Orlen odpowiada na pytania Skarbu Państwa

Źródło:
PAP
Fuzja Orlenu z Lotosem. Dziennikarze TVN24 dotarli do raportu Najwyższej Izby Kontroli
Fuzja Orlenu z Lotosem. Dziennikarze TVN24 dotarli do raportu Najwyższej Izby KontroliMichał Tracz/Fakty TVN
wideo 2/6
Fuzja Orlenu z Lotosem. Dziennikarze TVN24 dotarli do raportu Najwyższej Izby KontroliMichał Tracz/Fakty TVN

Orlen pozyskał wiążące oferty na udział w finansowaniu dłużnym projektu Olefiny III i prowadzi uzgodnienia warunków i dokumentów finansowania z kilkunastoma instytucjami finansowymi - wynika z odpowiedzi na pytanie Skarbu Państwa, która została zamieszczona w poniedziałkowym komunikacie spółki.

Skarb Państwa zadał to pytanie jako główny akcjonariusz spółki przed zaplanowanym na 6 lutego nadzwyczajnym walnym zgromadzeniem akcjonariuszy Orlenu. W porządku obrad znalazły się m.in. punkty dotyczące wyrażenia zgody na zbycie 100 proc. udziałów w spółce Gas Storage Poland, wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości poprzez ich wniesienie jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Orlen Olefiny, czy podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na objęcie udziałów w Polskiej Spółce Gazownictwa w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki w zamian za wkład niepieniężny.

Orlen ma wiążące oferty na udział w finansowaniu Olefin III

"Orlen pozyskał wiążące oferty na udział w przedmiotowym finansowaniu dłużnym i prowadzi aktualnie finalne uzgodnienia warunków i dokumentów finansowania z kilkunastoma instytucjami finansowymi, w tym koreańskimi i hiszpańską agencją kredytów eksportowych (a więc z krajów pochodzenia wykonawców głównego kompleksu instalacji projektowych)" - podano w odpowiedzi na pytanie dotyczące głównych założeń dalszego finansowania inwestycji Olefiny III.

Dodano, że zgodnie z aktualnym planem podpisanie dokumentacji kredytowej powinno nastąpić w pierwszym kwartale tego roku, a osiągniecie zamknięcia finansowego projektu, umożliwiające uruchomienie środków z kredytów zależne będzie od terminu spełnienia warunków zawieszających określonych w umowie.

Orlen poinformował też, że finansowanie głównego zakresu projektu planowane jest w formule finansowania projektowego (ang. project finance) poprzez spółkę specjalnego przeznaczenia Orlen Olefiny Sp. z o.o. ("SPV"). Planuje się, że SPV pozyska zewnętrzne finansowanie dłużne w postaci kredytów bankowych pokrywające istotną część nakładów inwestycyjnych projektu. Pozostała kwota zostanie sfinansowana ze środków Orlenu.

Projekt Olefiny III

W połowie czerwca ubiegłego roku Orlen podjął decyzję o zwiększeniu skali rozbudowy kompleksu Olefin w zakładzie produkcyjnym w Płocku. Jak wtedy podano, koszt budowy kompleksu Olefiny III wyniesie ok. 25 mld zł.

Z przekazanych wtedy informacji wynika, że inwestycja pozwoli m.in. na redukcję o 30 proc. emisji CO2 na tonę produktu. Wyjaśniono, że produkty petrochemiczne, wytwarzane w kompleksie Olefin, będą bazą dla bardziej zaawansowanych tworzyw sztucznych, wykorzystywanych do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, sprzęt AGD i urządzenia elektroniczne.

Orlen chce przenieść aktywa do PGNiG Upstream Polska 1 lipca 2024 roku

Akcjonariusze Orlenu podczas zwołanego na 6 lutego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki mają m.in. podjąć uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki na rzecz PGNiG Upstream Polska poprzez wniesienie w formie wkładu niepieniężnego i objęcie w zamian wszystkich nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym PGNiG Upstream Polska.

Planowanym terminem wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do PGNiG Upstream Polska jest 1 lipca 2024 roku.

W ramach etapu pierwszego do PGNiG Upstream Polska przeniesione zostaną m.in. magazyny stanowiące element systemu wydobycia gazu, natomiast w ramach etapu drugiego - magazyny stanowiące element systemu magazynowania gazu ziemnego.

W ocenie Orlenu, przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do PGNiG Upstream wpisuje się w szerszą koncepcję reorganizacji działalności segmentu upstream spółek z Grupy Orlen mającą na celu maksymalizację efektywności ekonomicznej wykorzystania aktywów przejętych przez Orlen na skutek połączenia z PGNiG oraz Grupą Lotos.

Orlen w odpowiedzi na pytania Skarbu Państwa podał, że reorganizacja jest elementem prac związanych z procesem budowy modelu zarządzania zintegrowanym koncernem multienergetycznym i stanowi część szerokiego spektrum działań określonych w programie budowy wartości w ramach integracji połączonych w ramach Grupy Orlen podmiotów.

"Plan ten rozpisany jest na kolejne lata, a jego realizacja ma doprowadzić do stworzenia sprawnej i efektywnej organizacji o uporządkowanej strukturze organizacyjnej i funkcjonalnej. Celem prowadzonej reorganizacji w zakresie upstream jest optymalizacja działalności wydobywczej i wykorzystanie krajowych zasobów złóż węglowodorów w jak najbardziej racjonalny i efektywny sposób - wykorzystując synergie wynikające z centralizacji operacji podmiotów prowadzących działalność upstream w obrębie Grupy Orlen (przejęte zasoby PGNiG, w tym Exalo Drilling, Orlen Upstream, Lotos Petrobaltic oraz Lotos Upstream) w jednym dedykowanym podmiocie" - napisano.

"Reorganizacja zakłada zwiększenie efektywności wykorzystania posiadanych aktywów i zasobów kompetencyjnych upstream w Grupie Orlen, a celem nadrzędnym prowadzonych zmian jest unowocześnienie i optymalizacja procesów operacyjnych, co pozwoli na podniesienie wartości biznesu upstream z perspektywy akcjonariuszy" - dodano.

Orlen podał, że na osiągnięcie wskazanych celów ekonomicznych Reorganizacji pozwolą planowane działania związane z powstaniem efektywnego zunifikowanego strumienia decyzyjno-korporacyjnego (spodziewane oszczędności zarówno w obszarze nakładów finansowych, jak również w zakresie obciążenia zasobów ludzkich oraz czasu podejmowania decyzji); zapewnieniem dostępu do informacji geologicznej w ramach jednego podmiotu (spodziewane oszczędności kosztowe i poprawa wydajności procesów rozpoznawczych i wydobywczych podmiotów), zwiększeniem obłożenia istniejącej infrastruktury (PGNiG Upstream Polska będzie posiadać skonsolidowany portfel aktywów i znacznie większy zasób infrastruktury wydobywczej, przesyłowej i przetwarzania węglowodorów, co pozwoli na realizację oszczędności wynikających z efektów skali prowadzonej działalności), efektywną współpracą ekspertów pracujących dotychczas w różnych podmiotach, a także powstaniem silnego centrum kompetencji serwisowo-usługowych i technicznych obszaru upstream.

"Efekty synergii i wynikłe z nich oszczędności pozwolą również na efektywne prowadzenie prac rozwojowych i unowocześnienie procesów upstream w połączonych podmiotach. Powyższe okoliczności stanowią podstawę ekonomiczną (przyczynę) dla prowadzonego procesu Reorganizacji, którego pierwszy etap stanowi aport ZCP do PGNiG Upstream Polska" - napisano w odpowiedzi na pytania Skarbu Państwa.

Drugi etap reorganizacji będzie realizowany po zakończeniu procesu certyfikacji. Zakłada on przeniesienie przez Orlen do PGNiG Upstream Polska magazynów położonych w Kosakowie, Mogilnie, Wierzchowicach, Husowie, Brzeźnicy, Swarzowie oraz Strachocinie. Te magazyny stanowią element systemu magazynowania gazu ziemnego.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po ataku USA parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku łączącego Zatokę Perską z Morzem Arabskim - przekazał Reuters. Ostateczną decyzję w sprawie blokady podejmie Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu.

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Grecja od 1 lipca 2025 roku wprowadza nową opłatę turystyczną, która w niektórych przypadkach może wynieść nawet 20 euro (około 85 złotych). W ten sposób władze próbują walczyć z problemem nadmiernej turystyki.

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańskie bombowce B-2 zrzuciły bomby GBU-57 na irański obiekt jądrowy w Fordo. Zdaniem ekspertów to jedyna broń zdolna do skutecznego zniszczenia zakładów wzbogacania uranu, które znajdują się głęboko pod ziemią. Oto, jak działa tak zwany "bunker buster", czyli pogromca bunkrów.

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Źródło:
CNN, PAP

Atak USA na Iran może wywołać gwałtowną reakcję na globalnych rynkach po ich ponownym otwarciu - uważają inwestorzy. Ich zdaniem mogą wzrosnąć ceny ropy i zwiększyć się popyt na bezpieczne aktywa - podał Reuters.

Reakcja rynków i inwestorów na atak USA na Iran

Reakcja rynków i inwestorów na atak USA na Iran

Źródło:
Reuters, PAP

Nie odnotowano wzrostu promieniowania w pobliżu irańskich obiektów jądrowych zaatakowanych przez USA - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Szef agencji Rafael Grossi przekazał, że odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów MAEA.

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Źródło:
PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) mogłoby przynieść znaczące korzyści gospodarcze nie tylko samej Ukrainie, ale także krajom Europy Środkowej, w szczególności w Polsce - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że we wtorek do wygrania będzie sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 czerwca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie zamierza obecnie przyjmować euro - podkreślił minister finansów Andrzej Domański Wyjaśnił, że obecny stan, gdy posiadamy własną walutę jest optymalny.

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Źródło:
PAP

Polskie kąpieliska mają najgorszą jakość wody spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska za 2024 rok. W zestawieniu najwyżej znalazły się Cypr, Bułgaria oraz Grecja.

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Źródło:
PAP

Chiny i Rosja stanowią obecnie podobne zagrożenie cybernetyczne dla Europy - stwierdził prezydent Czech Petr Pavel w rozmowie z "Financial Times". Gazeta przypomniała, że rząd w Pradze padł ostatnio ofiarą ataku hakerskiego grupy powiązanej z chińskimi służbami bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria będzie 21. unijnym krajem w eurolandzie.

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Źródło:
PAP

Od 1 lipca 2025 roku maksymalne wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny między innymi wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast mają wzrosnąć o około 5 procent - wynika z projektu rozporządzenia zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Podwyżki dla samorządowców. Rząd szykuje zmiany

Podwyżki dla samorządowców. Rząd szykuje zmiany

Źródło:
PAP

Polska znalazła się wśród 14 sygnatariuszy porozumienia mającego na celu podjęcie skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni". Za jej pomocą Rosja obchodzi sankcje międzynarodowe.

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Źródło:
PAP

- Teraz, w ślad za najnowszą narracją prezesa NBP rynek przestaje wierzyć w lipiec. W sierpniu decyzji RPP nie mamy, więc zakłady idą dopiero o wrzesień - powiedział Mateusz Sutowicz, ekonomista ING Banku Śląskiego, opisując sytuację na rynku. Jeśli chodzi o waluty, to złoty lekko umacnia się do euro, co wspiera lepszy sentyment globalny.

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Źródło:
PAP

Polska wraz z Estonią, Litwą i Łotwą, a także konsorcjum prywatnych przedsiębiorców oraz instytutów badawczych, złożyła do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący budowy GigaFabryki Sztucznej Inteligencji - podał resort cyfryzacji. Projekt ma kosztować trzy miliardy euro.

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Źródło:
PAP

Kwestia sztucznej inteligencji (AI) wymaga głębokiej refleksji etycznej - uważa papież Leon XIV. Przestrzega też przed możliwymi konsekwencjami tej technologii dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

TSUE wypowiedział się jednoznacznie za tym, że banki nie mogą występować o zwrot kwoty faktycznie wypłaconego kredytu, gdy konsument już go spłacił. Eksperci w rozmowach z tvn24.pl mówią zgodnie: to dobry sygnał dla konsumentów. - Bank będzie mógł po tym wyroku występować tylko o uregulowanie różnicy, czyli zwrot kapitału, który jeszcze pozostał do spłaty - komentuje czwartkowy wyrok adwokat Anna Wolna-Sroka z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej zaakceptowali zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Chodzi o utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności o wartości prawie 26 miliardów złotych. Otwiera to drogę do wypłaty trzeciej transzy środków z KPO dla Polski.

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowuje pierwsze półrocze. Drogowcy planują ogłosić w tym roku przetargi na co najmniej 330 km dróg o szacunkowej wartość 13,5 mld zł. GDDKiA poinformowała, że w tym roku w Polsce przybędzie ponad 400 km nowych dróg.

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Źródło:
PAP

Czy wiesz, że w Polsce możesz posługiwać się elektronicznymi dokumentami, ale jadąc za granicę, musisz mieć ich papierowe odpowiedniki? Że wystarczy prosta polisa za kilkadziesiąt złotych, aby uniknąć horrendalnych kosztów leczenia? Podpowiadamy, jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas urlopu.

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Źródło:
TVN24+