Ulga na nowe technologie miała rozkręcić innowacyjność polskich firm. Ale będzie zlikwidowana

TVN24 Biznes


Wiceminister finansów Jarosław Neneman poinformował w środę, że resort zamierza zlikwidować ulgę na nowe technologie. Jak zauważył, skorzystało z niej dotychczas niewielu "małych" podatników. Podkreślił jednocześnie, że MF pracuje już nad założeniami efektywniejszej ulgi.

Neneman wziął w środę udział w posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej ds. innowacyjnej gospodarki i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, która analizowała możliwości zmniejszenia obciążeń fiskalnych w sektorze MŚP, ze szczególnym uwzględnieniem składek ZUS.

Około 30 małych podatników

Wiceminister podkreślił, że z ulgi na nowe technologie skorzystało dotychczas około 30 małych podatników. - To pokazuje, że ulga ta nie jest dla nich. Ona jest dla dużych. To jest zła ulga i my ją zlikwidujemy - powiedział. - Dobra wiadomość jest jednak taka, że pracujemy nad nową ulgą i sądzę, że w ciągu miesiąca, może nieco dłużej, będą gotowe założenia w tej sprawie. Nie ukrywam, że tę ulgę staralibyśmy się skierować w stronę mniejszych podmiotów, którym jest ciężej; duzi i tak sobie poradzą - ocenił wiceminister. Neneman dodał, że MF we współpracy z resortem gospodarki pracuje też nad przepisami dotyczącymi korekty kosztów w podatkach dochodowych, "tak, aby odbywała się ona na bieżąco". - W wymiarze finansowym niekoniecznie jest to dużo, ale pod względem uproszczenia ma to duże znaczenie, zarówno dla przedsiębiorców, jak i administracji - zaznaczył.

Autor: pp / Źródło: PAP