TVN24 Biznes | Z kraju

Dziś dane o PKB za III kwartał. Prognozy analityków

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
KE wydaje prognozy dla polskiej gospodarki
KE wydaje prognozy dla polskiej gospodarkiTVN24
wideo 2/9
TVN24KE wydaje prognozy dla polskiej gospodarki

Dziś o 10:00 GUS poda tak zwany szybki szacunek wzrostu PKB w III kwartale 2021 roku. Wzrost PKB w III kw. br. wyniesie między 4,6 a 5,7 proc. - wskazują ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. W całym roku – według ekonomistów Alior Banku i Pekao – wzrost PKB wyniesie 5 proc., a w ocenie PKO BP będzie to 5,4 proc. W poprzednim kwartale ten wzrost wyniósł 11,2 procent, ale na taki wynik miał "efekt bazy", czyli sytuacja gospodarcza od kwietnia do czerwca w 2020 roku, czyli na początku pandemii w Polsce.

W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikuje tzw. szybki szacunek wzrostu PKB w III kw. 2021 r. W II kw., PKB wzrósł o 11,2 proc., licząc rok do roku. Na wynik II kw. jednak duży wpływ miał tzw. efekt bazy, czyli silny spadek PKB w II kw. 2020 r. Zdaniem ekonomistów, z którymi rozmawiała PAP, w III kw. tempo wzrostu gospodarczego będzie niższe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

PKB za III kw. - prognozy analityków

"Spodziewamy się wzrostu PKB w III kwartale na poziomie 4,6 procent. Głównym motorem będzie konsumpcja, która wzrosła według naszych szacunków o 5 procent. Nie mieliśmy lockdownów, które negatywnie wpłynęłyby na wydatki konsumentów, rynek pracy był silny, więc spodziewamy się mocnej konsumpcji. Kolejnym czynnikiem, który napędzał wzrost PKB w ubiegłym kwartale w ujęciu r/r były inwestycje, spodziewamy się, że wzrosły o 6,4 procent" – powiedziała główna ekonomistka Alior Banku Agata Filipowicz-Rybicka.

Dodała, że choć inwestycje są niepewne, bo w poprzednim kwartale okazały się niższe od oczekiwań, a w kwartale wcześniejszym wyższe, jednak duże firmy pokazują i dobre wyniki finansowe, i wzrost nakładów inwestycyjnych, stąd oczekiwanie, że cała gospodarka kontynuuje ożywienie.

Jej zdaniem pewnym ograniczeniem dla tempa wzrostu PKB są problemy z podażą surowców i podzespołów, które przekładają się na dostępność produktów dla konsumentów.

Handel, przemysł i konsumpcja - jako czynniki wzrostu PKB

Jak powiedział ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak, prognoza banku dotycząca PKB w III kw. to 4,7 proc. "Wiemy, że gospodarka dobrze sobie radziła, handel radził sobie dobrze, podobnie jak przemysł, który pokazał solidny wynik mimo widocznych problemów z łańcuchami dostaw" - wskazał.

Stwierdził, że biorąc pod uwagę konsensus prognoz rynkowych, według których wzrost PKB w III kw. wyniósł 4,8 proc., jest szansa nawet na lepszy wynik.

"Oczekujemy, że wzrost PKB w III kwartale wyniósł 5,7 proc. Nasze prognozy dotyczące wzrostu konsumpcji i inwestycji nie odbiegają od średniej prognoz rynkowych, ale nieco inaczej szacujemy wpływ eksportu netto i zapasów na wzrost gospodarczy. Sądzimy na przykład, że firmy starały się zwiększać zapasy w sytuacji, kiedy pojawiło się ryzyko braków czy też nasilenie problemów z dostawami" – powiedziała ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska.

Dodała, że według PKO BP wyraźny wpływ na wzrost PKB w III kw. miały usługi, które notowały wyraźne ożywienie w tym okresie.

W całym roku – według ekonomistów Alior Banku i Pekao – wzrost PKB wyniesie 5 proc., a w ocenie PKO BP będzie to 5,4 proc.

Poniżej 5 procent prognozuje mBank. W swojej opinii na stronach czytamy, że "naszym zdaniem wzrósł on o 4,8% r/r" (konsumpcja: 4,0% r/r, inwestycje 4,2% r/r, choć te szczegóły poznamy dopiero za 2 tygodnie).

Gospodarka - prognozy KE

Komisja Europejska w przedstawionych w czwartek prognozach spodziewa się, że wzrost gospodarczy w Polsce w latach 2021-2023 pozostanie silny. Rosnące dochody gospodarstw domowych, stopniowy spadek stopy oszczędności i wsparcie dochodów osobistych w postaci zmian podatkowych prawdopodobnie zwiększą konsumpcję prywatną w 2022 roku oraz, w mniejszym stopniu, również w 2023 roku.

Wśród czynników ryzyka dla polskiej gospodarki Komisja Europejska wymienia silniejszą niż prognozowana obecnie inflację, a także nagły wzrost przypadków COVID-19, zwłaszcza biorąc pod uwagę relatywnie niski wskaźnik wyszczepienia w Polsce.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości