Pamiętaj o PIT i zleć to fiskusowi. Dziś mija ważny termin

Z kraju

Jak szybko rozliczyć PIT?TVN24 BiS
wideo 2/3

Chcesz, żeby to urząd skarbowy wypełnił za ciebie zeznanie podatkowe? Musisz się pośpieszyć. Wtorek to ostatni dzień na złożenie odpowiedniego wniosku. To zresztą nie jedyny ważny termin, o którym warto pamiętać.

Dziś mija termin na składanie wniosków o to, aby to urząd skarbowy wypełnił za nas PIT.

Wniosek o sporządzenie zeznania można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem ministerialnego Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje. Do 18 kwietnia PIT-WZ można wysłać również za pośrednictwem bankowości elektronicznej PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank. Następnie urząd w ciągu maksymalnie pięciu dni prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić. Jeżeli podatnik nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.

PIT do 2 maja

Coraz większymi krokami zbliża się też termin rozliczenia z fiskusem. W tym roku czas na wypełnienie formularza PIT i wysłanie go do urzędu skarbowego mamy do 2 maja, ponieważ 30 kwietnia przypada w weekend. Jednak podatnicy nie powinni czekać z wypełnieniem zeznania na ostatnią chwilę, bo w kolejkach na poczcie lub urzędzie skarbowym będą musieli spędzić dużo większą ilość czasu, niż gdyby PIT wysłali wcześniej.

Jaka kara?

Nieterminowe złożenie deklaracji PIT może wiązać się z karą finansową - urząd skarbowy przyjmie wypełniony formularz, ale jednocześnie naliczy odsetki za ewentualną niedopłatę podatku. W zeszłym roku stawka takich odsetek wynosiła 8 proc. w skali roku (200 proc. stopy lombardowej NBP + 2 punkty procentowe, min. 8 proc.). Nieterminowe dostarczenie deklaracji fiskusowi jest wykroczeniem skarbowym lub przestępstwem skarbowym. Opóźnienie takie będzie traktowane jako wykroczenie, jeżeli kwota nie przekracza pięciokrotności najniższego wynagrodzenia brutto (obecnie 9250 zł = 5 x 1850 zł). Jeżeli nasze zobowiązanie przekroczy tę kwotę, to jest to już przestępstwo skarbowe. A karę wymierza sąd. Fiskus posiada dużą dowolność w ustalaniu kar dla spóźnialskich podatników. Wysokość grzywny za wykroczenie skarbowe waha się od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2016 r. takie grzywny wynosiły od 185 zł do 37 000 zł. Osoby, które wcześniej nie naruszały przepisów podatkowych, zwykle są karane mandatem karnym, czyli grzywną o kwocie do 200 proc. "najniższej krajowej". Każda grzywna powinna uwzględniać wysokość dochodów podatnika oraz jego sytuację rodzinną.

Jak szybko rozliczyć PIT? Zobacz materiał wideo:

Jak szybko rozliczyć PIT?TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock