40 tys. nowych mieszkań na terenach PKP. Ważne porozumienie podpisane

Z kraju

TVN24 BiSGościem programu "Bilans" był Bartłomiej Pawlak

Na ok. 250 ha przekazanych przez PKP na realizację programu Mieszkanie Plus ma powstać nawet 40 tys. mieszkań. Umowę w tej sprawie między BGK Nieruchomości, PKP S.A. i kolejową spółką deweloperską XCity Investment podpisano w Poznaniu.

- Rozpoczynamy dziś pierwszy etap naszej współpracy z PKP. Wstępnie wyselekcjonowaliśmy 17 lokalizacji w 10 miastach, ale docelowo jesteśmy zainteresowani inwestycjami w około 70 miastach, w których PKP posiada nieruchomości. Wkrótce poddamy te grunty szczegółowym analizom - przekazał członek zarządu BGK Nieruchomości Bartłomiej Pawlak. BGK Nieruchomości we współpracy z PKP SA wyselekcjonowały wstępnie ok. 250 ha, z ponad 100 tys. ha, którymi zarządza PKP SA. Na ok. 250 ha może powstać nawet ok. 40 tys. mieszkań. - Zapewne liczby te zostaną zweryfikowane. Dokładne dane będą znane po analizie chłonności terenów i uwarunkowań wynikających z zapisów miejscowych planów, a także po przygotowaniu ostatecznych koncepcji architektonicznych - dodał.

Tereny PKP

Podpisana w środę umowa między BGK Nieruchomości, PKP S.A. i kolejową spółką deweloperską XCity Investment określa zasady współpracy przy realizowaniu inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus, oraz inwestycji usługowo-komercyjnych, przez powołane w tym celu spółki celowe.

Wśród wytypowanych lokalizacji, które mają zostać zagospodarowane w ramach programu znalazły się grunty m.in.: Poznań Wolne Tory, Wrocław Świebodzki, Warszawa (Odolany i ul. Radzymińska), Katowice (ul. Asnyka), Szczecin (ul. Starkiewicza). Jak powiedział prezes PKP S.A. Mirosław Pawłowski, "realizujemy wspólnymi siłami jako instytucje państwowe program państwowy i tutaj jest tylko i wyłącznie daleko idąca współpraca, wspieranie się. (...) Nie ma obawy, że my przekażemy tereny za tanio, BGK zapłaci za drogo - my realizujemy wspólny program na aktywach Skarbu Państwa". - Ważne, że mamy w tej chwili zdefiniowanych kilka dużych miast, o co zabiegaliśmy wspólnie, ponieważ mniejsze ośrodki mogłyby by nie zaabsorbować takiej liczby budowanych mieszkań. Przenieśliśmy więc wspólnie z BGKN punkt ciężkości na duże metropolie, stąd się pojawiła np. Warszawa, Poznań, Wrocław czy Kraków - czyli duże aglomeracje, które są w stanie zaabsorbować podaż tych mieszkań - powiedział.

Kolejne miasta

PKP SA i BGKN wskazały też w porozumieniu 72 kolejne miasta, w których na terenach kolejowych może być realizowany program Mieszkanie Plus. - Mamy nadzieję, że na przełomie roku będziemy mogli (...) próbować rozpocząć procesy inwestycyjne, ponieważ trzeba mieć na uwadze, że do tych procesów musimy się przygotować: nie mamy zestandaryzowanych ani planów osiedli, ani budynków. Przede wszystkim pierwszą rzeczą, którą trzeba zaprojektować i wykonać to jest uzbrojenie terenu (...) trzeba stworzyć podwaliny małych miast, miasteczek ze stworzeniem własnej infrastruktury miejskiej - podkreślił. Jednym z pierwszych miejsc, które mają zostać zagospodarowane będą tereny w Poznaniu. Członek zarządu PKP SA Michał Beim powiedział, że na obszarze tzw. Wolnych Torów, planowana jest budowa kilkunastu tysięcy mieszkań, ale też biurowców, która jego zdaniem, mogłaby stworzyć w stolicy Wielkopolski "nowoczesną, biurową dzielnicę miasta". - PKP zmienia nieco politykę nieruchomościową, nie nastawia się na szybka sprzedaż, ale na czerpanie długotrwałego zysku z zarządzania i wynajmu nieruchomości. Inicjatywa BGK Nieruchomości w sprawie Wolnych Torów wpisuje się w naszą strategię - podkreślił.

Prezes XCity Investment Marek Chibowski zaznaczył, że w najbliższym sąsiedztwie torów mogą powstać różnego typu obiekty: logistyczne, magazynowe, ale też i handlowe czy biurowe.

Podczas odbywających się w Poznaniu targów BUDMA, do programu Mieszkanie Plus przystąpiły także kolejne gminy: Głogów, Gorzów Wielkopolski, Oława, Świnoujście i Zielona Góra.

Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus przewiduje budowę tanich lokali na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności, gdzie średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kw., a w opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania ma być to ok. 12 do 24 zł za metr kw. Mieszkania mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy. Operacyjne prowadzenie inwestycji i zarządzanie powstałymi zasobami lokalowymi będzie koordynować Narodowy Operator Mieszkaniowy - obecnie pilotażowo funkcję tę pełni BGK Nieruchomości.

Do ostatnich dni stycznia br. spółka BGKN podpisała pierwszych 57 porozumień i listów intencyjnych z samorządami zainteresowanymi realizacją inwestycji. Na zgłoszonych terenach, obejmujących ok. 180 ha, mogłoby powstać ok. 15 tys. mieszkań.

Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.

Autor: mb / Źródło: PAP

Raporty: