Stopy procentowe w górę, zdolność kredytowa w dół. Wyliczenia eksperta

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Narodowy Bank Polski podnosi stopy procentowe
Narodowy Bank Polski podnosi stopy procentoweTVN24
wideo 2/3
TVN24Narodowy Bank Polski podnosi stopy procentowe

O około 30 tysięcy złotych spadła zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny w wyniku podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej - napisał w czwartek analityk HRE Investments Bartosz Turek.

Na październikowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej, wbrew oczekiwaniom rynku, podwyższyła stopy procentowe - referencyjną o 40 pb do 0,50 proc., lombardową o 50 pb do 1,0 proc., redyskontową weksli do o 40 pb do 0,51 proc., dyskontową weksli o 40 pb do 0,52 proc. RPP utrzymała stopę depozytową na poziomie 0,0 proc.

Stopa referencyjna NBPPAP

Wzrost stawki WIBOR, oprocentowanie kredytów w górę

Bartosz Turek wyliczył, w wyniku zwiększenia oprocentowania kredytów, trzyosobowa rodzina, która ma do dyspozycji dwie średnie krajowe, może pożyczyć o około 25-35 tys. zł mniej niż jeszcze miesiąc temu.

"Podwyżka stóp przełożyła się na wzrost stawki WIBOR, która jest elementem oprocentowania większości kredytów w Polsce. Najpopularniejsza stawka WIBOR – ta trzymiesięczna - jeszcze przed ogłoszeniem październikowej decyzji RPP, była notowana na poziomie 0,25 proc., a 13 października było to już 0,68 proc." - napisał.

Wyjaśnił, że z tego tytułu przeciętne oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wzrosło z około 2,9 proc. do 3,3 proc., a skutkiem tego są wyższe raty mieszkaniowych długów o około 4-5 proc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kolejna podwyżka stóp procentowych w listopadzie?

Analityk podkreślił, że po październikowej decyzji RPP doszło do wyraźnej zmiany prognoz dotyczących dalszych zmian stóp procentowych w Polsce.

"W efekcie mamy do czynienia z rosnącym rozdźwiękiem pomiędzy deklaracjami przewodniczącego RPP i oczekiwaniami rynku. Te drugie sugerują, że w listopadzie zobaczymy już kolejny ruch stóp procentowych w górę. Prezes NBP twierdzi natomiast, że na kolejne ruchy będziemy musieli trochę poczekać, aby Rada mogła ocenić wpływ październikowej podwyżki na gospodarkę" - napisał.

O ILE WZROSNĄ RATY KREDYTÓW PO PODWYŻCE STÓP. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Zauważył, że niezależnie od tego, jak często RPP będzie podnosić stopy procentowe, to zarówno rynek, jak i liczni ekonomiści sugerują, że podwyżki nie powinny być zbyt gwałtowne, a dopiero za 1-2 lata dojdziemy do poziomu stóp procentowych sprzed epidemii.

Wskazał, że docelowo - czyli w perspektywie kilku lat - podstawowa stopa powinna dotrzeć w okolice 2-2,5 proc. (z obecnych 0,5 proc.) i w tej okolicy powinna już pozostać przez dłuższy czas.

"Jest to bardzo ważna informacja, bo realizacja takiego scenariusza oznacza, że z dzisiejszego otoczenia ultra-niskich stóp procentowych dążymy do środowiska niskich stóp procentowych. Wciąż więc kredyty nie powinny być nadmiernie drogie, a z drugiej strony lokaty w dającej się przewidzieć przyszłości nie pozwolą nam uchronić oszczędności przed inflacją" - podsumował Turek.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości