Na dostawę trzeba czekać nawet kilka tygodni. Internetowe sklepy przeżywają oblężenie


Polacy chcą ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem do minimum i coraz więcej osób korzysta z możliwości robienia podstawowych zakupów z dostawą do domu. "Zainteresowanie jest ogromne i utrzymuje się na rekordowym poziomie już od blisko miesiąca" - poinformował tvn24bis.pl prezes Frisco.pl Jacek Palec. Jest jednak druga strona medalu, terminy najbliższych dostaw sięgają nawet kilku tygodni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Od środy obowiązują dodatkowe obostrzenia, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wprowadzono między innymi ograniczenia w przemieszczaniu się z pewnymi wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego.

Zakupy z dostawą do domu

Wyjścia do sklepu nadal są możliwe, ale żeby ograniczyć ryzyko zakażenia coraz więcej Polaków korzysta z zakupów przez internet. "W związku z dużym zainteresowaniem zakupami online dostępność terminów dostaw może być utrudniona. Robimy wszystko, aby sukcesywnie pojawiały się nowe terminy dostaw. Pragniemy zapewnić, że już złożone zamówienia realizowane są zgodnie z planem" - czytamy w komunikacie na stronie Auchan Direct.

Podobnie jest w Tesco, które również oferuje zakupy z dostawą do domu. "Serwis E-zakupy cieszy się dużym zainteresowaniem i robimy wszystko co w naszej mocy, aby sprostać zapotrzebowaniu i realizować złożone zamówienia" - podkreśliło biuro prasowe sieci w przesłanej nam odpowiedzi.

Prezes Frisco.pl Jacek Palec zwrócił uwagę, że od kilku lat dynamika zakupów przez internet utrzymywała się na dwucyfrowym poziomie. "Obecne wydarzenia to jednak zupełnie inna sytuacja, która spowoduje, że zakupy w sieci staną się koniecznością, a nie opcją. W zwykłych warunkach rośniemy na poziomie 20-30 proc. rok do roku, ale teraz tempo wzrostu przyspieszyło kilkukrotnie" - wskazał.

Jak podał, w połowie miesiąca średnia wartość zamówień była już o 70 procent większa w porównaniu ze średnią z początku roku. Z kolei liczba nowych klientów w ostatnich tygodniach wzrosła czterokrotnie w porównaniu z analogicznym okresem rok temu.

CZYTAJ WIĘCEJ O NOWYCH OGRANICZENIACH >

Jakie produkty?

Z wydłużającym się okresem ograniczeń, które mają pomóc w walce z koronawirusem, zmieniają się również preferencje zakupowe.

"Zaobserwowaliśmy, że w początkowej fazie klienci kupowali przede wszystkim produkty suche – na przełomie lutego i marca notowaliśmy 4-krotne wzrosty na produktach o długiej dacie ważności, takich jak kasze, ryże czy makarony. Jak wszędzie na masową skalę sprzedawał się także papier toaletowy" - wskazał prezes Frisco.pl.

Obecnie klienci coraz chętniej dokonują zakupów, które pozwolą im bezpiecznie zostać w domach. "Bardzo dynamicznie rośnie udział produktów świeżych, takich jak mięsa, owoce, warzywa czy pieczywo, zwiększa się także udział produktów przyjemnościowych (słodycze, kawa, przekąski) – wyraźnie widać, że ludzie chcą umilić sobie czas spędzany w domu" - zauważył Jacek Palec.

Termin dostawy

Dostawa zakupów obecnie, to jednak wielkie wyzwanie dla firm. "Z uwagi na wyjątkowe okoliczności możliwość składania zamówień jest utrudniona. Nowe wolne terminy do wykorzystania pokazują się każdego dnia o godzinie 0.00. Nie gwarantuje to jednak, iż zamówienie zostanie zrealizowane, z powodu ogromnego zainteresowania" - czytamy w komunikacie na stronie E.Leclerc Drive.

Pierwsze wolne terminy dostaw sięgają nawet kilku tygodni. "Obecnie najbliższe wolne terminy sięgają już na miesiąc w przód, podczas gdy na początku roku standardem była dostawa na następny dzień, jak również pewna ilość dostaw w modelu tego samego dnia" - zauważył Palec. "Zdajemy sobie sprawę, że miesiąc oczekiwania na zakupy to bardzo długo, ale nie chcemy przyjmować zamówień, których nie jesteśmy w stanie obsłużyć" - dodał.

W związku z tym Tesco rozpoczęło rekrutację dodatkowych pracowników, również do zakupów internetowych. Jak wskazano, mają one wesprzeć firmę "w tym szczególnym okresie".

"Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wesprzeć lokalną społeczność i pomóc w zapewnieniu żywności dla naszych klientów. Zachęcamy szczególnie tych, którzy z powodu obecnej sytuacji nie mogą tymczasowo wykonywać swojej pracy i szukają źródła zarobku" - przekazało biuro prasowe sieci w przesłanej nam odpowiedzi.

Frisco.pl zdecydowało się nawet na wprowadzenie ograniczeń. "Tymczasowo wstrzymaliśmy dostawy ogólnopolskie, ponieważ dzięki temu możemy obsłużyć więcej klientów z Warszawy i okolic. Magazyn jest zlokalizowany pod Warszawą, dlatego to naturalny obszar naszej działalności" - wyjaśnił prezes firmy.

To niejedyne zmiany, które mają przynieść usprawnienie dostaw. Frisco.pl wprowadziło ograniczenia ilościowe, w jednym zamówieniu może znaleźć się maksymalnie 110 produktów. Ponadto firma, "aby zwiększyć dostępność asortymentu" zmieniła także sposób składania zamówień. "Wszyscy klienci mogą rezerwować termin dostawy z wyprzedzeniem, natomiast możliwość złożenia zamówienia pojawia się dopiero na 5 dni przed wybraną datą dostawy. Dzięki temu towar nie jest blokowany na stanie i magazyn może płynnie funkcjonować" - wskazał Jacek Palec.

Dostawy dla osób w kwarantannie

Tesco wprowadziło nowe zasady związane z pakowaniem zakupów, płatnościami i dostawami dla osób na kwarantannie.

"Wystosowaliśmy m. in. prośbę do naszych klientów objętych kwarantanną domową o wcześniejsze poinformowanie nas o ich sytuacji. Dzięki temu nasi dostawcy będą mogli zastosować odpowiednie procedury, które zapewnią bezpieczeństwo pracownikom i klientom Tesco" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

O wcześniejsze informowanie o odbywanej kwarantannie w "instrukcji dla dostawcy" prosi również Auchan Direct. Ponadto za zakupy można aktualnie płacić wyłącznie przez internet. Auchan Direct poinformowało również, że z uwagi na bezpieczeństwo, "dostawcy nie wnoszą zakupów do lokalu, a jedynie pozostawiają pod drzwiami". Na ograniczenie płatności wyłącznie do opcji online zdecydowało się również E.Leclerc Drive.

Prezes Frisco.pl poinformował, że personel jest badany codziennie rano, na okoliczność podwyższonej temperatury czy innych objawów. "Wyposażyliśmy ludzi w środki antyseptyczne, rękawiczki i maseczki, a także wprowadziliśmy dostawę bezkontaktową" - podał.

Autor: Mateusz Bednarczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC