Orlen pozyskał wiążące oferty na udział w finansowaniu dłużnym projektu Olefiny III i prowadzi uzgodnienia warunków i dokumentów finansowania z kilkunastoma instytucjami finansowymi - wynika z odpowiedzi na pytanie Skarbu Państwa, która została zamieszczona w poniedziałkowym komunikacie spółki.
Skarb Państwa zadał to pytanie jako główny akcjonariusz spółki przed zaplanowanym na 6 lutego nadzwyczajnym walnym zgromadzeniem akcjonariuszy Orlenu. W porządku obrad znalazły się m.in. punkty dotyczące wyrażenia zgody na zbycie 100 proc. udziałów w spółce Gas Storage Poland, wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości poprzez ich wniesienie jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Orlen Olefiny, czy podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na objęcie udziałów w Polskiej Spółce Gazownictwa w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki w zamian za wkład niepieniężny.
Orlen ma wiążące oferty na udział w finansowaniu Olefin III
"Orlen pozyskał wiążące oferty na udział w przedmiotowym finansowaniu dłużnym i prowadzi aktualnie finalne uzgodnienia warunków i dokumentów finansowania z kilkunastoma instytucjami finansowymi, w tym koreańskimi i hiszpańską agencją kredytów eksportowych (a więc z krajów pochodzenia wykonawców głównego kompleksu instalacji projektowych)" - podano w odpowiedzi na pytanie dotyczące głównych założeń dalszego finansowania inwestycji Olefiny III.
Dodano, że zgodnie z aktualnym planem podpisanie dokumentacji kredytowej powinno nastąpić w pierwszym kwartale tego roku, a osiągniecie zamknięcia finansowego projektu, umożliwiające uruchomienie środków z kredytów zależne będzie od terminu spełnienia warunków zawieszających określonych w umowie.
Orlen poinformował też, że finansowanie głównego zakresu projektu planowane jest w formule finansowania projektowego (ang. project finance) poprzez spółkę specjalnego przeznaczenia Orlen Olefiny Sp. z o.o. ("SPV"). Planuje się, że SPV pozyska zewnętrzne finansowanie dłużne w postaci kredytów bankowych pokrywające istotną część nakładów inwestycyjnych projektu. Pozostała kwota zostanie sfinansowana ze środków Orlenu.
Projekt Olefiny III
W połowie czerwca ubiegłego roku Orlen podjął decyzję o zwiększeniu skali rozbudowy kompleksu Olefin w zakładzie produkcyjnym w Płocku. Jak wtedy podano, koszt budowy kompleksu Olefiny III wyniesie ok. 25 mld zł.
Z przekazanych wtedy informacji wynika, że inwestycja pozwoli m.in. na redukcję o 30 proc. emisji CO2 na tonę produktu. Wyjaśniono, że produkty petrochemiczne, wytwarzane w kompleksie Olefin, będą bazą dla bardziej zaawansowanych tworzyw sztucznych, wykorzystywanych do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, sprzęt AGD i urządzenia elektroniczne.
Orlen chce przenieść aktywa do PGNiG Upstream Polska 1 lipca 2024 roku
Akcjonariusze Orlenu podczas zwołanego na 6 lutego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki mają m.in. podjąć uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki na rzecz PGNiG Upstream Polska poprzez wniesienie w formie wkładu niepieniężnego i objęcie w zamian wszystkich nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym PGNiG Upstream Polska.
Planowanym terminem wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do PGNiG Upstream Polska jest 1 lipca 2024 roku.
W ramach etapu pierwszego do PGNiG Upstream Polska przeniesione zostaną m.in. magazyny stanowiące element systemu wydobycia gazu, natomiast w ramach etapu drugiego - magazyny stanowiące element systemu magazynowania gazu ziemnego.
W ocenie Orlenu, przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do PGNiG Upstream wpisuje się w szerszą koncepcję reorganizacji działalności segmentu upstream spółek z Grupy Orlen mającą na celu maksymalizację efektywności ekonomicznej wykorzystania aktywów przejętych przez Orlen na skutek połączenia z PGNiG oraz Grupą Lotos.
Orlen w odpowiedzi na pytania Skarbu Państwa podał, że reorganizacja jest elementem prac związanych z procesem budowy modelu zarządzania zintegrowanym koncernem multienergetycznym i stanowi część szerokiego spektrum działań określonych w programie budowy wartości w ramach integracji połączonych w ramach Grupy Orlen podmiotów.
"Plan ten rozpisany jest na kolejne lata, a jego realizacja ma doprowadzić do stworzenia sprawnej i efektywnej organizacji o uporządkowanej strukturze organizacyjnej i funkcjonalnej. Celem prowadzonej reorganizacji w zakresie upstream jest optymalizacja działalności wydobywczej i wykorzystanie krajowych zasobów złóż węglowodorów w jak najbardziej racjonalny i efektywny sposób - wykorzystując synergie wynikające z centralizacji operacji podmiotów prowadzących działalność upstream w obrębie Grupy Orlen (przejęte zasoby PGNiG, w tym Exalo Drilling, Orlen Upstream, Lotos Petrobaltic oraz Lotos Upstream) w jednym dedykowanym podmiocie" - napisano.
"Reorganizacja zakłada zwiększenie efektywności wykorzystania posiadanych aktywów i zasobów kompetencyjnych upstream w Grupie Orlen, a celem nadrzędnym prowadzonych zmian jest unowocześnienie i optymalizacja procesów operacyjnych, co pozwoli na podniesienie wartości biznesu upstream z perspektywy akcjonariuszy" - dodano.
Orlen podał, że na osiągnięcie wskazanych celów ekonomicznych Reorganizacji pozwolą planowane działania związane z powstaniem efektywnego zunifikowanego strumienia decyzyjno-korporacyjnego (spodziewane oszczędności zarówno w obszarze nakładów finansowych, jak również w zakresie obciążenia zasobów ludzkich oraz czasu podejmowania decyzji); zapewnieniem dostępu do informacji geologicznej w ramach jednego podmiotu (spodziewane oszczędności kosztowe i poprawa wydajności procesów rozpoznawczych i wydobywczych podmiotów), zwiększeniem obłożenia istniejącej infrastruktury (PGNiG Upstream Polska będzie posiadać skonsolidowany portfel aktywów i znacznie większy zasób infrastruktury wydobywczej, przesyłowej i przetwarzania węglowodorów, co pozwoli na realizację oszczędności wynikających z efektów skali prowadzonej działalności), efektywną współpracą ekspertów pracujących dotychczas w różnych podmiotach, a także powstaniem silnego centrum kompetencji serwisowo-usługowych i technicznych obszaru upstream.
"Efekty synergii i wynikłe z nich oszczędności pozwolą również na efektywne prowadzenie prac rozwojowych i unowocześnienie procesów upstream w połączonych podmiotach. Powyższe okoliczności stanowią podstawę ekonomiczną (przyczynę) dla prowadzonego procesu Reorganizacji, którego pierwszy etap stanowi aport ZCP do PGNiG Upstream Polska" - napisano w odpowiedzi na pytania Skarbu Państwa.
Drugi etap reorganizacji będzie realizowany po zakończeniu procesu certyfikacji. Zakłada on przeniesienie przez Orlen do PGNiG Upstream Polska magazynów położonych w Kosakowie, Mogilnie, Wierzchowicach, Husowie, Brzeźnicy, Swarzowie oraz Strachocinie. Te magazyny stanowią element systemu magazynowania gazu ziemnego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock