Minister napisał list do współpracowników. "Przełamaliśmy barierę braku woli"

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatMinister finansów Paweł Szałamacha

Minister finansów Paweł Szałamacha, wysłał list do pracowników resortu, w którym chwali się dobrymi wynikami wykonania budżetu za pierwsze pół roku. Jak podkreśla autor, nastąpił 7-proc. wzrost dochodów podatkowych w porównaniu do ubiegłego roku. Zdaniem ministra, jest to efekt większych wpływów podatku VAT i akcyzy.

"Dzięki temu możemy finansować wydatki budżetu, w tym nowy powszechny program wsparcia rodzin 500+. Oznacza to, że w ciągu ostatnich miesięcy zatrzymaliśmy wieloletni trend spadku dochodów budżetowych mierzonych udziałem w produkcie krajowym" - napisał w liście Szałamacha.

Zmiany na lepsze?

Odbiorcy listu zostali poinformowani, że jest to efekt także zmian przeprowadzonych w ramach samej organizacji resortu, a także "podstawowej strategii traktowania podatników". Minister wspomniał, że wsparł zyskowność eksportu poprzez możliwość zapisu zakupu opcji walutowych jako koszt uzyskania przychodów. Ponadto podkreślił, że prowadzi walkę z szafą strefą, co ma zwiększyć przychody podatkowe.

"Przełamaliśmy barierę braku woli na samych szczytach podejmowania decyzji. Sejm przyjął, a prezydent RP podpisał nowelizację ordynacji podatkowej wprowadzającą klauzulę obejścia prawa podatkowego. Rozwiązanie to, które działa w wielu krajach, próbowano wprowadzić od wielu lat." - czytamy w wiadomości.

Idzie nowe

"Wiele dobrego już jest za nami, ale najlepsze – wierzę – dopiero nadchodzi." - napisał minister. Zapowiedział również szereg zmian, jak powołanie Krajowej Administracji Skarbowej, która docelowo ma ograniczyć lukę VAT o 18-20 mld zł rocznie w ciągu najbliższych 2-3 lat"

"Będzie atrakcyjnym miejscem pracy, a zatrudnienie w nim przedmiotem aspiracji i dumy." - uważa Szałamacha, który dodał, że na lepsze wyniki finansowe będzie miała wpływ nowelizacja ustawy hazardowej oraz tzw. "pakiet paliwowy". Minister wspomniał także o podatku bankowym, który, jak uważa minister, "ogranicza nadpłynność i stanowi dochód budżetu".

Pensje w górę

"Będę zabiegał, by w Ministrze Finansów pracownicy administracji skarbowej, UKS i Służby Celnej widzieli swojego najpewniejszego sprzymierzeńca. Wymiernym wyrazem takiej postawy są pierwsze od lat podwyżki wynagrodzeń." - napisał Szałamacha. Wskazał, że stały poziom wynagrodzeń w czasie kryzysu był uzasadniony, jednak brak podwyżek ze strony jego poprzedników było błędne.

"Pobór podatków jest bowiem jedną z podstawowych funkcji państwa. Wieloletnie zamrożenie spowodowało utratę konkurencyjności płacowej wobec sektora prywatnego, spadek motywacji i zniechęcenie." - dodał minister.

Paweł Szałamacha o ocenie agencji Fitch:

Autor: PMB/gry / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat