Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) pracuje nad przygotowaniem projektu ustawy frankowej, która ma wspomóc zawieranie ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich - przekazała pełnomocniczka ministra sprawiedliwości Aneta Wiewiórowska-Domagalska. Dodała, że resort planuje też zmiany prawne, które mają uprościć i przyspieszyć postępowania sądowe w tych sprawach.
- Ustawa będzie miała zastosowanie tylko do postępowań frankowych - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumentów.
- Chcemy by nie było dwóch spraw, tylko żeby była jedna - dodała.
MS pracuje nad projektem ustawy frankowej
Banki proponują klientom zawarcie ugody w sprawach frankowych, jako alternatywny do pozwów sposób rozwiązania sporów w sprawach kredytów we frankach szwajcarskich. Do tej pory zwarto około 94 tys. ugód.
- Zależy nam także o mówieniu o ugodach, że jest taka opcja. Wielomiesięczne, wieloletnie oczekiwanie na wyrok nie jest korzystne dla konsumenta - powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.
Wiewiórowska-Domagalska poinformowała, że w piątek odbędzie się posiedzenie grupy roboczej, w skład której wejdzie m.in KNF, Rzecznik Finansowy, UOKiK, ZBP i stowarzyszenie konsumenckie. Grupa ma rozmawiać na temat wzorca ugody. - Będziemy prowadzili rozmowy, przygotowujemy wzorcową ugodę, która będzie uzgodniona z tymi instytucjami - powiedziała.
Podała, że najlepiej, by ugody były procedowane przed sądem polubownym przy KNF. - Myślimy również o ścieżce alternatywnej, przy Rzeczniku Finansowym - dodała.
Podała, że ugody te mają być zatwierdzane przez sądy.
Sprawy kredytów walutowych w sądach
Dynamiczny napływ nowych spraw dotyczących kredytów walutowych sprawił, że sądy stały się niewydolne, a największe zatory powstały w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
Wiewiórowska-Domagalska podała, że ministerstwo przygotowuje szereg narzędzi, które mają usprawnić prace sądów. Resort jest obecnie w dialogu i konsultuje swoje pomysły z sędziami. Pełnomocniczka powiedziała, że to trudny dialog, sądy są obciążone i nie mają odpowiedniej infrastruktury.
Poinformowała, że ministerstwo działa w porozumieniu z UOKiK, z KNF i z Rzecznikiem Finansowym, współpracuje też z Ministerstwem Finansów. - W tym momencie są niezwykle spolaryzowane środowiska, jeśli chodzi o konsumentów i banki. Mamy instytucje publiczne, które do tej pory nie działały wspólnie – powiedziała Wiewiórowska-Domagalska.
- Drugim moim zadaniem było doprowadzenie do tego, by instytucje publiczne mówiły jednym głosem. I to się udało – dodała.
Podała, że najbardziej obciążony jest wydział frankowy przy sądzie apelacyjnym z Warszawie. - Prawie 40 procent spraw frankowych to są sprawy w apelacji warszawskiej – powiedziała Wiewiórowska-Domagalska.
Poinformowała, że wzmocniono już kadrowo Sąd Okręgowy w Warszawie i chce by na jednego sędziego w wydziale przypadało dwóch asystentów. Wiewiórowska-Domagalska podała, że widać pierwsze efekty działań – w I kwartale załatwiono tam więcej spraw niż ich przybyło. Poinformowała, że pracę tego wydziału powinna też usprawnić planowana digitalizacja akt, planowane jest też stworzenie bazy danych orzecznictwa Unii Europejskiej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock