zlecenia napisała "Rzeczpospolita". Zmiany miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2021 roku, a wyższe składki przedsiębiorcy zapłacą od wynagrodzeń osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach zlecenia lub łączą pracę na zleceniu z etatem i działalnością gospodarczą. Pełne oskładkowanie umów zlecenia mogłoby oznaczać dodatkowy koszt dla firm w wysokości nawet 2,5 miliarda złotych.

- Żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte - zastrzegł jednak w rozmowie z PAP wiceminister pracy Stanisław Szwed.

Dodał, że na razie prowadzone są rozmowy "z partnerami społecznymi na temat różnych rozwiązań". Zaznaczył też, że dyskusja o zmianie obowiązujących przepisów toczy się od kilku lat, a temat wielokrotnie poruszany był na forum Rady Dialogu Społecznego.

- To, w jakiej formie reforma wejdzie w życie i kiedy, zależy właśnie od dialogu ze związkami zawodowymi i organizacjami zrzeszającymi pracodawców. Nic w tej kwestii nie jest jeszcze przesądzone. (...) Zależy nam na tym, by Polacy otrzymywali jak najwyższe świadczenia emerytalne, pozwalające godnie przeżyć jesień życia - podkreślił wiceminister.

"Od wielu lat zgłaszaliśmy potrzebę"

- Jako OPZZ od wielu lat zgłaszaliśmy potrzebę oskładkowania umów cywilnoprawnych - zarówno zleceń, jak i umów o dzieło - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Dodał, że "pierwszym tego efektem było oskładkowanie umów cywilnoprawnych do poziomu minimalnego wynagrodzenia". - Pod koniec czerwca na posiedzeniu Rady Rynku Pracy mówiłem, że istnieje konieczność oskładkowania tych umów do pełnej wysokości. Dzięki temu zainteresowane osoby będą miały wyższe świadczenia emerytalne, ponadto więcej składek będzie wpływać do systemu ubezpieczeń społecznych - wyjaśnił.

Zwrócił przy tym uwagę, że "w związku z epidemią koronawirusa budżet państwa może mieć problemy, a deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest coraz bardziej widoczny". - Dlatego tym bardziej oskładkowanie to bardzo dobry krok, zwłaszcza patrząc w przyszłość osób, które miały to oskładkowanie jedynie do poziomu płacy minimalnej - podkreślił. 

Odsetek pracujących na umowach cywilnoprawnych lub zatrudnionych na czas określony w Polsce jest jednym z najwyższych w UEShutterstock

"Zapowiedzi wpisują się w nurt zaostrzania przepisów"

- Obecne zapowiedzi wpisują się w nurt zaostrzania przepisów dotyczących oskładkowania umów cywilnoprawnych. Już poprzednia nowelizacja zwiększyła obciążenia dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych, bo po niej zwolnienie ze składek pojawia się dopiero po osiągnięciu minimalnego wynagrodzenia z pierwszej umowy - zauważyła w rozmowie z TVN24 Biznes Joanna Torbé, ekspert ds. delegowania pracowników, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych przy Business Centre Club.

Dodała, że pełne oskładkowanie umów zlecenia "dotknie ubezpieczonych i zarobią oni mniej, bo część składek jest pokrywana z wynagrodzenia osób, które pracują" oraz "dotknie też przedsiębiorców, którzy prowadzą legalną działalność, a zatrudniają osoby, dla których dana aktywność jest dodatkowym zajęciem".

- Być może deficyt powoduje takie, a nie inne działania ustawodawcy. Ale trzeba też mieć na uwadze, że problem umów cywilnoprawnych powraca co jakiś czas i nie jest to nowa inicjatywa. Jeżeli chcielibyśmy poszukiwać środków finansowania, to organy kontrolne powinny wyłapywać zjawiska związane z nadużywaniem przepisów - podkreśliła Torbé. 

Jej zdaniem "w pierwszej kolejności trzeba by się zwrócić w stronę nadużywania umów o dzieło, które są nieoskładkowane", a później "spojrzeć na czarny rynek zatrudnienia cudzoziemców, gdzie cudzoziemcy są fikcyjnie delegowani z Ukrainy lub stają się 'wspólnikami' spółek, a ich wynagrodzenie jest nieoskładkowane".

- Są to zjawiska o tak dużej skali że myślę, że utrata wpływów do budżetu jest ogromna. Na rynku pracy mają miejsce zjawiska patologiczne, które zaburzają konkurencję i powodują, że legalny biznes jest nieopłacalny - zaznaczyła ekspertka.

"Przyczyni się do bardziej przejrzystego systemu"

- Przepisy dotyczące tego, które umowy mogą być oskładkowane, a które nie, to bardzo grząski grunt prawny. Usunięcie zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych przyczyniłoby się do stworzenia bardziej przejrzystego systemu. Dla polskich przedsiębiorców najważniejsza jest stabilność przepisów i jasna, prosta w interpretacji sytuacja prawna, a nie wielkość składek - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jego zdaniem pełne oskładkowanie umów zlecenia będzie porządkować rynek pracy. - Firmy, które wykorzystują te nie w pełni oskładkowane umowy zlecenia, są bardziej konkurencyjne cenowo. Z kolei firmy, które w pełni oskładkowują wynagrodzenia swoich pracowników, zapewniając im w przyszłości wyższe świadczenia, na przykład emerytury, często przegrywają na rynku. To kolejny powód, dlaczego od dłuższego czasu byliśmy za tą zmianą. Odbieramy to bardzo pozytywnie, że rząd planuje to wprowadzić - dodał.

Wyjaśnił też, że ta propozycja "to jest coś, co przynosi dodatni wynik dla sektora finansów publicznych". - Wiemy, jaka jest sytuacja budżetu, a to jest najlepsze miejsce, gdzie można szukać dodatkowych pieniędzy - zaznaczył.

Minister finansów o deficycie budżetowym
Minister finansów o deficycie budżetowymTVN24

Nieadekwatne świadczenia

Jak wyjaśnił resort rodziny, pracy i polityki społecznej, co do zasady składki płacone od umów zlecenia są bardzo niskie, czego konsekwencją jest wysokość otrzymywanych przez zleceniobiorców zarówno świadczeń krótkoterminowych (zasiłki chorobowe, macierzyńskie, gdy osoby te podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom chorobowym), jak i świadczeń długoterminowych (renta z tytułu niezdolności do pracy, emerytura), która jest nieadekwatna (znacznie niższa) od otrzymywanych przychodów z tytułu wykonywanych umów cywilnoprawnych. Tytuły do ubezpieczenia są kumulowane tylko do osiągnięcia z tytułu umowy zlecenia podstawy wymiaru składek nie niższej niż najniższe wynagrodzenie za pracę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

PKB Polski może wzrosnąć o 0,4 procent w 2023 roku ze względu na osłabiony popyt wewnętrzny, wysoką inflację i restrykcyjną politykę monetarną, zaś w 2024 roku wzrost powinien odbić do 2,6 procent - prognozuje OECD w najnowszym raporcie. Z kolei w 2025 roku organizacja spodziewa się wzrostu na poziomie 2,9 procent.

Nowe prognozy gospodarcze dla Polski

Nowe prognozy gospodarcze dla Polski

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Ustanowienie 24 grudnia, czyli Wigilii, dniem wolnym od pracy jest rozwiązaniem bardzo oczekiwanym przez zatrudnionych w sklepach - stwierdził w komentarzu do przyjętych w środę przez Sejm zmian w zakazie handlu wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Handlu NSZZ "Solidarność" Paweł Skowron. Jak dodał, związkowcom zależało jednak na tym, żeby czas pracy w dodatkowe niedziele handlowe miał skrócony wymiar.

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Na granicy Polski ze Słowacją na początku października przywrócono tymczasowe kontrole. Jak wynika z najnowszego projektu rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), mają one potrwać jeszcze przynajmniej do 2 stycznia 2024 roku.

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Po ataku hakerów na ALAB Laboratoria infolinia Biura Informacji Kredytowej jest "ekstremalnie obciążona". - Klienci pytają głównie, jak się uchronić przed ryzykiem wyłudzenia - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z biura prasowego BIK.

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Kobiety są głównym celem nienawiści w internecie, w tym wulgarnego języka, molestowania i przemocy seksualnej - wynika z ogłoszonego w środę raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw zostanie wprowadzone do sprzedaży nowy typ paliwa - benzyna E10. Nie do wszystkich aut będzie można ją zatankować, ale kierowcy będą mogli to sprawdzić za pomocą specjalnej wyszukiwarki. Resort klimatu na miesiąc przed zmianami przypomina, co warto wiedzieć o nowym paliwie.

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Santander Bank Polska od 29 listopada wprowadził do oferty kredyt hipoteczny w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 procent" - poinformował bank w komunikacie. Pierwotnie miało się to stać 20 listopada.

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Duży spadek podczas środowych notowań na warszawskiej giełdzie zanotował w związku z tym kurs akcji Orlenu. Spółka ma być objęta gazową składką na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, z którego sfinansowany ma być program osłonowy dotyczący cen prądu.

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Aktualizacja:
Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Skala i długość trwania protestu rodzą coraz poważniejsze konsekwencje dla polsko-ukraińskich relacji politycznych i gospodarczych oraz negatywnie rzutują na międzynarodową pozycję Polski - oceniła Rada Przedsiębiorczości. Wyjaśniła, że problemy transportowe na granicy szkodzą polskiej racji stanu, w centrum której leży zdolność Ukrainy do odpierania rosyjskiej agresji. Zaapelowała do polskich władz o natychmiastowe zaangażowanie się w ich rozwiązanie.

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

Aktualizacja:
Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP

Sejm przyjął z poprawką nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia oraz pozwala na otwarcie sklepów w dwie niedziele poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia.

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tysięcy ton odpadów, które z Niemiec "trafiły nielegalnie do Polski".

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

Nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" i autor reportażu o "układzie radomskim" Bertold Kittel. Opisał ponadto udział Kosztowniaka w "układzie radomskim" i jego wcześniejsze działania jako prezydenta Radomia.

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W 2024 roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 procent średniego miesięcznego dochodu - przewiduje projekt skierowany do Sejmu przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Uber ogłosił nawiązanie współpracy ze słynnymi londyńskimi czarnymi taksówkami. Kierowcy takich pojazdów będą mogli wyrazić zgodę na uzyskanie dostępu do zleceń przejazdów od Ubera, a korzystający z aplikacji będzie mógł zamówić kurs specjalnie takim autem i z góry będą znali cenę przejazdu.

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Autor:
JW/ams
Źródło:
CNN

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters