Wraca stary wiek emerytalny. Ostry list do polskiego rządu

Z kraju

6 rzeczy o nowym wieku emerytalnymTVN24 BiS
wideo 2/8

Komisja Europejska wysłała list do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej w sprawie różnicy w wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn w Polsce - podało źródło w Brukseli. Odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce ma być formą dyskryminacji.

To wspólny list komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen oraz komisarz ds. równości płci Very Jourovej.

- List jest odpowiedzią na prośbę szefa KE Jean-Claude Junckera, aby komisarze Jourova i Thyssen zajmowały się sprawą. We wspólnym liście do władz polskich przedstawiono obawy prawne (co do różnic w wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn w Polsce - red.), prosząc o podjęcie dialogu, aby rozwiązać sprawę - powiedziało w rozmowie z Polską Agencją Prasową źródło w Komisji Europejskiej. Dodało, że Bruksela oczekuje odpowiedzi od polskiego rządu na ten list.

"Kluczowy filar"

Na pytanie o treść listu źródło odwołało się do piątkowego oświadczenia KE w tej sprawie.

Rzeczniczka KE Mina Andreewa podkreśliła w piątek, że polskie prawo z 2012 roku wprowadziło stopniowy wzrost i wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, ale w 2016 roku odwrócono tę reformę. - Równe traktowanie to kluczowy filar, na którym opiera się UE. Od 1979 roku mamy zasady, których celem jest postępujące wdrażanie równego traktowania kobiet i mężczyzn, jeśli chodzi o ochronę społeczną. Włącza się w to wiek emerytalny - zaznaczyła.

Jak dodała Andreewa w piątek, kraje członkowskie nie są proszone o wprowadzenie natychmiast jednakowego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, jednak muszą pracować w tym kierunku. Dodała, że odwrócenie tego trendu i "wprowadzenie na nowo dyskryminacji", jak w przypadku Polski i jej prawa dotyczącego emerytur, nie jest "w duchu europejskiego prawa".

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock