Z kraju

Prawie dwa miliony złotych w trzy lata. Sowite nagrody dla szefów skarbówki

Z kraju

Morawiecki o "odzyskanych" pieniądzach z wyłudzeń VAT
Morawiecki o "odzyskanych" pieniądzach z wyłudzeń VATTVN24 BiS
wideo 2/4

Od 67 tysięcy do nawet prawie 124 tysięcy złotych. Nagrody w takiej wysokości w ostatnich trzech latach otrzymywali szefowie izb skarbowych. Tak wynika z odpowiedzi udzielonych przez przedstawicieli resortu finansów na zapytania posła Nowoczesnej.

Krzysztof Truskolaski na początku czerwca skierował zapytania do ministra finansów w sprawie nagród, jakie zostały wypłacone kierownictwom poszczególnych urzędów kontroli skarbowej i izb administracji skarbowej w latach 2015-2018.

Odpowiedzi na ten pytania z upoważnienia szefowej MF udzielili sekretarz stanu Marian Banaś oraz podsekretarz stanu Piotr Walczak.

Wysokość nagród

Wynika z nich, że w latach 2015-2018 dyrektorzy izb administracji skarbowej w 16 miastach wojewódzkich otrzymali łącznie w sumie około 1,45 mln zł nagród.

Najwyższa kwota wpłynęła na konto dyrektora warszawskiej izby. W latach 2015-2017 otrzymał on prawie 111 tys. zł. Dodatkowo przyznano mu także nagrodę w okresie od stycznia do kwietnia tego roku - 12,8 tys. zł. Łącznie otrzymał zatem blisko 124 tys. zł.

Niewiele mniej, bo 112 tys. zł, otrzymał dyrektor izby administracji skarbowej w Bydgoszczy. Najniższa kwota wpłynęła na konto przedstawiciela oddziału w Kielcach. Dyrektor tego oddziału w tych latach otrzymał nagrody w łącznej wysokości 67,1 tys. zł.

Poseł Nowoczesnej otrzymał także odpowiedzi w sprawie nagród wypłaconych w latach 2015-2017 dyrektorom pięciu urzędów kontroli skarbowych w: Olsztynie, Łodzi, Krakowie, Kielcach i Gdańsku.

Łącznie chodzi o kwotę blisko 430 tys. zł.

Należy pamiętać, że może być ona jednak wyższa, gdyż parlamentarzysta czeka na odpowiedzi w sprawie oddziałów urzędów kontroli skarbowych z innych miast.

W latach 2015-2018 dyrektorzy izb administracji skarbowej i urzędów kontroli skarbowych otrzymali w sumie ok 1,9 mln zł.

Jako pierwszy o sprawie nagród dla szefów skarbówek napisał dziennik "Fakt".

Dochody z VAT

W odpowiedziach na zapytania poselskie nie wskazano powodów przyznania nagród. Pod koniec sierpnia premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej chwalił się jednak, że poziom dochodów budżetu państwa z tytułu podatku VAT za 2018 roku zaplanowano na 167 mld zł.

Jak dodawał, to o 40 mld zł więcej niż w 2016 roku, kiedy dochody z tego tytułu wyniosły 126,6 mld zł.

Premier wyjaśniał, że wzrost dochodów z tytułu VAT zawdzięczamy "niezwykle skutecznemu" programowi uszczelniania, poprawy ściągalności VAT.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości