Z kraju

Papież jeździ "samochodem ludu". Potem trafi on na aukcję

Z kraju

Papież jeździ "samochodem ludu". Potem trafi on na aukcję
tvn24Papież jeździ "samochodem ludu". Potem trafi on na aukcję

Papież Franciszek jest już w Polsce. Podczas Światowych Dni Młodzieży będzie jeździł granatowym volkswagenem golfem. Cztery takie samochody zostały przekazane Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Jeden z nich trafi potem na aukcję charytatywną.

Samochody o numerach rejestracyjnych: K1 POPE, K2 POPE, K3 POPE i K4 POPE będą używane przez papieża Franciszka podczas jego pobytu w różnych miejscach w Polsce: Krakowie, Brzegach, Częstochowie, Oświęcimiu.

W zeszłym tygodniu przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach poświęcił je metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Papieskie samochody są w wersji nadwoziowej sportsvan - są wyższe i mają w środku nieco więcej miejsca. Charakteryzują się najprostszym wyposażeniem, z dodatków dołożono tylko dywaniki. Na ramkach tablic rejestracyjnych papieskich samochodów znajduje się napis stanowiący wezwanie do udziału w akcji "Misericordes" krakowskiej Caritas: "join misericordes we4charity.com".

Zbiórka na klinikę

Jak wyjaśnił dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula, jeden z papieskich golfów wraz z innymi darami trafi po zakończeniu ŚDM na licytację. Pieniądze z niej uzyskane zostaną przeznaczone na zakup mobilnej kliniki dla uchodźców z Syrii, przebywających w obozach w Libanie. Będzie to symboliczny dar młodych dla papieża Franciszka z okazji Światowych Dni Młodzieży. - Chcemy jeden z tych samochodów zamienić potem - przez sprzedaż charytatywną - na klinikę mobilną. Czy znajdzie się ktoś taki, taka firma, która dokona takiej wymiany - zobaczymy. Zainteresowanie jest duże - ocenił szef Caritasu. Przypomniał, że fiata, którym papież Franciszek podróżował podczas pielgrzymki po Stanach Zjednoczonych, kupił za sporą sumę na aukcji charytatywnej jeden z dilerów tej marki.

Potrzebna duża kwota

Zebrane pieniądze trafią na konto zbiórki we4charity.com. Większość zostanie przeznaczona na zakup kliniki mobilnej, na którą potrzeba 700 tys. zł. Pozostałe pieniądze - mówił szef krakowskiego Caritas - posłużą wyposażeniu domu i magazynu na dary w Brzegach.

- Akcja potrwa na pewno do końca sierpnia. Gdybyśmy uzbierali w sumie milion złotych, bylibyśmy bardzo szczęśliwi - zaznaczył ks. Kordula. Budowana na zamówienie mobilna klinika składa się z czterech części: kabiny kierowcy, klimatyzowanej poczekalni z ławeczką, gabinetu lekarskiego oraz generatora prądu. W zależności od wyposażenia może być gabinetem zabiegowym, kardiologicznym, okulistycznym, dentystycznym lub ginekologicznym.

Aukcja pamiątek

Na cele charytatywne trafią też m.in. haftowana stuła i ręcznie szyte buty, które papież otrzyma na Mszę Posłania, na zakończenie ŚDM, a także biały rower model Colnago Tour de Pologne, podarowany przez Czesława Langa, czy koszulka Jakuba Błaszczykowskiego - ambasadora ŚDM. - To jest wymiar naszego myślenia - żeby ŚDM nie przebiegły nam tylko w sferze uśmiechu, radości, zabawy, ale musimy też pamiętać o ludziach ubogich, o ofiarach wojny i również tych, którzy nie dadzą rady do Europy przybyć, których też nie wszystkich Europa chce przyjąć, którzy nie chcą tutaj przybyć, bo wolą pozostać na miejscu - mówił ks. Kordula.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczęły się we wtorek w Krakowie. Od środy uczestniczy w nich w papież.

Autor: PMB, mb//ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości