Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany przepisów, które pozwolą ograniczyć nadużycia w zakresie przepisywania recept przez receptomaty - przekazał resort w odpowiedzi na pytania TVN24. Zmiany zakładają obostrzenia w wystawianiu recept na najbardziej uzależniające substancje bez osobistego zbadania pacjenta.
Resort poinformował, że obecnie pracuje nad zmianą rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje, wydanego na podstawie art. 41 ust. 5 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
"Jesteśmy po prekonsultacjach ze środowiskiem lekarzy i farmaceutów" - czytamy w odpowiedzi na pytania TVN24.
Ministerstwo chce jeszcze w tym tygodniu przekazać projekt do konsultacji publicznych.
Jakie zmiany?
"Zmiany zakładają ograniczenie możliwości wystawiania recept bez osobistego zbadania pacjenta na najbardziej uzależniające substancje" - podkreśla MZ.
"Jednocześnie projekt dopuszcza możliwość wystawiania recept kontynuacyjnych na 3 miesiące przez lekarza udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w rozumieniu ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych" - dodaje.
Resort ocenia, że zmiany wejdą w życie w drugiej połowie września.
Fentanyl - coraz więcej zatruć
W ostatnich miesiącach w polskich mediach wielokrotnie pojawia się temat zatruć i zgonów w wyniku zażycia kupionego na czarnym rynku fentanylu. Wcześniej coraz częstsze przypadki zatruć notowano w krajach europejskich, a od lat środek ten sieje spustoszenie w USA, trzeci rok z rzędu zabijając ponad 100 tysięcy Amerykanów.
Fentanyl to silny opioidowy lek przeciwbólowy, który można otrzymać wyłącznie na receptę. Od początku tego roku Główny Inspektorat Sanitarny zanotował 48 przypadków zatruć tą substancją. W lutym po fentanylu zmarły trzy osoby w Żurominie, a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu. Od 17 czerwca Centrum e-zdrowia monitoruje codziennie preskrypcję leków psychotropowych i narkotycznych, w tym fentanylu, bo w obrocie jest coraz więcej takich recept.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock