Z kraju

Bezpłatna komunikacja i system skuterów elektrycznych. Kurort na Mazurach kusi turystów

Z kraju

[object Object]
Eksperci o sprzedaży samochodów elektrycznychTVN24 BiS
wideo 2/4

Od 1 lipca w Giżycku i okolicach mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji publicznej. W wakacje samorząd planuje uruchomić także pilotażowy system skuterów elektrycznych i rowerów. Wszystko po to, by ograniczyć ruch samochodów.

Jak poinformował burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz, od 1 lipca w mieście Giżycku i gminie wiejskiej będzie można korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacji publicznej. Bezpłatne autobusy będą wozić mieszkańców i turystów. Darmowy transport będzie dostępny nie tylko w wakacje, ale i po sezonie, bo do końca roku. - Chcemy zmienić przyzwyczajenia mieszkańców i turystów, którzy zamiast wsiadać do prywatnych samochodów będą mogli korzystać z miejskiej komunikacji zbiorowej. Chodzi o ograniczenie ruchu samochodów prywatnych oraz odciążenie parkingów w mieście, które w sezonie są zapełnione. Promujemy zdrowy i ekologiczny styl życia - wyjaśnił burmistrz Iwaszkiewicz. Chodzi także o ograniczenie problemów komunikacyjnych spowodowanych zamykaniem dla ruchu kołowego mostu na Kanale Łuczańskim.

Mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z kilkunastu linii autobusowych, ponieważ w rozkładzie jazdy są autobusy jeżdżące po gminie miejskiej jak i wiejskiej Giżycka. Zatem turyści, którzy będą wypoczywać pod Giżyckiem zamiast dojeżdżać samochodem do miasta, także skorzystają z darmowych autobusów.

Nie tylko autobusy

Aby zapewnić lepsze przemieszczanie się po mieście władze planują uruchomienie w wakacje pilotażowego programu elektrycznych skuterów i rowerów. Będą one udostępniane przy pomocy aplikacji. Bezpłatna komunikacja miejska w Giżycku będzie kosztować budżet samorządu dodatkowo 80 tys. zł. W całym roku budżetowym samorząd wydaje na komunikację publiczną około 400 tys. zł - podały władze miasta.

Autor: mb//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości