Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili. Jednak, aby ponownie go zastrzec – trzeba czasem poczekać od 30 minut do 12 godzin. To jednak intencjonalne działanie, mające uchronić nas dodatkowo przed oszustwami przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.
Chodzi o usługę zastrzeżenia numeru PESEL, którą przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Numer PESEL jest jedną z najważniejszych danych osobowych. Dlatego, gdy mamy zastrzeżony numer PESEL, zabezpieczamy się przed tym, że ktoś bezprawnie go wykorzysta. Warto zatem, aby nasz PESEL był stale zastrzeżony i cofać zastrzeżenie tylko wtedy, gdy chce się załatwić za jego pomocą jakąś sprawę. Wówczas nikt nie wykorzysta naszego numeru PESEL, nawet gdy go zna.
Dlaczego przerwy są ważne?
Przerwy w zmianie statusu PESEL pomagają utrzymać bezpieczeństwo danych i zapobiegają nadużyciom. Dzięki nim mamy pewność, że każda zmiana jest dobrze przemyślana i że nasze dane są chronione.
Na jaki czas można zastrzec PESEL?
Dzięki usłudze Zastrzeż PESEL w aplikacji łatwo i szybko można zadecydować o jego statusie. Można wybrać jedną z dwóch opcji:
- bezterminowo cofnąć zastrzeżenie – oznacza, że nasz PESEL przestanie być chroniony aż do czasu, gdy ponownie go zastrzeżemy,
- czasowo cofnąć zastrzeżenie – w tej opcji aplikacja poprosi nas o to, by wyznaczyć dzień i godzinę, kiedy to PESEL ma zostać automatycznie zastrzeżony. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o tym, by ponownie włączyć ochronę. Jeśli bezterminowo cofnie się zastrzeżenie numeru PESEL, na zmianę statusu zastrzeżenia trzeba będzie poczekać. Wyjaśnimy, dlaczego na podstawie prostej historii.
Kiedy warto cofnąć zastrzeżenie?
Zastrzeżenie numeru PESEL cofnij, gdy planujesz załatwić ważną sprawę i podpisać umowę z:
- firmami i instytucjami finansowymi, w tym bankami i instytucjami kredytowymi (np. umowę o kredyt, pożyczkę, zakup z płatnością ratalną czy leasing), - notariuszami (np. umowę o kupnie lub sprzedaży nieruchomości), - operatorami telekomunikacyjnymi (np. gdy chcesz otrzymać kopię swojej karty SIM).
Zgubiony lub skradziony dowód osobisty
Nasze dane osobowe są szczególnie zagrożone, kiedy zgubimy dowód osobisty lub gdy ktoś nam go ukradnie. Od 1 czerwca, gdy zgłosimy, że utraciliśmy dowód osobisty jednocześnie automatycznie zostanie zastrzeżony numer PESEL.
Zastrzeżenie PESEL nie będzie mieć wówczas wpływu na wyrobienie nowego dowodu osobistego – będzie można to zrobić tak samo jak do tej pory.
Takie zastrzeżenie nie zostanie automatycznie cofnięte z chwilą, gdy uzyskamy nowy dowód osobisty. W takim przypadku, jeśli chcemy cofnąć zastrzeżenie, musimy zrobić to elektronicznie w aplikacji lub serwisie mObywatel albo stacjonarnie w dowolnym urzędzie gminy.
Źródło: PAP, tvn24.pl