Nowe ograniczenia handlowe. Znamy szczegóły

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Premier: sklepy w galeriach handlowych zamknięte, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, punktów usługowychTVN24
wideo 2/4
TVN24Premier: sklepy w galeriach handlowych zamknięte, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, punktów usługowych

Od soboty w galeriach handlowych będą otwarte tylko niektóre sklepy. Ponadto w mniejszych placówkach będą obowiązywać nowe limity osób - tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii trafił do konsultacji. Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia, uwagi do projektu można przesyłać do resortu do czwartku do godziny 19.

ZOBACZ PROJEKT

Sklepy w galeriach handlowych

Zgodnie z projektem od najbliższej soboty, 7 listopada zostaną wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych o powierzchni powyżej 2000 metrów kwadratowych.

Z przepisów, które trafiły do konsultacji, wynika, że zamknięte zostaną m.in. sklepy obuwnicze, odzieżowe i ze sprzętem RTV/AGD. Ograniczenie ma dotyczyć także prowadzenia handlu detalicznego i działalności usługowej na wyspach handlowych. Za sprawą nowych obostrzeń przestaną działać kina, także te w galeriach handlowych. Nowe obostrzenia mają obowiązywać co najmniej do 29 listopada.

Przewidziano jednak wyjątki. Jak czytamy w projekcie, otwarte mimo ograniczeń mają pozostać sklepy, w których przeważająca działalność polega na sprzedaży żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, gazet lub książek, mebli, artykułów budowlanych lub artykułów remontowych, artykułów dla zwierząt domowych, usług telekomunikacyjnych, części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli, paliw.

W galeriach będą mogły działać też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.

Limit osób

Ponadto zmienić ma się limit osób w sklepach oraz placówkach pocztowych.

Zgodnie z projektem od soboty w obiektach i placówkach handlowych oraz świadczących usługi pocztowe będzie mogła przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 metrów kwadratowych – w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 metrów kwadratowych. W obiektach powyżej 100 metrów kwadratowych pozostanie limit – jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Należy pamiętać, że w obiektach handlowych obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: