Środki z Funduszu Sprawiedliwości wstrzymane. Wiceministra o dalszych krokach

Źródło:
tvn24.pl
"Pierwszym krokiem było wstrzymanie wszystkich wypłat z Funduszu Sprawiedliwości"
"Pierwszym krokiem było wstrzymanie wszystkich wypłat z Funduszu Sprawiedliwości"TVN24
wideo 2/6
"Pierwszym krokiem było wstrzymanie wszystkich wypłat z Funduszu Sprawiedliwości"TVN24

Pierwszym krokiem, który podjęliśmy, było wstrzymanie wszystkich wypłat z Funduszu Sprawiedliwości - stwierdziła w rozmowie z TVN24 wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Dodała jednak, że choć fundusz "na bieżąco działa", to podjęto decyzję o "każdorazowo indywidualnej zgodzie na daną wypłatę".

- Są umowy, przychodzą sprawozdania, na podstawie których środki powinny zostać wypłacone. Ten dosyć radykalny krok, jakim było wstrzymanie wszystkich wypłat brał się z tego, że poważne nieprawidłowości zostały stwierdzone w raporcie NIK z 2021 roku. Taka wstępna nasza ocena, ale także stanowisko ówczesne Ministerstwa Sprawiedliwości wskazywało na to, że zalecenia pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli nie weszły w życie - wyjaśniła wiceministra.

Wstrzymanie wypłat z Funduszu Sprawiedliwości

Dodała, że stąd wzięła się decyzja "po pierwsze o wstrzymaniu wypłat i każdorazowo indywidualnej zgodzie na daną wypłatę", a "po drugie o wszczęciu kontroli".

Wytłumaczyła, że ta kontrola "ma na celu zbadanie prawidłowości gospodarki i gospodarowania finansami Funduszu Sprawiedliwości". Wskazała przy tym, że "są to środki publiczne w bardzo dużej wysokości, bo rocznie średnio jest to 300 do 400 milionów złotych".

Rudzińska-Bluszcz przekazała, że MS rozpoczęło kontrolę-audyt, w połowie roku kontrolę ma również przeprowadzić NIK.

- Fundusz Sprawiedliwości służy bardzo konkretnym celom. To jest fundusz celowy, jest to wyjątek od zasady jednolitości budżetu państwa. W tym tygodniu zajmuje się Sejm i Senat budżetem państwa. Więc warto podkreślić, że wszystkie wydatki z budżetu państwa, co do zasady, powinny być w tej ustawie budżetowej, ale są wyjątki. I tym wyjątkiem jest Fundusz Sprawiedliwości. On ma służyć osobom w potrzebie. On ma służyć osobom, które są pokrzywdzone przestępstwem, świadkom. Osobom, które opuszczają zakłady karne. A nie innym celom - mówiła.

Na pytanie, czy środki, które nie zostały wykorzystane zgodnie z tym przeznaczeniem, są do odzyskania, wiceministra odparła: - Oczywiście każdorazowo trzeba będzie analizować odrębnie umowę, sprawozdanie, wykonanie umowy. Natomiast ja wierzę, że przynajmniej częściowo takie są możliwości. Będzie można wznowić na przykład postępowania administracyjne, które zakończyło się decyzją o prawidłowości wydatkowania. Nie wykluczam też kroków karnych.

Wskazała, że resort sprawiedliwości skontroluje "wszystkie podmioty, które miały mieć wypłacane środki w styczniu, a tych podmiotów jest 112".

- Wysokość środków, które tylko w styczniu mają być wypłacane sięga blisko 80 milionów złotych. Wszystkie te podmioty będziemy badali w pierwszej kolejności. Niestety skala tego zjawiska, ale też trudność w zdobywaniu informacji powoduje, że musieliśmy jakoś to spriorytetyzować - powiedziała wiceministra.

"To jest fundusz celowy, jest to wyjątek od zasady jednolitości budżetu państwa"
"To jest fundusz celowy, jest to wyjątek od zasady jednolitości budżetu państwa"TVN24

Miliony na kościelne inicjatywy, promocję Suwerennej Polski, walkę z LGBT

Niemal 130 organizacji dostało w ciągu siedmiu lat w ramach Funduszu Sprawiedliwości w sumie ponad 216 milionów złotych. Pieniądze szły między innymi na konferencje z udziałem urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, promocję Suwerennej Polski, działania ojca Tadeusza Rydzyka, ale też na akcje religijne, dodatki do prawicowego tygodnika czy na walkę z LGBT i polonofobią - podał Konkret24.

Czytaj więcej: Pełna lista beneficjentów >>>

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fotokon/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana śp. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP