Solidarność nie zostawia suchej nitki na podatku handlowym

Solidarność nie zostawia suchej nitki na podatku handlowym
Solidarność nie zostawia suchej nitki na podatku handlowym
TVN24 BiS
TVN24 BiSSolidarność nie zostawia suchej nitki na podatku handlowym

NSZZ Solidarność krytycznie o projekcie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Jak podkreśla Związek, proponowane zapisy ustawy najbardziej dotkną polskie duże i średnie podmioty handlowe w tym spółdzielnie spożywców.

W ubiegłym tygodniu Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk poinformował, że projekt ustawy o podatku od marketów trafił do Rady Dialogu Społecznego. - Poczekamy, co najmniej do 18 lutego ze względu na to, że ten projekt został skierowany do Rady Dialogu Społecznego i czekamy na jej opinię, i po uzyskaniu jej, i uwzględnieniu tych dzisiaj uzgodnionych uwag i porozumienia, zaprezentujemy projekt najpierw zainteresowanym stronom, a nie medialnie, i jeśli będzie akceptacja, to wtedy ten projekt pójdzie do prac legislacyjnych - zapowiedział Kowalczyk.

Jedną z takich opinii przygotowało prezydium NSZZ Solidarność.

Uwagi Związku

W ocenie Związku, projekt podatku nie wpłynie na eliminowanie nierównych obciążeń podatkowych, które w większym stopniu dotykają małych i średnich przedsiębiorców zajmujących się handlem detalicznym oraz przeciwdziałanie ekspansji zagranicznych sieci handlowych kosztem rodzimego handlu detalicznego.

Dlatego Solidarność proponuje kilka rozwiązań, a wśród nich m.in. odstąpienie od wyższego opodatkowania sprzedaży w soboty i niedziele.

W ocenie Związku zastosowanie w tym przypadku jedynie kryterium uzyskania większych wpływów nie jest do zaakceptowania. Opodatkowanie sprzedaży w weekendy wyższą stawką w praktyce spowodować może, że przede wszystkim polskie firmy handlowe po przekroczeniu sprzedaży rzędu 1,5 mln zł, ze względu na słabą rentowność wynoszącą od 0,0 do 1,5 proc., nie byłyby w stanie zapłacić kwoty podatku.

Jednocześnie "Solidarność" zwraca uwagę, że od lat dąży do wprowadzenia całkowitego zakazu handlu w niedziele i święta.

Jak podkreśla Związek, proponowane zapisy ustawy najbardziej dotkną polskie duże i średnie podmioty handlowe w tym spółdzielnie spożywców, które ze względu na obroty miesięczne powyżej 1,5 mln zł kwalifikują się do zapłacenia dodatkowego podatku, którego nie będą w stanie udźwignąć.

W ocenie "Solidarności" również sieci działające na zasadzie franczyzodawcy i franczyzobiorcy zostaną dotknięte dużą skalą podatku, poprzez wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności podatkowej.

Związek zaproponował rozważenie propozycji wprowadzenia progresywnego podatku obrotowego od sprzedaży.

Podatek handlowy w pigułce:

Podatek handlowy w pigułce. Wyjaśniamy czego dotyczy spór
Podatek handlowy w pigułce. Wyjaśniamy czego dotyczy spórTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości