TVN24 Biznes | Pieniądze

O ile wzrosną raty kredytów po podwyżce stóp? Wyliczenia eksperta

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Kuczyński o podwyżce stóp i presji na RPP
wideo 2/6
Piotr Kuczyński o podwyżce stóp i presji na RPP

Podwyżka stóp procentowych spowoduje, że raty kredytów wzrosną o nawet 209 złotych - wynika z wyliczeń głównego analityka Expandera Jarosława Sadowskiego. Zmianie ulegnie też zdolność kredytowa osób, które chcą się zadłużyć. Ekspert podkreśla, że "mieszkania są już dość drogie, więc w niektórych przypadkach będzie to istotne".

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu 6 października nieoczekiwanie podwyższyła stopy procentowe. Decyzje Rady mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku podwyższenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się wyższych rat spłacanych kredytów.

Podwyżka stóp procentowych a rata kredytu

Jarosław Sadowski z Expander Advisors zauważa, że wyższa rata może nie pojawić się od razu.

- Raty kredytów hipotecznych banki aktualizują co trzy miesiące, ale nie zawsze są to kwartały kalendarzowe. Zmiany często pojawią się dopiero od stycznia, ale u niektórych już od listopada lub od grudnia - wyjaśnia.

Dodaje, że maksymalne dopuszczalne oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych wzrośnie z 7,2 proc. do 8 proc.

- Zdolność kredytowa osoby, która dotychczas mogła liczyć na 300 000 zł spadnie do ok. 287 000 zł a więc o ok. 13 000 zł. Nie jest to więc zbyt duża zmiana, która miałaby istotne znaczenie, ale warto pamiętać, że mieszkania są już dość drogie, więc w niektórych przypadkach będzie to istotne - tłumaczy.

Wyliczenia Sadowskiego dotyczą kredytów hipotecznych na 25 lat udzielanych w ostatnim czasie z obecnym oprocentowaniem 2,85 proc. Raty mogą wzrosnąć od 21 do nawet 209 złotych.

Osoby, które wzięły kredyt na 100 tysięcy złotych płacą obecnie co miesiąc 466 złotych. Teraz będzie to o 21 złotych więcej - rata wzrośnie do 487 złotych. Osoby, które zadłużyły się na 400 tysięcy złotych i płacą obecnie około 1866 złotych będą miały raty wyższe o 83 złote. Tym samym osiągną one poziom 1949 złotych. Największe podwyżki rat dotkną osób z najwyższą kwotą zadłużenia. Kredytobiorcy zadłużeni na milion złotych będą płacić o 209 złotych więcej, a ich rata wzrośnie do 4873 złotych.

Zmiany rat kredytów hipotecznychExpander

Stopy procentowe a raty pożyczek gotówkowych

Zmianie ulegną też raty spłat pożyczek gotówkowych. Jarosław Sadowski przedstawia wyliczenia dla zobowiązań z różnym okresem spłaty.

Raty pożyczek udzielanych na rok nie wzrosną wcale lub minimalnie. Zmian nie będzie w przypadku pożyczek na 1000 złotych (rata 87 złotych). O złotówkę wzrosną raty pożyczek na dwa, trzy i cztery tysiące złotych. O dwa złote wzrośnie rata pożyczki na pięć tysięcy złotych - do 435 złotych.

Największe podwyżki dotkną pożyczki z 60-miesięcznym okresem spłaty na 60 tysięcy złotych - osoby płacące obecnie raty w wysokości 1194 złotych zapłacą więcej o 23 złote.

Zmiany rat pożyczek gotówkowychExpander

Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości