Sztuczna inteligencja pod nadzorem. Jest projekt

Źródło:
PAP
W Polsce ma powstać nowy instytut, który zajmie się koordynacją prac nad sztuczną inteligencją
W Polsce ma powstać nowy instytut, który zajmie się koordynacją prac nad sztuczną inteligencjąMarek Nowicki/Fakty TVN
wideo 2/5
W Polsce ma powstać nowy instytut, który zajmie się koordynacją prac nad sztuczną inteligencjąMarek Nowicki/Fakty TVN

Powołanie Komisji Rozwoju Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji jako krajowego organu nadzoru nad AI, uregulowanie postępowań kontrolnych i karnych oraz sądowej ochrony praw obywateli, to niektóre propozycje z opublikowanego w środę projektu ustawy dotyczącego sztucznej inteligencji.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji, opublikowanego w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji, zmiana ma dostosować polskie prawo do unijnego rozporządzenie dot. AI.

Będzie nowy organ

"W szczególności, przedmiotem projektowanej ustawy są kwestie dotyczące: krajowego organu nadzoru; postępowania przed tym organem; postępowania kontrolnego; organu notyfikującego; certyfikacji; sądowej ochrony praw przysługujących obywatelom oraz wszczynania postępowań i nakładania administracyjnych kar finansowych za naruszenie przepisów" - wyjaśnił resort cyfryzacji w uzasadnieniu projektu. Zaznaczył, że założeń projektu nie stosuje się do spraw związanych z obroną narodową, bezpieczeństwem wewnętrznym państwa i podstawowych badań naukowych.

Projekt przewiduje powołanie nowego organu nadzoru rynku dla systemów sztucznej inteligencji; ma nim być Komisja Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji. Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało, by organ ten miał charakter kolegialny, co umożliwić ma sprawną koordynacje i współpracę działań między instytucjami kluczowymi. Wyjaśniono, że stworzenie organu może okazać się "mniej kosztowne" niż nałożenie takiego obowiązku na inne instytucje z osobna. Pracami Komisji kierować ma powołany przez premiera, w drodze otwartego naboru, przewodniczący, którego niezależność gwarantować ma "wąski katalog przypadków umożliwiających jego odwołanie".

Resort zdecydował w projekcie, by członkami komisji byli przedstawiciele instytucji kluczowych dla rozwoju rynku AI, tj. ministra właściwego ds. informatyzacji (obecnie MC), ministra powołanego do koordynowania działalności służb specjalnych (jeśli takowy nie jest wyznaczony to kancelarii premiera), Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zgodnie z projektem w posiedzeniach komisji bez prawa głosu uczestniczyć będą mogli również przedstawiciele: kancelarii prezydenta, kancelarii Sejmu i Senatu, Ministerstwa Obrony Narodowej, ministra właściwego ds. kultury i dziedzictwa narodowego (obecnie MKiDN), ministra właściwego ds. gospodarki (obecnie MRiT), Polskiego Centrum Akredytacji, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Rady Dialogu Społecznego (strona pracowników i pracodawców), Biura Rzecznika Praw Pacjenta, Biura Rzecznika Finansowego, Biura Rzecznika MŚP, Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędu Patentowego i Biura Komisji Rozwoju Sztucznej Inteligencji.

Komisja Rozwoju Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji ma mieć kompetencje do współpracy z instytucjami UE oraz innych państw członkowskich, co umożliwić ma budowę potencjału eksperckiego i wsparcie rozwoju i konkurencyjności europejskiej gospodarki. Nadzór nad komisją pełnić ma premier, który nada jej również statut.

Zakres kompetencji

Nowy organ ma m.in.: sprawować nadzór nad rynkiem AI; współpracować z UODO oraz innymi organami w zakresie realizacji zadań określonych rozporządzeniem UE; współpracować z organami i instytucjami UE oraz państw członkowskich; opiniować projekty aktów prawnych związanych z regulacjami sztucznej inteligencji. Docelowo Komisja ma pełnić również inne obowiązki, np. nadzór nad ustanowieniem i działaniem piaskownic regulacyjnych (mają one pozwolić na testowanie innowacyjnych systemów AI w bezpiecznych warunkach).

Projekt przewiduje, że Komisja będzie rozpatrywać wnioski dot. zezwolenia na wprowadzenie do obrotu lub oddanie do użytku systemów sztucznej inteligencji uznanych przez unijne rozporządzenie za systemy wysokiego ryzyka (tj. wykorzystywane m.in w kształceniu, infrastrukturze krytycznej, zatrudnianiu pracowników, zarządzaniu migracją). Komisja będzie mogła kontrolować działalność podmiotów zajmujących się AI. Ma również prowadzić postępowania w sprawie naruszeń przepisów rozporządzenia.

"W przypadku stwierdzenia, że będący przedmiotem kontroli system sztucznej inteligencji nie jest zgodny z przepisami rozporządzenia (...), organ wyda decyzję o nakazie podjęcia działań naprawczych lub wycofania systemu z rynku lub z użytku" - poinformowano w uzasadnieniu projektu.

Komisja ma być też organem rozpatrującym skargi dotyczące naruszenia przepisów unijnego rozporządzenia ws. AI.

"Zakłada się, że postępowanie przed Komisją będzie jednoinstancyjne (...) nie będzie możliwości odwołania w ramach procedury administracyjnej" - podkreślono, dodając, że inny organ administracyjny nie zmieni lub nie uchyli takowej decyzji. Natomiast pozostanie możliwość odwołania się do sądu. Będzie nim Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Projekt przewiduje, że przy komisji działać ma społeczna rada ds. AI, która będzie organem opiniodawczo-doradczym. Rada skupić ma "ekspertów i ekspertki o znaczącej wiedzy i dorobku w obszarze sztucznej inteligencji". Rada będzie wydawać opinie i stanowiska ws. dokumentów przekazanych przez komisję, np. projektów dokumentów rządowych.

Wysokie kary

Projekt reguluje kwestię nakładania kar przez Komisję, w tym kar pieniężnych, których wysokość ustalono w rozporządzeniu unijnym. Mogą one wynieść do 35 mln euro, lub - jeśli sprawcą jest przedsiębiorca - 7 proc. jego całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego, w zależności od tego, która z tych kwot jest wyższa.

Rozporządzenie wskazuje też, że w przypadku MŚP kara powinna być mniejsza, co "powinno znaleźć wyraz w przepisach ustawy". Postępowanie będzie jednoinstancyjne, z możliwością odwołania się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Komisja będzie też mogła wydawać ostrzeżenia, w których wskaże rekomendacje dotyczące "przywrócenia przez stronę stanu faktycznego i prawnego zgodnego z przepisami prawa". Wywiązanie się z nich może być podstawą do odstąpienia od nałożenia kary.

W projekcie założono, że maksymalny limit wydatków z budżetu państwa będących skutkiem wejścia w życie zmian wyniesie w 2025 r. 8 mln zł; w 2026 r. - 21 mln zł, a w kolejnych latach będzie wynosił 31 mln zł.

Ustawa ma wejść w życie co do zasady po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ Willyam Bradberry

Pozostałe wiadomości

2024 rok był rekordowy dla greckiej turystyki - zauważają greckie media. Jednocześnie władze w Atenach pracują nad zaostrzeniem przepisów dotyczących najmu krótkoterminowego, turystom nie będzie można udostępniać piwnic i magazynów. To kolejny europejski kraj, który zmienia przepisy na rynku najmu.

Fala rozlewa się w Europie. Kolejny kraj reaguje

Fala rozlewa się w Europie. Kolejny kraj reaguje

Źródło:
PAP

Wydarzeniem tygodnia będzie czwartkowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, a dzień później konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Oto, co czeka nas w gospodarce w Polsce i na świecie.

To nas czeka w gospodarce

To nas czeka w gospodarce

Źródło:
PAP

Nowy rok prowokuje do zadawania pytań. Co się wydarzy? Jakie tematy zdominują dyskusje w 2025 roku? Czy szykują się jakieś znaczące zmiany? Większość ekspertów jest pewna jednego. To będzie rok sztucznej inteligencji. Ale nie tylko. O trendach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Moniką Borycką z TrendRadar oraz Mają Musznicką-Janiec z Trendify.lab.

Żart, który zwrócił uwagę na poważny problem

Żart, który zwrócił uwagę na poważny problem

Źródło:
tvn24.pl

Producenci części do aut stają w obliczu bezprecedensowych trudności - zwraca uwagę prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM Tomasz Bęben. Przedstawiciel branży przytacza dane, według ktorych blisko 70 procent europejskich dostawców części motoryzacyjnych prognozuje utrzymanie w tym roku niskiej rentowności, a niemal 40 procent przewiduje, że będzie balansować na jej granicy.

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

Źródło:
PAP

W Belgii odbędzie się w poniedziałek duży strajk związków zawodowych. Swoje niezadowolenie wyrażać będą między innymi pracownicy sektora transportu. Podróżnych czekają duże utrudnienia. Odwołane zostały już pierwsze loty - krajowy przewoźnik Brussels Airlines nie wykona w poniedziałek kilku rejsów do Warszawy i lotu do Krakowa.

Część lotów do Polski odwołana. Zapowiedź dużego strajku

Część lotów do Polski odwołana. Zapowiedź dużego strajku

Źródło:
PAP

Włoscy właściciele nieruchomości przeznaczonych na wynajem sprzeciwiają się akcjom przeciwko nadmiarowej turystyce, takim jak zrywanie skrytek na klucze. "Sabotaż i akty wandalizmu są nielegalne; jesteśmy gotowi zgłaszać takie przypadki"- ostrzega zrzeszające ich stowarzyszenie.

"Klimat nienawiści wobec turystów". Właściciele mieszkań reagują

"Klimat nienawiści wobec turystów". Właściciele mieszkań reagują

Źródło:
PAP

O cztery punkty procentowe rok do roku zmniejszył się odsetek firm planujących zwiększenie liczby etatów; w 2025 roku planuje to 86 procent przedsiębiorców - wynika z opracowania Hays Poland. Dodano, że w tym roku połowa menadżerów i specjalistów planuje zmienić miejsce zatrudnienia.

Ochłodzenie na rynku pracy. Mniej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie

Ochłodzenie na rynku pracy. Mniej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie

Źródło:
PAP

Auta Tesli zostaną dobrowolnie wycofane do serwisu ze względów bezpieczeństwa. Jak poinformowała firma Elona Muska, chodzi o ponad 239 tysięcy samochodów elektrycznych. Akcja obejmie Model 3 wyprodukowany w latach 2024 i 2025, a także modeli S, X i Y z lat 2023–2025.

Tesla wycofuje auta. Chodzi o prawie 240 tysięcy pojazdów

Tesla wycofuje auta. Chodzi o prawie 240 tysięcy pojazdów

Źródło:
PAP

W sobotnim, głównym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 11 stycznia 2025 roku.

Szóstka w Lotto Plus

Szóstka w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę 23 tysięcy decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych - poinformował w sobotę rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Natomiast ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę.

Ponad 20 tysięcy odmownych decyzji. ZUS rozpoczyna wysyłkę

Ponad 20 tysięcy odmownych decyzji. ZUS rozpoczyna wysyłkę

Źródło:
PAP

- To jest najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie. Znajduje się w Centrum Zdrowia Dziecka, największym szpitalu pediatrycznym w Polsce - powiedziała w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska, odnosząc się do nowo otwartego Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży w CZD. Z kolei dyrektor instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" dr. n. med. Marek Migdał mówił, że to nie przypadek, że obie specjalizacje - psychiatria i onkologia - znalazły się w Centrum obok siebie.

"Najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie"

"Najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie"

Źródło:
tvn24.pl

Azerbejdżan wstrzymał w sobotę dostawy gazu do Serbii. Nie możemy już liczyć na 1,7 miliona metrów sześciennych surowca, które codziennie docierały do naszego kraju - ogłosił w sobotę prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.

Serbia odcięta od gazu z Azerbejdżanu

Serbia odcięta od gazu z Azerbejdżanu

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Osporil. Produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych.

Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

We Włoszech doszło w sobotę do kolejnego ataku hakerów na strony internetowe niektórych ministerstw, w tym MSZ oraz różnych służb i instytucji, między innymi karabinierów, lotnictwa wojskowego i komunikacji miejskiej. Według agencji prasowej ANSA sprawcami ataku są prorosyjscy hakerzy.

Atak hakerów na strony ministerstw i służb

Atak hakerów na strony ministerstw i służb

Źródło:
PAP

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów, a Dow Jones stracił prawie 700 punktów. Powodem wyprzedaży były dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, które w opinii analityków oddalają nadzieje na obniżki stóp procentowych.

Mocne spadki na Wall Street

Mocne spadki na Wall Street

Źródło:
PAP

Tylko gminy będą mogły zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki, a Wody Polskie mogłyby ingerować w to, ale w ograniczonym zakresie - wynika z projektu zmiany przepisów w tej sprawie. Gmina będzie też mogła wprowadzić taryfę progresywną - cena za wodę rosłaby wraz z jej zużyciem.

Rewolucja w rachunkach za wodę

Rewolucja w rachunkach za wodę

Źródło:
PAP

W Polsce wzrost cen mieszkań wyniósł 14,4 procent w skali roku - wynika z danych Eurostatu za trzeci kwartał 2024. To drugi wynik wśród państw Wspólnoty.

Tylko jeden kraj wyprzedził Polskę

Tylko jeden kraj wyprzedził Polskę

Źródło:
PAP

W Neapolu brakuje piekarzy pizzy, czyli pizzaioli, i innych pracowników pizzerii. "Na całym świecie mówi się o neapolitańskiej pizzy, a u nas brakuje rąk do pracy" - podkreśla stowarzyszenie reprezentujące tę grupę zawodową. Podobna sytuacja występuje też w innych częściach Włoch.

"Poważny kryzys" w branży. Tysiące wakatów

"Poważny kryzys" w branży. Tysiące wakatów

Źródło:
PAP

Liczba zarejestrowanych elektrycznych samochodów osobowych i hybryd typu plug-in wyniesie 1,48 miliona w 2030 roku, zaś łączna liczba ogólnodostępnych punktów ładowania wzrośnie do tego czasu do niemal 87 tysięcy - szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Nowy plan w sprawie aut elektrycznych w Polsce

Nowy plan w sprawie aut elektrycznych w Polsce

Źródło:
PAP

- Program 800 plus jest już stałym elementem budżetów polskich rodzin. Będzie kontynuowany w kolejnych latach na takich samych zasadach jak obecnie - powiedziała w piątek w Sejmie wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.

Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP

Boeing i Google przekażą po milionie dolarów na fundusz inauguracyjny Donalda Trumpa. To już kolejne wielkie amerykańskie firmy, które zasilą kasę ceremonii objęcia urzędzu. Wpłaty są siedmiocyfrowe. Dzięki tym datkom komitet inauguracyjny Trumpa zebrał 170 milionów dolarów.

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Źródło:
BBC, CNBC