Duda o Brexicie: społeczeństwa chcą Unii, która daje wolność, a nie nakazuje

Z kraju

tvn24Duda o Brexicie: społeczeństwa chcą Unii, która daje wolność

- Społeczeństwa europejskie chcą powrotu do Unii Europejskiej, która daje wolność, a nie takiej, która przeszkadza i nakazuje - mówił prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wyników referendum w Wielkiej Brytanii. - Będziemy zacieśniać współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej - dodał.

Na konferencji prasowej w Bratysławie prezydent Duda ocenił, że decyzja Brytyjczyków pokazuje, że społeczeństwa państw, będących w Unii Europejskiej dużo dłużej niż Polska, chcą Unii takiej, jaka była u korzeni; Unii, która zbudowała ich potęgę gospodarczą, "która pomaga i daje wolność, a nie takiej, która przeszkadza i nakazuje".

- Będziemy zacieśniać współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Ale będziemy też chcieli zacieśniać współpracę także w ramach Unii Europejskiej, bo grupa jest częścią UE, a jednocześnie bardzo byśmy chcieli żeby Unia rozwijała się w pozytywnym kierunku. W tym kierunku, który nie będzie stwarzał jeszcze większego zagrożenia dla jej bytu. Dlatego, że odejście każdego państwa z Unii Europejskiej stanowi potencjalne zagrożenie dla całej Unii na przyszłość - podkreślał prezydent.

Zdaniem Dudy, "trzeba przystąpić do poważnej dyskusji na temat tego, jak powinny funkcjonować na przyszłość instytucje europejskie i w jakim kierunku pogłębiać integrację". Podkreślił, że UE zaczęła się od wolności w zakresie przemieszczania się i wolności gospodarczych. - Tutaj związki powinniśmy pogłębiać. Chłodno podchodzę do pogłębiania więzi o charakterze politycznym, a już nie wspomnę o kwestiach ideologicznych, bo zachowanie zasady pomocniczości, czyli subsydialności jest tutaj niezwykle istotne - powiedział Duda.

O referendum

Obywatele Wielkiej Brytanii opowiedzieli się w czwartkowym referendum za wyjściem z UE. Jak wynika z danych komisji wyborczej 51,9 proc. wyborców zagłosowało za opuszczeniem UE, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie. Jak sprecyzowała komisja, za Brexitem opowiedziało się ponad 17,4 mln osób, a za pozostaniem w Unii Europejskiej - 16,1 mln. Wielu zwolenników członkostwa w UE to mieszkańcy Szkocji i Irlandii Płn. i tam przeciwnicy Brexitu zdobyli większość.

Autor: mb//km / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: