Mieszkanie plus. Premier przekazał klucze do mieszkań

[object Object]
Premier: Mieszkanie Plus jest wielką alternatywą dla rzeczywistości, która panowałatvn24
wideo 2/5

- Właśnie tutaj rozpoczynamy nasz program budowy i oddawania mieszkań. Program, który jest wielką alternatywą dla rzeczywistości, która do tej pory panowała - powiedziaw Białej Podlaskiej premier Mateusz Morawiecki. W mieście odbyło się symboliczne przekazanie kluczy do mieszkań wybudowanych w ramach programu "Mieszkanie plus". Przed wystąpieniem premiera odczytano list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Na symbolicznym przekazaniu kluczy w Białej Podlaskiej premier Morawiecki przyjechał w towarzystwie szefów resortu inwestycji i rozwoju: ministra Jerzego Kwiecińskiego oraz wiceministra Artura Sobonia.

Przed wystąpieniem premiera odczytano list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który ocenił, że kolejne rządy po 1989 r. zaniedbały budownictwo powszechne.

"W ramach programu +Mieszkanie Plus+ chcielibyśmy wybudować w najbliższych lat od 2,5 do 3 mln tanich mieszkań. To śmiały cel, ale wykonalny" - zaznaczył w liście Kaczyński.

Prezes PiS stwierdził w liście, że sobotnia uroczystość "napawa optymizmem". "Te 3 budynki nie będą elementem kamiennej pustyni, ale częścią osiedla z terenami zielonymi, placami zabaw dla dzieci oraz parkingami" - dodał Kaczyński.

Miasto symboliczne

Premier Morawiecki w swoim wystąpieniu podkreślił, że Biała Podlaska to obecnie "miasto symboliczne". - Właśnie tutaj rozpoczynamy nasz program budowy i oddawania "mieszkań plus". Program, który jest wielką alternatywą dla rzeczywistości, która do tej pory panowała - mówił. Morawiecki stwierdził, że w przeszłości Biała Podlaska była "miastem prywatnym" należącym do rodu Radziwiłłów. - My nie chcemy żadnych miast prywatnych, wiosek prywatnych, my chcemy, żeby prywatne były może najwyżej mieszkania, przedsiębiorstwa, my chcemy budować nową rzeczywistość dla ludzi, poprzez ludzi i dla ludzi - dodał szef rządu.

Trudny program

Po południu, już w Lublinie, szef rządu przyznał, że Mieszkanie plus to "bardzo trudny, skomplikowany program, który składa się z trzech filarów". Pierwszy z nich to ulgi, które mają sprawić, że powstawać będzie więcej mieszkań. Drugi filar to wsparcie dla najemców, czyli dopłaty do czynszów. Trzeci - to zmiany w przepisach, "specjalne ustawodawstwo, łatwość w przekształceniach tak, żeby inwestorzy rzeczywiście nie musieli dwa, trzy, cztery lata czekać na zezwolenia, ale dwa, trzy, cztery, pięć miesięcy; to jest bolączka polskiego systemu budowania" - wyliczał premier i dodał, że rząd chce, żeby w ciągu roku, co najmniej kilkadziesiąt tysięcy mieszkań było w budowie.

Opłaty w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej opłata za wynajem 40-metrowego mieszkania wyniesie około 650 zł, a mieszkania 51-metrowego – około 800 zł. Koszt ten uwzględnia opłaty eksploatacyjne. Każda rodzina będzie indywidualnie rozliczać się ze zużycia mediów. Rodziny nie zapłacą czynszu do końca wakacji. Mieszkania w Białej Podlaskiej to kolejne lokale w ramach Mieszkania plus przekazane najemcom. Pierwsi lokatorzy wprowadzili się do mieszkań pod koniec kwietnia. Zamieszkali oni w 96 lokalach w Siedleminie koło Jarocina.

Mieszkanie plus

Celem programu Mieszkanie plus jest zwiększenie podaży mieszkań na wynajem. Trzonem tego rządowego programu są inwestycje realizowane przez BGK Nieruchomości. BGKN ma w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 6 mld zł.

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości