Szef Przewozów Regionalnych: w maju pełny plan restrukturyzacji spółki

Z kraju

tvn24 Plan restrukturyzacji Przewozów Regionalnych (PR) zakłada, że skarb państwa zasiliłby kwotą 750 mln zł

W maju powinien być gotowy plan restrukturyzacji Przewozów Regionalnych, który w lipcu powinien trafić do Komisji Europejskiej wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy publicznej - mówił w środę w Sejmie prezes spółki Tomasz Pasikowski.

- W maju powinien być gotowy pełny plan restrukturyzacji tak, żeby po uzgodnieniu na poziomie krajowym z Urzędem Ochrony Konsumenta i Konkurencji, mógł w lipcu trafić do Komisji Europejskiej wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy publicznej - powiedział Pasikowski na środowym posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury.

Setki milionów na restrukturyzację

Plan restrukturyzacji Przewozów Regionalnych (PR) zakłada, że skarb państwa zasiliłby kwotą 750 mln zł Agencję Rozwoju Przemysłu, a PR wyemitowałyby udziały, które objęłaby ARP - gotówka wpłynęłaby do spółki. Agencja stałaby się większościowym udziałowcem PR, 600 mln zł przeznaczone zostałoby na oddłużenie spółki, a 150 mln na jej restrukturyzację.

Na porozumienie dotyczące oddłużenie i restrukturyzacji PR muszą zgodzić się właściciele spółki, czyli samorządy wojewódzkie. Na razie zgodę wyraziło 8 z 16 marszałków.

- Stan na dzisiaj jest taki, że liczba marszałków, którzy popierają program zwiększa się. Mam nadzieję graniczącą z pewnością, że w lutym kolejne województwa dołączą, bo jesteśmy w takim stanie negocjacji, że takie zapewnienie dzisiaj poważnie mogę złożyć - powiedział Pasikowski.

Dodał, że aby cały projekt restrukturyzacji mógł być realizowany, potrzebna jest zgoda udziałowców, którzy łącznie mają 2/3 udziałów reprezentowanych na zgromadzeniu udziałowców, czyli 66,6 proc. Tę liczbę osiągniemy myślę w pierwszym kwartale - zadeklarował Pasikowski.

Na razie marszałkowie, którzy wyrazili zgodę na program, posiadają łącznie 58,7 proc. udziałów w spółce PR.

"Odzyskać suwerenność"

Pasikowski zaznaczył, że wdrożenie programu restrukturyzacji PR pozwoli spółce "odzyskać sterowność na tyle, żeby myśleć o jakimś pomyśle na rozwój biznesu". - Wtedy wrócimy do rozważań o rozbudowie naszej oferty i jej uatrakcyjnieniu dla naszych pasażerów - dodał.

Przewozy Regionalne uruchamiają blisko 1,8 tys. pociągów w ciągu doby, z których korzysta ok. 300 tys. pasażerów - głównie dojeżdżających pociągami do pracy czy szkoły.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24